15 grudnia 2020

Farmaceuci ostrzegają: nie wiemy czy szczepionki będą bezpieczne dla seniorów

(fot. DADO RUVIC / Reuters / FORUM)

Nie wiemy jak szczepionki będą reagować w grupie osób starszych – ostrzegała w rozmowie z Radiem Maryja dr Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów Polski. Producent szczepionki Pfizera podaje w ulotce, że nie jest zbadane, jak szczepionka reaguje z innymi lekami, które najczęściej przyjmują osoby w tym wieku – podkreśla.

Farmaceuci zaalarmowali na łamach „Naszego Dziennika”, że seniorzy mogą źle zareagować na szczepionki Pfizera / BioNtech przeciwko SARS-CoV-2. Wątpliwości przedstawiła w rozmowie z serwisem Radia Maryja dr Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów Polski.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Dr Prusak zwróciła uwagę, że seniorzy często cierpią na inne schorzenia i nie wiadomo jak wpłynie na nie szczepionka. – Układ odpornościowy osób w starszym wieku jest osłabiony i z tego powodu ogólnie szczepionki są mniej skuteczne. Przykładowo, szczepionka przeciwko grypie w przypadku osób w wieku 65 plus działa tylko u kilkunastu procent – tłumaczyła.

 

Dodatkowo, jak wynika z informacji umieszczonej na ulotce dołączonej do preparatu w Wielkiej Brytanii, nie przepadano interakcji szczepionki z lekami, które biorą osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Prezes SKFP wskazała także na pojawienie się, po krótkim okresie szczepień w Anglii wstrząsów anafilaktycznych. Producent szczepionki nie zawarł takiego ostrzeżenia, a osób alergicznych lub narażonych na wstrząs anafilaktyczny nie uwzględniano w dotychczasowych testach. Po tym wydarzeniu, brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA) odradziła przyjmowania szczepionki osobom posiadającym historię wstrząsów anafilaktycznych i silnie alergicznym.   

 

Z naszego punktu widzenia sytuacja jest trudna, ponieważ producent nie bierze odpowiedzialności za szczepionkę, która nie jest jeszcze do końca zbadana. Lekarze nie biorą odpowiedzialności, bo mają w ustawie covidowej zapisane, że nie będą ponosić konsekwencji. Generalnie pacjent zostanie sam ze szczepionką i to on będzie podejmował decyzję o zaszczepieniu oraz konsekwencje tej decyzji –  mówiła.

 

W ocenie dr Prusak badania powinny być przeprowadzone w grupach ryzyka i dopiero po ich wynikach należałoby wprowadzić szczepionkę do użycia.

 

Źródło: wpolityce.pl

PR

 

***

Temat potężnego lobbingu koncernów farmaceutycznych w dobie pandemii podejmuje najnowszy film dokumentalny PCh24.pl „Nowa (nie)normalność”. Możesz go zobaczyć TUTAJ

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram