DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Biurokraci wreszcie coś nam chcą ułatwić

Biurokraci wreszcie coś nam chcą ułatwić

Wreszcie rządzący, znani do tej pory z komplikowania życia obywatelom, postanowili choć w niewielkim stopniu pójść nam na rękę. W tym konkretnym wypadku chodzi o przepisy budowlane. Nowo powstały projekt upraszcza formalności wymagane do rozpoczęcia budowy domu. Po zmianach wystarczy złożyć do urzędu zgłoszenie wraz z dołączonym projektem budowlanym i jeżeli w ciągu 30 dni starosta nie będzie miał  zastrzeżeń, można będzie rozpocząć prace.

 

Obecne prawo budowlane nowelizowane było aż 86 razy. Niestety okazało się, że przy okazji przestało być zrozumiałe dla kogokolwiek, łącznie z urzędnikami. Dlatego Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej postanowiło je poprawić, a właściwie napisać od nowa.

 

Projekt dopiero nabiera kształtu i 30 maja ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. Już teraz jednak wiadomo, że do rozpoczęcia budowy domu nie będzie konieczne przedstawianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Ułatwienia będą jednak dotyczyć tylko tych budów, których kubatura nie przekroczy 5 tys. m. sześc. lub wysokość nie będzie większa niż 12 m.

 

Mimo uproszczeń urzędnicy nie będą musieli obawiać się samowoli budowlanej, bo w dalszym ciągu będą czuwać nad tym odpowiednie organy administracji. Według prawników ograniczenie formalności ułatwi natomiast życie inwestorom.

 

Wraz z nowelizacją przepisów budowlanych, zmianie ulegnie także ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w której znajdą się obostrzenia dotyczące m.in. możliwości budowy na terenach potencjalnie niebezpiecznych takich jak tereny zalewowe czy osuwiska. Nowe prawo ma także zawierać mechanizmy zachęcające do inwestycji na terenach, które już kompleksowo są do tego przystosowane.

 

Każde uproszczenie prawa jest dobrym sygnałem i na pewno działa na korzyść naszej gospodarki. Niestety jedna jaskółka nie czyni wiosny. Patrząc na to jak kwitnie polska biurokracja raczej nie można będzie się spodziewać zbyt wielu takich inicjatyw. W końcu urzędnicy muszą mieć pracę, a upraszczanie prawa czy procedur może ich tej pracy pozbawić.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.gazetaprawna.pl


DATA: 2012-05-24 13:10
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.