DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Biskupi z Zachodu wezwali wiernych do sprzeciwu wobec żydowskiego osadnictwa w Palestynie

Biskupi z Zachodu wezwali wiernych do sprzeciwu wobec żydowskiego osadnictwa w Palestynie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Photo by Miriam Alster/FLASH90/FORUM

Grupa biskupów z Europy, Kanady i USA (Holy Land Coordination), którzy od 14 do 19 stycznia brali udział w spotkaniu w Jerozolimie, wystosowała odezwę do wiernych w swoich krajach, by zdecydowanie protestowali przeciwko żydowskiemu osadnictwu na terytorium palestyńskim.

 

„Chrześcijanie mają obowiązek przeciwstawić się budowaniu osiedli izraelskich na terytorium palestyńskim” – podkreślili we wspólnej odezwie hierarchowie. „Jako biskupi błagamy chrześcijan w naszych krajach ojczystych, by odpowiedzieli na nasze wezwanie do modlitwy, uwrażliwienia i działania” – czytamy w dokumencie pt. „Fifty years of occupation demands action” (Pięćdziesiąt lat okupacji wymaga działania).

 

„Ta de facto aneksja ziemi nie tylko podważa prawa Palestyńczyków w miejscach takich jak Hebron i we Wschodniej Jerozolimie, ale - jak niedawno uznała wspólnota ONZ - także zagraża pokojowi” – stwierdzili  hierarchowie.

 

Duchowni pisali o „okupacji” terytorium palestyńskiego przez Żydów, „segregacji społecznej” i rosnącej „polaryzacji” wśród mieszkańców Ziemi Świętej, którzy „wciąż mają nadzieję na pokój i dążą do pojednania”.

 

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek zasługują na naszą solidarność” – głosi oświadczenie, wydane 19 stycznia. Odezwę podpisało 12 biskupów przy wsparciu Rady Konferencji Biskupów Katolickich w Europie i Konferencji Episkopatów Południowoafrykańskich.

 

Podczas wizyty hierarchowie odwiedzili Hebron, gdzie mieszka około 800 izraelskich osadników. Po wizycie bp Oscar Cantu, przewodniczący Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich z Komitetu Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju zaangażowany w politykę międzynarodową, powiedział Catholic News Service: To staje się co raz bardziej oczywiste, że w osadnictwie nie chodzi jedynie o osiedla. To coś bardziej systematycznego; tu chodzi o infiltrację ziemi palestyńskiej i zmuszenie Palestyńczyków do wyniesienia się stąd z powodu takiego ograniczenia wolności, że po prostu nie da się tu żyć.

 

Trzech biskupów odwiedziło Strefę Gazy, gdzie izraelska blokada uniemożliwia dostarczenie materiałów koniecznych do odbudowy budynków zniszczonych wskutek izraelskiego ostrzału. Biskup William Nolan ze Szkocji stwierdził, że wyjeżdżali stamtąd „smutni i bezradni” w obliczu wielkiej biedy i braku podstawowych towarów.

 

W 2006 roku w Gazie do władzy doszli członkowie Hamasu potępionego przez Izrael, Stany Zjednoczone i Unię Europejską za terroryzm. Wobec Gazy nałożono sankcje ekonomiczne. W swoim oświadczeniu biskupi wezwali chrześcijan do udzielenia pomocy mieszkańcom Gazy, której „grozi katastrofa humanitarna” z powodu „złej woli ze wszystkich stron”. Wezwali także do prowadzenia „biernego oporu”, do którego zachęca papież, zwłaszcza teraz, w obliczu budowy muru na ziemi palestyńskiej, w tym w dolinie Cremisan.

 

Hierarchowie wskazali, że ogrodzenie wznoszone z serii płyt cementowych i zasieków z drutu kolczastego, skutecznie oddzieli Zachodni Brzeg i ograniczy ruch 38 proc. mieszkańców Zachodniego Brzegu.

 

Izrael twierdzi, że bariera znacząco przyczyni się do spadku liczby ataków terrorystycznych. Palestyńczycy uważają, że bariera to zwykła „izraelska grabież ziemi”.

 

Hierarchowie wezwali wiernych do zaangażowania na rzecz promowania rozwiązania dwupaństwowego dla konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Pod oświadczeniem podpisali się m.in.: biskup Declan Lang - przewodniczący Holy Land Coordination, abp Riccardo Fontana z Włoch, bp Stefan Ackermann z Niemiec oraz bp Oscar Cantu z USA.

 


Źródło: crucnow.com, cathoolic-ew.org.uk

AS
  


DATA: 2017-01-20 15:23
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wprawdzie mamy dość roszczeń finansowych izraelit (z tytułu holokaustu, który oni współwykonali), a sami Żydzi są antychrześcijanami, ale poza tym państwo Izrael jest półwyspem na islamskim morzu. Natomiast co do onych biskupów, to chyba kombinują jak tu przejść na islam.
ponad 4 lata temu / Jurek
 
@stoLica: muzułmanie też odmawiają żydkom prawa do życia organizując zamachy, a prawa do własności jakiegokolwiek terenu odmówiliby gdyby mogli. I to nie tylko żydkom, ale wszelkim "niewiernym", w tym chrześcijanom. Tak im nakazuje koran. Dlatego chrześcijanie nie powinni opowiadać się po stronie jednego wielkiego zła w walce z innym wielkim złem, gdyż taka polityka nic dobrego im nie da.
ponad 4 lata temu / ???
 
do @???, bo również poganie mają swoje prawa przyrodzone, prawo do życia, prawo do własności, czego żydki im odmawiają bombardując i budując swoje osiedla.
ponad 4 lata temu / stoLica
 
Papa mówił, że biskupi nie powinni wtrącać się do polityki.Czekam na zdecydowany głos papieża w tej sprawie.
ponad 4 lata temu / mf
 
A niby dlaczego w konflikcie muzułmanie-żydzi, chrześcijanie mają się opowiadać po stronie islamu? Nic na tym nie zyskają.
ponad 4 lata temu / ???
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.