DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Biskupi w obronie życia. Czy skończy się jak zawsze?

Biskupi w obronie życia. Czy skończy się jak zawsze?

Czy mordowanym w łonach matek dzieciom pomoże prolajferskie wzmożenie, którego świadkami jesteśmy w ostatnich dniach? Niestety nic na to nie wskazuje. Na kierownictwie PiS jak na razie nie robią większego wrażenia mocne słowa padające z ust kościelnych hierarchów. Być może dlatego, że po pierwsze w nieodległej przecież przyszłości politykom uszło już na sucho utrącenie antyaborcyjnego projektu „Stop aborcji” przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris, a po drugie biskupie napomnienia wciąż pozbawione są groźby sankcji za obojętność na zbrodnię aborcji.

 

Kiedy po słowach prof. Legutki dotyczących przyszłości projektu „Zatrzymaj aborcję” stało się jasne, że o żadnej „dobrej zmianie” w kwestii ochrony życia nie ma mowy, posypały się na głowę politycznego kierownictwa PiS gromy. Ugrupowaniu na którego czele stoi Jarosław Kaczyński oberwało się solidnie m. in od Wojciecha Cejrowskiego, Kai Godek oraz szerokiej grupy osób, którym obrona życia nienarodzonych leży szczególnie na sercu. Głos w tej sprawie zabrali również przedstawiciele kościelnej hierarchii. W przestrzeni publicznej szczególnie dobitnie zabrzmiał głos abp. Andrzeja Dzięgi, który podczas obchodów rocznicy powstania Radia Maryja, stojąc niemal twarzą w twarz z wierchuszką PiS, upominał się o los dzieci zagrożonych aborcją.

 

„Europa oddycha na dwa płuca, ale żeby oddychać, to serce musi mieć jedno: Boże. Chrystusowe. Maryjne. O Polsko, co robisz z sercem? Ze swoim sercem otrzymanym od Chrystusa. Czemu zabijasz serce? Nie zabijajcie serc! Także dosłownie. Także tych maleńkich serc pod sercem matki. Pod sercem matki ma prawo żyć serce dziecka – mówił w Toruniu arcybiskup. Dodał, że „pierwszy impuls poczęcia, to pierwsze poruszenie serca człowieka”.

 

Metropolita zapytał polityków m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, czy je słyszą. – I państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci jest państwem bez przyszłości. Trzeba się zachwycić sercem już dzisiaj. (…) Kochani politycy polscy, nie patrzcie na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa. Bądźcie po Bożemu rozumni i wolni. I miejcie serce – przypomniał.

 

W trakcie homilii Dzięga podkreślił jeszcze, co się stanie, jeśli na jego prośbę „nie będzie odpowiedzi serca". – Albo przyjdą na Wasze miejsce inni, mający serce, albo zabite zostanie serce Narodu. A wtedy może już zapaść cisza. Zabijanie polskich serc to zabijanie Polski – powiedział hierarcha.

Ksiądz arcybiskup, w wywiadzie udzielonym z okazji 5-lecia Instytutu Ordo  Iuris, zauważył że „politycy stają się także w sensie formalnym współwinni mordowania kolejnych tysięcy polskich dzieci. To jest realny dramat”.

 

W bardziej powściągliwych słowach przypomniał PiS o jego powinności względem dzieci nienarodzonych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. Hierarcha w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Niedziela” przypomniał o dwóch inicjatywach, których realizacja mogłaby doprowadzić do zakończenia eugenicznej rzezi niewiniątek: projekcie „Zatrzymaj aborcję” oraz poselskiej inicjatywy, w której główną rolę miałby do odegrania Trybunał Konstytucyjny. Abp. Gądecki przypomniał również, że obrona życia była zapowiadana przez PiS w wielu obietnicach wyborczych.

 

Kolejnym hierarchą zabierającym głos w sprawie ochrony życia okazał się być arcybiskup Henryk Hoser. Duchowny wyraził zdziwienie faktem, iż Trybunał Konstytucyjny do tej pory nie zajął się rozpoznawaniem tej sprawy. W jego ocenie, jest to wynik „politycznych manewrów”. – I właśnie dlatego trzeba się stanowczo domagać, by Trybunał zaczął w tej sprawie pracować – podkreślił.

Politykom brakuje odwagi cywilnej i dlatego sprawa aborcji eugenicznej jest także blokowana w Sejmie – ocenił.

 

Z pewnością trzeba docenić i być wdzięcznym polskim biskupom, że obecnie zabrali głos w tej tak ważnej sprawie, o której doniosłości wielokrotnie mówił – tak często przypominany przecież przez duchownych i polityków – św. Jan Paweł II. Oby jednak nie powtórzył się scenariusz, który pamiętamy z czasu, kiedy procedowany był projekt „Stop aborcji”. Wówczas również ze strony hierarchów pojawiały się głosy wspierające prolajferów, które jednak zostały „spacyfikowane” komunikatem rzecznika KEP uderzającym w projekt (zwłaszcza w tzw. karalność kobiet dopuszczających się aborcji). Zamieszanie wywołane publikacją komunikatu - powoływała się na niego m. in. poseł Krystyna Pawłowicz, mówiąc wprost: „episkopat nas upoważnił” - wydatnie ułatwiło decydentom wyrzucenie do kosza inicjatywy obywatelskiej, pod którą podpisało się ponad 450 tys. osób. 

 

Jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę to jest już „posprzątane” i głosy te na niewiele się zdadzą. Może inaczej sprawa wyglądałaby gdyby pojawił się one wcześniej oraz były liczniejsze, a nade wszystko bardziej zdecydowane? A może jednak tym razem brak politycznej odpowiedzi na biskupie napomnienia skłoni hierarchów do pójścia krok dalej i sięgnięcia do kościelnych narzędzi dyscyplinujących katolików, niezależnie czy są oni politykami, czy ich wyborcami? Przekonamy się wówczas, czy groźba kar kościelnych z ekskomuniką włącznie zrobi wrażenie na Jarosławie Kaczyńskim, premierze, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego.

 

I jeszcze jedno, nie można zapomnieć, że przecież tak niedawno, zaledwie przed dwu laty tak niewiele zbrakło, aby odbywający się z państwowym przyzwoleniem aborcyjny koszmar nad Wisłą skończył się. Można śmiało powiedzieć, posługując się przy tym sportową metaforą, że w 2016 roku piłka mknęła już w światło bramki, a do tego by do niej wpadła brakowało przecież tak niedużo. Szkoda, że wówczas, że cisza po wyrzuceniu do kosza „Stop aborcji” tylko rosła….

 

Łukasz Karpiel

 

 


DATA: 2018-12-07 09:55
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mimo wszystko, tym trzem biskupom należy się podziękowanie i wsparcie za ich silny i odważny głos w obronie życia i wiary
ponad 1 rok temu / Toni
 
Kara już dotyka świata, tu i tam, na razie w Polsce jesCze nie. Na razie. Pan Jezus m?wił że Polska ostai się, jeśli podporządkuje się pod Prawo Boże inaczej nie ostoi się. Czy Polska podporządkowała się pod Prawa Boże? Nie! Wiec póki co jesteśmy na drodze zagłady ...
ponad 1 rok temu / Proroctwo
 
Są opinie,że Prawo i Sprawiedliwość nie powinno podejmować się ratowania Polski. Przejęli rządy, gdy Titanic Polska już tonął a orkiestra medialna TVN i in. grała by tylko tonąć i tylko oskarżać Tego dramatu powinien doświadczyć każdy by zrozumieć swój własny błąd braku wiedzy, nierozumienia, braku odpowiedzialności za DOBRO WSPÓLNE Polskę i obwinianie, obwinianie. Dla tych, którzy nie otworzyli oczu czas jest bardzo krótki. Gdzie są- nie prości ludzie- autorytety Kościoła - poszli na kompromisy między dobrem a złem wprowadzając tylnymi drzwiami truciznę? Kto mówił płomienne, pełne prawdy kazania od śmierci Papieża? Jaka jest ich odpowiedzialność,że młode pokolenie odchodzi pod kościoła, że tych wartości nie wynosi z kościoła ani z domu? Kto pozwolił na fałszywego ducha (neokatechumenaty i in.) w kościele?
ponad 1 rok temu / Mika
 
Jak można pisać,że PiS straci władzę to będzie gorzej..!!...acha,czyli kosztem zabijanych dzieci ma mnie być dobrze..!!...owszem jest lepiej,ale nie samym chlebem żyje człowiek.Może trzeba jako krajowi oczyścić do fundamentów...i budować na prawdzie..od zera..!!!...PiS mnie oszukał,a do Jazzz,pytam się czy aby napewno "układ który być może rządzi od 89.r...da swtorzyć partię naprawdę POLSKĄ..!!!...???...Pax
ponad 1 rok temu / Paweł
 
Krytykom PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego doradzam zakładanie parti, zwyciężanie w wyborach i zmienianie Polski. Dosyć ględzenia. Niestety nie ma chętnych którzy ruszyliby tyłek sprzed komputera i wzięli się do pracy oraz dobrowolnie narażali się na obelgi, wyzwiska, poniżanie. Nie ma chętnych, którzy wytrzymaliby wylewanie kubłów pomyj na swoją głowę przez kilkanaście lat. Zadeklarowany katolik, prof. Piotrowski założył partię ale nie ma ona w nazwie słowa "katolicka", czas pokaże czy było to wyjście awaryjne. Polityka to nie zabawa. Wielu nadętych krzykaczy, którzy mieli górnolotne hasła na sztandarach, przekonało się o tym, odeszli już w polityczny niebyt, NICZEGO NIE DOKONALI, nikt o nich nie pamięta. Nie krytykujcie pchopnie J. Kaczyńskiego, dobra zmiana trwa, najprawdopodobniej będzie trwała przez następną kadencję. Może wtedy wystarczy zmienić konstytucję i zmienić Polskę na lepszą jednym pociągnięciem. Presja z kraju i zagranicy żeby do tego nie dopuścić trwa.
ponad 1 rok temu / Jazzz
 
"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań." T. Kościuszko
ponad 1 rok temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.