DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Biskupi USA odrzucają „spójną etykę życia”? Jest nowy szef komisji pro life

Biskupi USA odrzucają „spójną etykę życia”? Jest nowy szef komisji pro life
By Scott Maentz (http://www.flickr.com/photos/smaentz/6202801140/) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

„Niespodziewanie” i ku niemałemu „zdenerwowaniu” części hierarchów watykańskich nowym szefem komisji pro life Konferencji Biskupów USA został abp Joseph Naumann z Kansas City, a nie jak się spodziewano kardynał Blase Cupich z Chicago. Arcybiskup pokonał kardynała stosunkiem głosów 96 do 82 podczas wtorkowej porannej sesji zgromadzenia biskupów (USCCB). Dla obrońców życia to dobra wiadomość.

 

„Spójna etyka życia” - propagowana przez kard. Josepha Bernardina, arcybiskupa Chicago z lat 80. i 90. - jeszcze nie zostały w pełni zaakceptowane przez biskupów amerykańskich. W taki właśnie sposób mogą postrzegać ostatni wybór szefa komisji zajmującej się sprawami życia komentatorzy – pisze portal Crux, który na bieżąco śledzi przebieg obrad.

 

Czym jest „spójna etyka życia”- to dosłowne tłumaczenie z angielskiej nazwy consistent life ethic. Jest to filozofia mówiąca, że każde życie ludzkie jest cenne oraz że każdy człowiek zasługuje na życie bez przemocy. Dlatego nie koncentruje się ona na walce z aborcją, lecz łączy ją z wieloma innymi zagadnieniami kary śmierci, eutanazji, wojny, tortur, przemocy domowej, handlu ludźmi, opieki nad imigrantami, dostępem do opieki zdrowotnej itp. Celem propagatorów „spójnej etyki życia” jest zbudowanie „kultury życia i pokoju, gdzie prawa człowieka są respektowane”. 


Kard. Cupich z archidiecezji chicagowskiej jest uważany za protegowanego papieża i propagatora „spójnej etyki życia”. Po raz pierwszy od prawie 40 lat biskupi amerykańscy postanowili nie wybrać kardynała na przewodniczącego komisji pro-life. Ta bacznie obserwowana elekcja była przez wielu postrzegana jako swoiste „referendum”, zarówno na temat podejścia konferencji do kwestii pro life, jak i jej zgodności z kierunkiem aktywności propagowanej przez Franciszka.

 

Abp Naumann zastąpi ustępującego przewodniczącego komisji, kardynała Timothy’ego Dolana z Nowego Jorku. Odchodzący hierarcha chwalił pracę abp Naumanna w komisji pro life i jako członka zarządu Human Life Action.

 

Duchowny z Kansas ma zupełnie inny styl działania i inne podejście do obrony życia od kard. Cupicha. Uważa, że aborcja to największe nieszczęście Ameryki. Stąd piętnuje proaborcyjnych polityków, twierdzących, że są katolikami.

 

W maju br. hierarcha trafił na pierwsze strony gazet, gdy ogłosił, że parafie w jego diecezji nie będą już gościć harcerek z Girl Scouts z powodu ich przynależności do aborcyjnej organizacji Planned Parenthood.

 

W wywiadzie udzielonym wówczas magazynowi i portalowi „Crux” powiedział: „Kwestie dotyczące życia rodzinnego, małżeństwa, godności i świętości ludzkiego życia mają priorytet w naszym katolickim nauczaniu społecznym. To dla nas kwestia fundamentalna (...) Powiedziałbym jednak, że pod względem wielkości rzeczy, aborcja jest znacznie ważniejsza, po prostu ze względu na ogromną liczbę niewinnych istnień, które są uśmiercane co roku w naszej kulturze”.

 

Podczas wyborów prezydenckich w 2016 r. arcybiskup piętnował ówczesnego kandydata, senatora Tima Kaine’a, „katolika” za to, że głosił, iż osobiście jest przeciwny aborcji, ale nie zachował tych przekonań w polityce.

 

„Skoro zna te fakty biologiczne, dlaczego miałby wierzyć, że ktoś ma prawo zezwalać na zabijanie nienarodzonego człowieka? W tym miejscu eufemizm wyboru reprodukcyjnego rozpada się” - napisał duchowny na łamach parafialnej gazety „The Leaven”. „Czy ktoś naprawdę może odwoływać się do wyboru, by zakończyć życie drugiego człowieka? Nasze wybory kończą się, gdy zaczynają się podstawowe prawa innych osób” – podkreślił. Kapłan jest arcybiskupem Kansas od listopada 2015 roku, po rezygnacji biskupa Roberta Finna.

 

We wtorek wybrano także abp Allena Vignerona z Detroit na sekretarza konferencji. Arcybiskup Joseph Kurtz z Louisville w stanie Kentucky został przewodniczącym komisji ds. wolności religijnej; bp Michael Burbidge z Arlington w stanie Virginia – szefem komisji ds. komunikacji; bp Nelson Pérez z Cleveland stanął na czele komisji ds. różnorodności kulturowej w Kościele; bp Kevin Rhodes z Fort Wayne South Bend został szefem komisji doktryny oraz bp Joseph Cistone z diecezji Saginaw stanął na czele komisji ds. zbiorów narodowych.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 

 

 

 


DATA: 2017-11-14 18:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.