DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Biskupi upominają biskupów. Polskie media katolickie milczą!

Biskupi upominają biskupów. Polskie media katolickie milczą!
fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Ukraińska Komisja ds. duszpasterstwa rodzin przy Episkopacie Ukrainy wystosowała list z upomnieniem do swego odpowiednika w Episkopacie Niemiec. Dokument ten poparli przewodniczący Episkopatu biskup Bronisław Bernacki oraz jego wiceprzewodniczący arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Mimo głęboko biblijnych korzeni upomnienia braterskiego, we współczesnym Kościele nie zdarza się często. W tym przypadku jednak ukraińscy biskupi zdecydowali się na otwarte wyrażenie swego stanowiska.

 

Portal PCh24.pl poruszył temat jeszcze przed ogłoszeniem listu przez ukraińskich biskupów. W tym kontekście Paweł Chmielewski zauważył, że „Kościół katolicki w Niemczech od ponad 50 lat znajduje się na drodze schizmy. W roku 1968 biskupi Republiki Federalnej odrzucili nauczanie zakazujące stosowania antykoncepcji wyrażone przez św. Pawła VI w encyklice Humanae vitae.

 

W opublikowanym dokumencie poświęconym temu problemowi, znanym jako Deklaracja z Königstein, uznali Magisterium Kościoła za relatywne i pozwolili wiernym na podejmowanie osobistej decyzji sumienia, czy je uznawać, czy też nie. Podobne deklaracje wydały wówczas także inne episkopaty, między innymi Austrii, Szwajcarii, Francji, Belgii czy Holandii. Rzecz spotkała się z krytyką najpierw Pawła VI, a później św. Jana Pawła II, ale ostatecznie Stolica Apostolska nie zdołała doprowadzić do odwołania błędów. Heterodoksję zaczęto de facto tolerować”.

 

W lutym Komisja ds. duszpasterstwa rodzin przy Episkopacie Ukrainy wysłała list do swego niemieckiego odpowiednika. Poparli go przewodniczący Episkopatu Bronisław Bernacki oraz wiceprzewodniczący arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Autorzy odnieśli się do twierdzeń niemieckiej Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny, jakie padły podczas konferencji poświęconej ludzkiej seksualności 4 grudnia 2019 r. w Berlinie.

 

Szkodliwość niemieckiego progresizmu

Redaktor Grzegorz Górny na łamach wpolityce.pl przetłumaczył fragmenty tego listu. Jak pisali ukraińscy biskupi „środowiska LGBT prowadzą zmasowany atak ideologiczny na naszą młodzież i dzieci w celu ich demoralizacji. Wspomniane wyżej organizacje swoje działania i swoją propagandę usprawiedliwiają i wspierają m.in. nowym spojrzeniem Episkopatu Niemiec”.

 

Hierarchowie naszego wschodniego sąsiada dodali, że „niektórzy nasi wierni, którzy dźwigają na sobie ciężar homoseksualizmu i innych ran w sferze seksualnej, dowiadując się o tego typu oświadczeniach Waszej Komisji, czują się bezsilni w walce o swe życie w czystości”. „Małżeństwa sprzeciwiające się antykoncepcyjnej mentalności tego świata oraz otwierające się na dar życia odczuwają głębokie wątpliwości po przeczytaniu Waszych poglądów na temat antykoncepcji” – podkreślają ukraińscy biskupi cytowani przez wpolityce.pl.

 

Stwierdzili oni również, że „małżeństwa sprzeciwiające się antykoncepcyjnej mentalności tego świata oraz otwierające się na dar życia odczuwają głębokie wątpliwości po przeczytaniu Waszych poglądów na temat antykoncepcji”.

 

W swym liście poświęconym niemieckiej „Drodze Synodalnej” ukraińscy duszpasterze zauważyli również, że chrześcijanie należący do innych wyznań oskarżają niekiedy wiernych Ukrainy o odchodzenie Kościoła katolickiego od prawdy objawionej! Dzieje się tak właśnie wskutek opinii niemieckich hierarchów niesłusznie uznawanych za stanowisko Kościoła powszechnego.

Sprawę „pociągnął” dalej portal PCh24.pl. Opublikował wywiad Krystiana Kratiuka z ojcem Romanem Labą, paulinem, dyrektorem ogólnoukraińskiego biura ds. duszpasterstwa rodzin przy Konferencji Episkopatu Ukrainy.  Ojciec Laba podkreślił, że „wielu chrześcijan żyje w przekonaniu, że to, co dzieje się w Niemczech, może i nie jest w porządku, ale to sprawa Niemiec. Tak nie jest! Jest to sprawa Kościoła. Głównym powołaniem biskupów jest strzec depozytu wiary i dbać o Ciało Kościoła. I jeśli Ono choruje w jakieś części, to inni nie mogą mówić: A co nas to obchodzi?

 

Zainteresowanie zachodnich mediów…

Sprawą wkrótce zainteresowały się zagraniczne media. Opisał ją między innymi znany watykanista Edward Pentin na łamach „National Catholic Register”. Stosowną informację opublikował także blog „Catholic Culture”.

 

Nie zabrakło również informacji na stronie „Church Militant” wraz z polskim akcentem. Martina Moyski zauważyła, że ryt łaciński Kościoła na Ukrainie pozostaje ściśle związany z polską mniejszością narodową. Dodała, że przywództwo w nim sprawują etniczni Polacy, aczkolwiek w ciągu ostatniej dekady odsetek Ukraińców wzrósł.

 

Z kolei kanadyjski portal zajmujący się obroną życia i wiary Life Site News opublikował między innymi tłumaczenie wywiadu z ojcem Labą. Nie zabrakło także tekstu informacyjnego autorstwa Dorothy Cummings McLean.

 

…i milczenie w Polsce

W tym świetle dziwi milczenie, jakie zapanowało w polskich mediach formalnie katolickich. Jedynym albo jednym z nielicznych wyjątków okazał się portal misyjnie.pl. Milczenie większości jest zdumiewające z kilku powodów.

 

Po pierwsze chodzi tu o dokument znaczącej rangi, rzadko spotykany, o ile nie wręcz bezprecedensowy w najnowszej historii Kościoła.

 

Po drugie to dokument broniący Tradycji Kościoła w obszarze małżeństwa i rodziny. Chodzi zatem o obronę zasad drogich tak podobno bliskiemu Polakom Janowi Pawłowi II.

 

Po trzecie zaś chodzi o dokument autorstwa biskupów jednego polskiego sąsiada skierowany do biskupów drugiego sąsiada Polski. Sprawa powinna zatem – nawet z czysto geograficznego powodu Polaków zainteresować. I może by zainteresowała, gdyby nie zdumiewające milczenie przytłaczającej większości mediów – polskich i formalnie katolickich.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-02-18 09:36
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
31
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

módlmy się za kapłanów
10 miesięcy temu / Agnes
 
D Krzysztof-- no i jeszcze szkoła frankfurcka
10 miesięcy temu / tlka
 
Pluralizm chyba jest na bakier z jednością chyba że jedność to nie jednolitość ale przynajmniej solidarność To pokolenie 70 i 60 latków w hierarchii musi być wymienione a to oznacza dalszy spadek liczebności kościoła Az osiągniemy liczbę która stanie się trampoliną do skoku w przyszłość Ale i tu spór wśród wiernych hierarchów - czy przodem czy tyłem do tabernakulum, czy tajemnicza łacina i szmer modlitw różańcowych czy po polsku i zrozumiale, czy radość pięćdziesiątnicy czy podniosłość procedur liturgii, itd Więc chyba się nie uspokoi I za tym wszystkim stoją ludzie niezaspokojeni a przecież każde pragnienie gasi Woda którą podaje sam Jezus. To tak jakby to był kościół rywalizujących samców alfa a nie braci szukających za wszelką cenę woli Pana
10 miesięcy temu / Wierzący
 
Podobnie było w początkowym okresie gdy gender w Polsce się rozkręcała. Ludzie, którzy powinni pokazywać Polakom zagrożenie i wychowywać wskazując drogę spali lub byli pozbawieni tzw jaj.
10 miesięcy temu / Bronek
 
Wasz portal o temacie informował, a jest przecież i polski i katolicki. Więc nie do końca tytuł jest prawdziwy. Powiem szczerze, dawniej czytałem Gościa Niedzielnego, ale od czasu zmiany na stanowisku redaktora naczelnego - ksiądz z dnia na dzień odwołany, podobno za zbyt konserwatywne poglądy na wiarę i Kościół - przestałem go czytać. Informacje co dzieje się w Kościele Katolickim, czerpię m.in. z tygodników świeckich - szczególnie Do Rzeczy, gdzie redaktor naczelny Paweł Lisicki jest erudytą w zakresie wiary, doktryny i dogmatów, jak i historii Kościoła - oraz z Waszego portalu, jak również z dwumiesięcznika Polonia Christiana. Więc jeśli ktoś jest zainteresowany, to ma skąd pobierać rzetelne informacje, nie szukając ich w zagranicznych publikatorach. Gdyby stwierdzono w tytule informacji, że "Polskie media katolickie mainstreamowe milczą" to tytuł byłby zgodny z rzeczywistością.
10 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Raczej portal "MISYJNE.pl" warto również dać bezpośrednio link do ich artykułu.
10 miesięcy temu / Tomek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.