DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Biskupi „tweetują”, bo nie chcą, by Biuro Watykańskie opacznie przedstawiało wydarzenia synodalne

Biskupi „tweetują”, bo nie chcą, by Biuro Watykańskie opacznie przedstawiało wydarzenia synodalne
Fot. Donatella Giagnori / EIDON/MAXPPP/FORUM

Utajnienie obrad Synodu – wbrew wcześniejszej praktyce – i powierzenie obowiązku przekazywania sprawozdań z sali obrad jedynie trzem rzecznikom z Watykańskiego Biura Prasowego, nie bez powodu budzi powszechne obawy ojców synodalnych o niewłaściwe relacjonowanie wydarzeń zza zamkniętych drzwi. Hierarchowie zdecydowali się więc wykorzystać media społecznościowe, by bezpośrednio informować rodziny o czym tak naprawdę dyskutują.


Wielu spośród 270 biskupów korzysta z osobistych blogów lub innych środków komunikacji, dzieląc się nie tylko pełnymi tekstami swoich wystąpień, ale także osobistymi refleksjami na temat tego, co się dzieje na sali obrad synodu i w małych grupach.

 

Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku na przykład zamieścił na swoim blogu pełny tekst swego wystąpienia. Na Twitterze  krótko podsumował: „Punktem wyjścia Synodu musi być to, co Bóg objawił nam o małżeństwie i rodzinie: tworzą je jeden mężczyzna i jedna kobieta, zjednoczeni na całe życie, którzy poprzez wierną miłość uczestniczą w Bożym darze przekazywania życia.

 

Kanadyjski abp Paul-Andre Durocher, który opowiedział się za upowszechnieniem głoszenia homilii przez pary małżeńskie i diakonatem kobiet (w ten sposób – jego zdaniem – można zwiększyć udział kobiet w życiu Kościoła) zastrzegł na swoim blogu, że z powodu upublicznienia prawie całego tekstu jego wystąpienia, który wyciekło do internetu, postanowił opublikować jego pełną treść na swojej stronie.

 

Abp Chaput używa Facebooka, a także Twittera do prowadzenia dyskusji z innymi uczestnikami synodu. Na Facebooku  duchowny przestrzegł przed „duchem kompromisu odnośnie niektórych grzesznych wzorców życia" i wezwał ojców synodalnych do większego docenienia „ludzi żyjących w zgodzie z zasadami, o których naucza Kościół”.

 

Przekazywanie tego typu informacji nie jest odosobnionym przypadkiem, mimo że Watykan próbuje zablokować przepływ informacji, które nie są odpowiednio „spreparowane” przez Biuro Watykańskie. To nawet w jaki sposób „obrabiane” są informacje budzi oburzenie nie tylko wśród uczestników synodu, ale także wśród dziennikarzy akredytowanych w Watykanie. Narzekają oni, że wersja angielska relacji prasowych podsumowujących każdy dzień obrad zdecydowanie różni się od oryginalnej wersji włoskiej.

 

Niektórych wcale to nie dziwi, bo ks. Thomas Rosica - odpowiedzialny za briefingi w języku angielskim - jest powszechnie znanym „liberałem”, opowiadającym się za zmianą nauczania Kościoła dot. homoseksualistów. Stąd np. w jednym z takich podsumowań obrad ojców synodalnych kwestia sodomitów zdominowała cały przekaz, jakby była najważniejszą sprawą poruszaną w danym dniu. Za pośrednictwem mediów społecznościowych uczestnicy synodu wyprowadzali opinię publiczną z „błędnej narracji” ks. Rosica.  

 

Kard. Lorenzo Baldisseri, Sekretarz Generalny Synodu Biskupów zabronił purpuratom – z wyjątkiem własnych wystąpień – publikować teksty innych ojców synodalnych.

 

Inni duchowni np. abp Mark Coleridge media społecznościowe wykorzystuje do krytyki metodologii i procedur synodu.


Afrykański hierarcha, kard. Wilfred Napier osobiście zarządza swoim aktywnym kontem na Twitterze – to rzecz absolutnie niezwykła w przypadku osoby tej rangi. Hierarcha prowadzi wymianę z użytkownikami konta, polemizuje z przeciwnikami Kościoła i zamieszcza ciekawe wpisy na temat tego, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami. Tweetuje w godzinach popołudniowych, już po sesji, ponieważ rzecznik Watykanu zabronił tweetowania w trakcie spotkań. Kilku biskupów skarżyło się publicznie, że Wi-Fi nie jest dostępne na sali obrad i nie mogą wysyłać wiadomości, a także nie mogą sprawdzić tego, co otrzymali w godzinach pracy.

 

Ojcowie synodalni nie są zadowoleni z kontroli przepływu informacji przez Watykan. Nie rozumieją, dlaczego utajniono obrady. Biorą sprawy w swoje ręce, udzielając się w cyberprzestrzeni.

 

 

Źródło: cruxnow.com., AS.

 

 

 

 


DATA: 2015-10-19 10:35
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

,,Nie rozumieją, dlaczego utajniono obrady,,. Ale my się domyślamy!
ponad 5 lat temu / [email protected]
 
Tylko tradycyjna wiara katolicka i Różaniec Święty są naszym ratunkiem!
ponad 5 lat temu / Katolik_Hanys
 
Walka się zaostrza.Chcesz być correct? Służ masońskim miernotom.
ponad 5 lat temu / Leo
 
A w ogóle cała ta sytuacja w kręgu kościoła jest niestety bardzo przykra.
ponad 5 lat temu / pol
 
Módlmy się za Święty Kościół i naszych pasterzy, bramy piekielne go nie przemogą!
ponad 5 lat temu / kw
 
Brawo tym odważnym biskupom, którzy walczą o Kościół! Tanio skóry nie sprzedamy!
ponad 5 lat temu / Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.