DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Biskupi twardo opowiedzieli się przeciw kampanii homo-lobby, ale ksiądz z Gdańska jest innego zdania

Biskupi twardo opowiedzieli się przeciw kampanii homo-lobby, ale ksiądz z Gdańska jest innego zdania

Zjednoczone środowiska homoseksualne i tak zwani katolicy otwarci przygotowli na początku września kampanię społeczną „Przekażmy sobie znak pokoju”. Plakatom obrazującym uścisk dłoni katolika i „tęczowego” towarzyszą publikacje internetowe zachęcające do zmiany nauczania Kościoła. Do akcji postanowiła włączyć się „Gazeta Wyborcza”, która odnalazła księdza związanego z ruchem „Wiara i tęcza”.


Ksiądz Krzysztof Niedałtowski jest rektorem kościoła św. Jana w Gdańsku, doktorem teologii i wykładowcą w tamtejszym seminarium duchownym. W czwartek na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad z nim, zatytułowany: „Jezus by tak nie zrobił”. Ksiądz wypowiada się m.in. na temat kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”.


Nie brałem udziału w przygotowaniu tej akcji, stąd nie znam szczegółów jej powstania. W spontanicznym odbiorze kampania wydaje mi się bardzo klarowna jako ewangeliczna zachęta do dialogu i pojednania. Nie chcę doszukiwać się w niej innych treści. Jest to przekaz, który ma w sobie siłę wyrażoną znakiem – twierdzi kapłan.


Ksiądz Niedałtowski nie odnosi się wprost do stanowiska biskupów w tej sprawie, ale zastanawia się „skąd u niektórych bierze się niechęć do tego typu pozytywnych znaków?”. – Moje doświadczenia z ruchem Wiara i Tęcza skłaniają mnie do dostrzegania w tym dobrych intencji. Uważam, że jeśli dobrze odczytuję Ewangelię, to ta dłoń w stronę drugiego człowieka powinna być wyciągnięta. Niezależnie od tego, czy jest na niej różaniec, czy kolorowa flaga – kontynuuje.


Kapłan zna zapewne naukę Kościoła w sprawie homoseksualizmu, ale „Gazecie” odpowiada w następujący sposób: – Najbardziej ogólna norma jest taka, że każdego człowieka należy zaprosić do wspólnoty. Również ludzie heteroseksualni mają problem ze swoją seksualnością. Jeśli chcielibyśmy piętnować i wykluczać ich za to, że są pod tym względem nieuporządkowani, to pewnie mielibyśmy pusty kościół. Nie ma ludzi bez grzechu. Zamykanie drzwi przed jedną grupą nie jest właściwe. Jezus z Nazaretu by tak nie zrobił.


Dla przeprowadzającej wywiad dziennikarki ważne było to, że „ksiądz ma duże doświadczenie z osobami LGBT. Prowadził ksiądz m.in. rekolekcje zorganizowane przez Grupę Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza. Kapłan odpowiada: W indywidualnych spotkaniach widać, jak wielkie napięcie jest w tych ludziach, poczucie krzywdy wynikające stąd, że czują się odrzuceni przez obydwie strony – Kościół z jednej, a środowisko homoseksualne z drugiej, gdzie Kościół postrzegany jest jako wróg numer jeden. Wyrzuca się im, mówiąc trywialnie, kolaborację z czarnymi, którzy są przecież forpocztą potępienia. Podziwiam determinację ludzi z Wiary i Tęczy. Mówią, że nie wyobrażają sobie życia bez Kościoła i bez uczestniczenia w jego życiu. Jednocześnie zmagają się z oporem własnego środowiska i swoimi problemami wewnętrznymi.


W wywiadzie nie pada jednak ani razu żadne słowo, które ujawniałoby prawdziwe cele działania organizacji Wiara i Tęcza. A te są jasne i zapisane na ich stronie internetowej: „Przekonywanie kościołów chrześcijańskich oraz polskiego społeczeństwa do pełnej akceptacji osób LGBTQ”. A więc chcą oni zachęcać Kościół do „pełnej akceptacji” swego stylu życia. Nie ma tu słowa o nawracaniu się z drogi grzechu.


Dziennikarka „GW” zapytała również kapłana, czy ksiądz albo inny członek Kościoła, który nie chce podać osobie LGBT ręki w geście pokoju, popełnia grzech. Ksiądz Niedałtowski nie użył w swej odpowiedzi słowa grzech, mówiąc: – Oczywiście, że powinien podać i powinien zaprosić, i powinien potraktować z największą wrażliwością. Jeśli tego nie robi, sprzeniewierza się duchowi Ewangelii, sprzeniewierza się misji Kościoła, który mówi za Jezusem: przyjdźcie do mnie wszyscy. Wiem, że są takie postawy, ale na pewno nie są to postawy ewangeliczne.


 

kra
  


DATA: 2016-09-22 08:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

najpierw niech poda znak pokoju swojemu biskupowi i współbraciom i zamieszka jak normalny ksiądz na plebanii ;)
ponad 2 lata temu / brat
 
Czy Bóg mieszkańców Sodomy "potraktował z najwieksza wrażliwością"? No chyba nie. Czyli sprzeniewierzyl się duchowi Ewangelii. Co to właściwie jest ten duch Ewangelii? Może młodszy brat "ducha Soboru"?
ponad 2 lata temu / M
 
Mozesz sie godzic, ale z bylym!!! pederasta, ale nie z grzeszacym caly czas swiadomie i z premedytacja. To tak jakbys pochwalal jego przewinienia, a wiesz dobrze, ze czynione ciagle i uporczywie staja sie grzechem ciezkim. Podajac reke, utwierdzasz pederaste w tym, ze jego grzech jest dla ciebie czym dobrym i nie przeszkadza ci we wzajemnej przyjazni. Jutro przyjdzie do Ciebie i podajac reke powie, ze zgwalcil Twojego syna, a Ty powiesz, "w porzadku, jestesmy bracmi".
ponad 2 lata temu / Moimzdaniem1
 
może sam czuje się innym, niż hetero, a to jest problem moralny, jesli przekłada się na zachowanie, akty i itp. Zachowaniem jest juz zajęcie takiego, a nie innego stanowiska w niniejszej sprawie. ja jestem tym zgorszony moralnie...
ponad 2 lata temu / stan
 
@Idzi - masz rację, nie wiem czemu redaktorzy pch24 uparli się przedstawiać popiskiwanie naszego episkopatu jako "mocne", "twarde" - to juz trzeci taki nagłówek w tym temacie.
ponad 2 lata temu / cristero
 
List do Rzymian rozdział 1 księże Niedałtowski - proszę sobie przypomnieć ten ważny tekst
ponad 2 lata temu / ed
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "46147"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.