DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   ŚWIAT

Rozmowa z Mario Navarro da Costa

Biskupi to nasi przywódcy - chcemy, aby nas prowadzili


Z Mario Navarro da Costa, dyrektorem amerykańskiego oddziału Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) w Waszyngtonie, rozmawia Piotr Doerre.

Na czym polega wyjątkowość obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych?

– Wyjątkowe mogą się okazać nadchodzące wybory prezydenckie, ponieważ nasz kraj jeszcze nigdy nie był aż tak mocno podzielony. Stany Zjednoczone jeszcze nigdy nie były tak spolaryzowane, jak w tym roku (choć, rzecz jasna, proces polaryzacji społecznej przebiega już od jakiegoś czasu). Dawniej w Stanach Zjednoczonych tylko mniejszości zajmowały skrajnie przeciwległe pozycje. Obecnie jednak podział ten przebiega niemal przez wszystkie rasy i klasy ­społeczne.

I nie jest to podział między biednymi a bogatymi, bo nawet w Stanach Zjednoczonych bogacze nie stanowią połowy społeczeństwa. Jednakowo podzieleni są zarówno bogaci, jak i biedni, a także klasa średnia. Ten podział po prostu dotyka wszystkich.

Powiem coś, czego zasadniczo nie powiedziałbym w Stanach Zjednoczonych, ale europejskim odbiorcom mogę to powiedzieć. Otóż, linia podziału amerykańskiego społeczeństwa przebiega zgodnie z ideami rewolucji francuskiej: z jednej strony mamy lewicę, która chce zniszczyć pozostałości tak zwanego starego porządku, z drugiej zaś – ludzi, którzy chcą tych pozostałości bronić.

Stany Zjednoczone to kraj, w którym odżywają wszelkie dawne podziały ideologiczne. Zasadniczo mamy dwie bardzo silne grupy, dwie szerokie mniejszości, a między nimi, w centrum, małą grupę zwaną niezależną, która przyłącza się albo do jednej, albo do drugiej strony. Stąd, oczywiście, obydwie strony starają się. przekonać centrum do głosowania wraz z nimi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.