DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   ŚWIAT

Rozmowa z Mario Navarro da Costa

Biskupi to nasi przywódcy - chcemy, aby nas prowadzili


Z Mario Navarro da Costa, dyrektorem amerykańskiego oddziału Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) w Waszyngtonie, rozmawia Piotr Doerre.

Na czym polega wyjątkowość obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych?

– Wyjątkowe mogą się okazać nadchodzące wybory prezydenckie, ponieważ nasz kraj jeszcze nigdy nie był aż tak mocno podzielony. Stany Zjednoczone jeszcze nigdy nie były tak spolaryzowane, jak w tym roku (choć, rzecz jasna, proces polaryzacji społecznej przebiega już od jakiegoś czasu). Dawniej w Stanach Zjednoczonych tylko mniejszości zajmowały skrajnie przeciwległe pozycje. Obecnie jednak podział ten przebiega niemal przez wszystkie rasy i klasy ­społeczne.

I nie jest to podział między biednymi a bogatymi, bo nawet w Stanach Zjednoczonych bogacze nie stanowią połowy społeczeństwa. Jednakowo podzieleni są zarówno bogaci, jak i biedni, a także klasa średnia. Ten podział po prostu dotyka wszystkich.

Powiem coś, czego zasadniczo nie powiedziałbym w Stanach Zjednoczonych, ale europejskim odbiorcom mogę to powiedzieć. Otóż, linia podziału amerykańskiego społeczeństwa przebiega zgodnie z ideami rewolucji francuskiej: z jednej strony mamy lewicę, która chce zniszczyć pozostałości tak zwanego starego porządku, z drugiej zaś – ludzi, którzy chcą tych pozostałości bronić.

Stany Zjednoczone to kraj, w którym odżywają wszelkie dawne podziały ideologiczne. Zasadniczo mamy dwie bardzo silne grupy, dwie szerokie mniejszości, a między nimi, w centrum, małą grupę zwaną niezależną, która przyłącza się albo do jednej, albo do drugiej strony. Stąd, oczywiście, obydwie strony starają się. przekonać centrum do głosowania wraz z nimi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Węgierski parlament zatwierdził przepisy zakazujące prawnego uznawania obywateli transseksualnych i interseksualnych. Nowe prawo definiuje płeć na podstawie chromosomów (płeć przypisana przy urodzeniu). Regulacji jeszcze nie podpisał prezydent. Trwają naciski homolobby z Europy i organów unijnych.

 
 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 

Tygodnik „Niedziela” przywrócił na swoich stronach usunięty tuż po opublikowaniu wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Rozmowa zatytułowana „Kościół musi być przeźroczysty” traktuje o problemie walki z pedofilią wśród duchowieństwa. Niestety, po drodze katolickie medium straciło nieco punktów zaufania u Czytelników.

 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.