DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Biskupi przestrzegają przed jogą i pogańską medytacją: centrum modlitwy jest Chrystus!

Biskupi przestrzegają przed jogą i pogańską medytacją: centrum modlitwy jest Chrystus!
Fot. Rafal Kuzma/FORUM

Hiszpańscy hierarchowie przygotowali specjalny dokument poświęcony zagrożeniom, jakie płyną z dalekowschodnich technik medytacyjnych. Podkreślają m.in., że „poszukiwanie samego siebie nie prowadzi do Boga”.

 

„Ludzie zbyt łatwo padają ofiarą pustki, stresu, udręki i frustracji, a w konsekwencji szukają łatwych rozwiązań, które mają zapewnić równowagę i dobrostan emocjonalny”, tłumaczą hiszpańscy biskupi w dokumencie „Moja dusza pragnie Boga, Boga żywego”. Zawiera on wskazania, jak odnosić się do dalekowschodnich technik medytacyjnych, które zyskują popularność także wśród chrześcijan.

 

Celem hiszpańskich biskupów jest, jak podkreślają, „ukazanie natury i bogactwa modlitwy oraz doświadczenia duchowego zakorzenionego w Objawieniu i tradycji chrześcijańskiej”.

 

„Centrum modlitwy ma być Jezus Chrystus”, podkreślają.

 

„Pragnienie Boga towarzyszy każdemu człowiekowi podczas jego istnienia” – zaznaczają hierarchowie. Dodają, że „dzisiejsza kultura i społeczeństwo, charakteryzujące się zsekularyzowaną mentalnością, utrudniają kultywowanie duchowości i wszystkiego, co prowadzi do spotkania z Bogiem”.

 

„Modlitwa chrześcijańska jest inicjatywą Boga i słuchaniem przez człowieka, na tym polega zasadnicza różnica pomiędzy nią a jakimkolwiek innym rodzajem medytacji” – podkreślają hiszpańscy biskupi.

 

Źródło: Polskie Radio / polskieradio24.pl

TK


DATA: 2019-09-12 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uśmiałam się jak zobaczyłam tytuł. Pogańska medytacja? Serio? Korzysta się z niej w buddyzmie czy hinduizmie, owszem, ale ma i może mieć wiele form a w tej najprostszej polega na skupieniu się na oddechu. Tylko tyle i aż tyle! Też sobie pogańskie korzenie jakiś mądry wymyślił... Chociaż może to wyjaśnia termin,,chrześcijańską medytacja", na który się przy okazji natknęłam...
5 miesięcy temu / M
 
a co z innymi zajęciami wymagającymi niezwykłego skupienia, medytacji wręcz, jak curling czy gra w pchełki?
5 miesięcy temu / szpulas11
 
@ewa: "nie zgłębiam tego" - czyli co? Lepiej nie wiedzieć co się tak naprawdę kryje pod technikami jogi? "dla mnie to tylko harmonijny ruch" - a dla Pana Boga? On doskonale Wie co oznaczają gesty które wykonujesz ćwicząc jogę.
5 miesięcy temu / jakub
 
Wielu ksiezom przydalaby sie joga i medytacja
5 miesięcy temu / Katarzyna
 
Kiedyś interesowały mnie praktyki w tym stylu, również gimnastyka tai chi. Ale odkąd uświadomiłam sobie, że nie można tak sobie dowolnie mieszać wszystkiego z wszystkim w dziedzinie duchowej, unikam w tej sferze wszelkich dwuznaczności. I wcale mi nie brak niczego. Pan jest Pasterzem moim!
5 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Medytacja trascendentalna, podstępna metoda jako antidotum na wszelkie problemy psycho-biologiczne, to nic innego jak ciągłe powtarzanie w duchu przekazanej w sekrecie mantry - wzywanie imienia demona buddyjskiego - nieświadomy tego stanu rzeczy adept, wchodził tym samym w niebezpieczny okultyzm ,a więc w grzech idolatrii - oczywiście nieświadomośc pomniejszała winę i ciężar tego grzechu.
5 miesięcy temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.