DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Biskupi Niemiec planują własne pismo po Amoris laetitia

Biskupi Niemiec planują własne pismo po Amoris laetitia
By Samuel-Kim Nguyen (selber fotografiert) [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Niemieccy biskupi myślą o wydaniu przewodnika dla wiernych i kapłanów w związku ze sprawą rozwodników w nowych związkach po adhortacji Amoris laetitia. Czy oznacza to progresywne zmiany?

 

Biskup Ulrich Boom, w niemieckim episkopacie odpowiedzialny za sprawy związane z Rokiem Miłosierdzia, nie wyklucza wydania przez biskupów jego kraju specjalnego dokumentu odnośnie papieskiej adhortacji Amoris laetitia. To zaskakująca zapowiedź, bo jeszcze niedawno wydawało się, że Niemcy nie chcą w żaden sposób komentować tego pisma.

 

Biskup pomocniczy Würzburga ks. Ulrich Boom powiedział w piątek wieczorem na spotkaniu ze świeckimi katolikami Bawarii, że niemiecki episkopat rozważa wydanie dokumentu odnoszącego się do posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Bp Boom podkreślił, że biskupi nie chcieliby komentować Ojca Świętego, „bo to nie do nich należy”. Chodzi raczej o „słowo zachęty dla wspólnot i księży, by poważnie potraktowali osobistą odpowiedzialność” w sprawie rozwodników w nowych związkach.

 

Stwierdzenie bp. Booma zostało odebrane z dużym zaskoczeniem przez niemieckie media katolickie. Jeszcze na zebraniu plenarnym niemieckiego episkopatu we wrześniu hierarchowie stwierdzili, że nie zamierzają wydawać po Amoris laetitia żadnego dokumentu. Jak podkreślał kard. Reinhard Marx, nie widzą konieczności komentowania słów papieża. Choć pierwotnie interpretowano to jako zapowiedź niewydawania jakiegokolwiek dokumentu, słowa bp. Booma mogą wskazywać, że w istocie planuje się jednak jakiegoś rodzaju pismo, najpewniej z konkretnymi wskazówkami duszpasterskimi.

 

Zapowiedź biskupa padła na tle szerokiej dyskusji toczącej się w Kościele z nową siłą po publikacji listu czterech kardynałów – w tym dwóch Niemców – z prośbą o wyjaśnienie niejasności zawartych w Amoris laetitia. Ojciec Święty nie odpowiedział oficjalnie na to pismo, ograniczając się do szeregu sugestii w wywiadach dla prasy.

 

Biskup Boom pytany o sprawę powiedział, że on osobiście życzyłby sobie, „aby księża w naszych wspólnotach mieliby miłosierne uszy i miłosierne oczy”, co jest też kwestią „ukształtowania serca”. Według bawarskiego hierarchy Kościół musi nauczyć się na nowo „akceptowania rzeczywistości, a nie tylko pięknych stron życia”. 

 

Niemieccy biskupi wielokrotnie dawali się poznać jako zwolennicy zmian w sprawie rozwodników w nowych związkach, popierając pomysły przedstawione przez ich rodaka, kardynała Waltera Kaspera. Każe to przypuszczać, że ewentualne wskazówki duszpasterskie będą oznaczać przyzwolenie dla dopuszczania niektórych rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, po wcześniejszym rozważeniu danego przypadku przez samego rozwodnika i kapłana.


Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2016-12-05 06:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jako żywo nasuwa się przykład - co zrobili Żydzi nie mogąc doczekać się powrotu Mojżesza ze spotkania z Panem Bogiem ? Zrobili co uważali : ustanowili nowego bożka w postaci złotego cielca. KULT TEN PRAKTYKUJĄ DO DZIŚ ! Konsekwencje tej haniebnej zdrady ponosi do dziś dnia cały świat !
ponad 3 lata temu / mendrol
 
pewnie na 500-lecie protestanckiej schizmy i herezji
ponad 3 lata temu / adam
 
Niemcy - specjaliści od wszczynania wojen.
ponad 3 lata temu / servus
 
Kontakty zawodowe z Niemcami mam od wielu lat. Z tej perspektywy mogę powiedzieć, że "konsument" płacący podatek kościelny "spodziewa się", że będzie mógł korzystać z "pełnej oferty świadczeń kościelnych", tj. rozwiedziony, ale płacący, nie chce być gorzej traktowany, niż płacący nierozwiedziony. Kirche Deustschland GmbH tak działa od wielu lat. Dlatego, nie ma co się dziwić, że kościół niemiecki, już dawno porzucił swoje powołanie, ale dysponuje dużymi pieniędzmi, a kolejne skandale (m.in. z pornobiznesem wydawniczym) tylko ten smutny fakt potwierdzają. I można powiedzieć, drzewo nie przynosi owoców, to niech zostanie wycięte, ale problem jest inny - podejrzewam, że za udział Lehmanna i jego kolegów w konklawe w St.Gallen, Watykan właśnie dostał rachunek do zapłacenia. I go zapłaci.
ponad 3 lata temu / Obcy Astronom
 
O, schizma już kołacze do drzwi. Łomocze wręcz. Czyż nie przypomina to historii z ogłaszaniem postulatów reformacji. Niech ten przewodnik na drzwiach jeszcze przybiją.
ponad 3 lata temu / Nasa
 
Ciekawy tekst. Pp. Benedykta komentowali i gardzili nim, komentowanie biskupa rzymu Franciszka "nie do nch nalezy"? Dobre!
ponad 3 lata temu / Trad
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.