DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Biskupi nakazują wystawianie straży wokół kościołów. To efekt zamachów islamistów

Biskupi nakazują wystawianie straży wokół kościołów. To efekt zamachów islamistów
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. fitzfotos/sxc.hu

Biskupi Burkina Faso szukają wyjścia z kryzysowej sytuacji, jaka nastała w tym kraju po serii zamachów na chrześcijan. Hierarchowie zalecają wystawianie straży przed kościołami, a także zakazują duchownym noszenia sutanny w miejscach publicznych. Tylko w ubiegłym tygodniu zabitych zostało dziesięć osób, w tym dwóch księży. Spalono również dwa kościoły.

 

Ordynariusz diecezji Ouahigouya, na terenie której porwano, a następnie zabito czworo uczestników maryjnej procesji, rozesłał do wszystkich parafii serię wytycznych, które mają zostać wprowadzone w życie, aby ograniczyć ryzyko kolejnych zamachów. Bp Justin Kientega zakazuje kapłanom i zakonnikom noszenia stroju duchownego. Nie wolno też ogłaszać publicznie z dużym wyprzedzeniem miejsca i pory zgromadzeń religijnych. Księża mogą się przemieszczać jedynie w ciągu dnia, po uczęszczanych drogach i często zmieniając trasę. Msze mają być jak najkrótsze, a w ich trakcie na zewnątrz kościoła mają być rozstawione straże, aby w razie ataku powiadomić zgromadzenie o zagrożeniu.

 

Bp Kientega zachęca również wiernych do modlitwy, by „Chrystus, Książę Pokoju i Zwycięzca zła, wyjednał pokój dla kraju. Niech krew męczenników stanie się źródłem pokoju i duchowej płodności” – napisał ordynariusz nękanej przez islamskich terrorystów diecezji.

 

Biskupi Burkina Faso są świadomi, że ostatnie zamachy to nie jest jedynie problem lokalny, lecz wyzwanie dla całego kraju. Zwraca na to uwagę ordynariusz diecezji Dori. Hierarcha podkreśla, że islamscy terroryści chcą doprowadzić do destabilizacji Burkina Faso, wykorzystując religijne i etniczne zróżnicowanie tego subsaharyjskiego kraju. Jego zdaniem wszyscy musza być świadomi, że swym zachowaniem albo dadzą posłuch terrorystom, godząc się na pogłębienie podziałów, albo przeciwnie, opowiedzą się za jednością pomimo różnic.

 

Do nasilenia ataków na chrześcijan odnieśli się również obradujący w ubiegłym tygodniu w Burkina Faso biskupi zachodniej Afryki. Stanowczo potępiając zamachy przeprowadzane przez muzułmanów stwierdzili, że nie dadzą się sprowokować terrorystom. „Naszą jedyną odpowiedzią będzie zaufanie do Boga, przebaczenie i bezinteresowna miłość” – napisali biskupi. Hierarchowie zaapelowali zarazem do młodych, by nie opuszczali kraju. „Wasza przyszłość nie jest na emigracji, lecz w Afryce, którą trzeba budować własną pracą, dyscypliną i afrykańskimi wartościami” – czytamy w oświadczeniu regionalnej rady episkopatów.

 

 

Źródło: Kai

WMa

 


DATA: 2019-05-26 18:30
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.