DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Biskupi Filipin wzywają do… ekologicznego nawrócenia. „Czas przywrócić więź z naturą”

Biskupi Filipin wzywają do… ekologicznego nawrócenia. „Czas przywrócić więź z naturą”
fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Filipiński episkopat opublikował list pasterski pełen ekologicznej nowomowy, w którym znalazły się m.in. słowa o „nowym paradygmacie” oraz konieczności „przywrócenia więzi z naturą”.

 

„Nasze umiłowanie ubogich pobudza nas do uznania za priorytet tych, którzy są najbardziej dotknięci [problemami środowiska] a naszym obowiązkiem moralnym jest udzielenie odpowiedzi na te cierpienia” – napisali biskupi w aż 9-stronicowym dokumencie, dostępnym na ich stronie internetowej w kilka dni po zakończeniu ich zgromadzenia plenarnego w Manili.

 

Podkreśliwszy, że wszyscy ludzie są wezwani do pilnego udzielenia odpowiedzi na obecny kryzys klimatyczny, zaznaczyli zarazem, że mają oni głębszy powód, by zająć się klimatem, jest to bowiem „dobro wspólne”, jak to ujął Franciszek w swej encyklice „Laudato sì”.

 

Dlatego „nasze wysiłki w walce z ociepleniem globalnym i nasze działania zbiorowe na rzecz pomagania innym w przystosowaniu się do nowej sytuacji, powstałej w wyniku zmian klimatycznych, mogą być uznane za akt poprawy za nasze grzechy ekologiczne” – czytamy w liście pasterskim.

 

W tym sensie trzeba „wyjść poza dominujące dotychczas znaczenie poprawy tak, aby włączyć w nie odszkodowanie za szkody wyrządzone przyrodzie” – stwierdzili autorzy dokumentu. Poprosili ponadto o "nowy paradygmat" w sprawie nawrócenia ekologicznego, aby „przywrócić naszą świętą więź z naturą”. Paradygmat ów winien „wprowadzać nową świadomość, iż matka-ziemia potrzebuje nie tylko znaku ochrony i troski o środowisko, ale także sprawiedliwości”.

 

Krzyk matki-ziemi jest równie palący jak wołanie biednych o sprawiedliwość społeczną – głosi dokument episkopatu. Na zakończenie zapowiedziano utworzenie „sekcji ekologicznej” w każdym ośrodku diecezjalnym, która w centrum swych działań umieści zagadnienia przyrody i środowiska. „Mamy moralny nakaz wspólnego działania w sposób zdecydowany” – zakończyli swój list pasterski biskupi filipińscy.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2019-07-20 09:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No tak, trzeba przywrócić więź z naturą, niechaj więc nie poprzestają na półśrodkach i każdy z nich dla przykładu strzeli sobie w łeb. Wtedy dostąpią absolutnej więzi z naturalnym obiegiem materii w przyrodzie, no już bardziej chyba się związać z naturą nie można.
5 miesięcy temu / agricola
 
[email protected] Do ekologii uczciwej a nie kłamliwej nic nie mamy. Kpimy jedynie z biskupów, którzy zapomnieli kim są i po co są. I schlebiają światu i odkrywają Amerykę, jakby nie znali św. Franciszka. Czyńcie ziemię poddaną - nakazuje pismo.
5 miesięcy temu / DNA
 
Jak przywracać TO WIĘŹ z Panem Bogiem. Są Biskupami a nie wiedza o tym ? Duch świata i Matki Ziemi miesza w pustych sercach i głowach.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Herezja goni herezje w obecnym KK Franciszka
5 miesięcy temu / kesja
 
Co wy macie do tej ekologii. Czy są jakieś dowody, że Jezus nie szanował środowiska? Co jest złego w dbaniu o naturę?
5 miesięcy temu / Fazi
 
do niedawna w kosciele byla ważna Matka Boża teraz matka-ziemia...
5 miesięcy temu / tradcat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.