DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Biskupi diecezjalni zabrali głos w sprawie profanacji. „Ataki na Kościół i jego wiernych są grzechami ciężkimi mocno obrażającymi Pana Boga”

Biskupi diecezjalni zabrali głos w sprawie profanacji. „Ataki na Kościół i jego wiernych są grzechami ciężkimi mocno obrażającymi Pana Boga”
fot. Episkopat.pl / flickr.com

„Wrogie chrześcijaństwu działania powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem i dezaprobatą wiernych, jak i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy cenią sobie wartości chrześcijańskie i dorobek cywilizacji europejskiej związany z wolnością religijną, godnością osoby ludzkiej i prawami osób wierzących” – podkreślają biskupi w wydanym na Jasnej Górze „Stanowisku w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych”.

 

Publikujemy pełną treść dokumentu:

 

 

Stanowisko biskupów diecezjalnych w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych

 

I. Aspekty liturgiczne

Jako pasterze Kościoła w Polsce z zaniepokojeniem przyjmujemy informacje o kolejnych profanacjach symboli, miejsc i przedmiotów kultu religijnego, które dla katolików są święte. Profanacja jako forma przemocy jest umyślnym odebraniem świętego charakteru rzeczy lub miejscu. Może się ona dokonać także ze złośliwym zamiarem znieważenia jakiejś świętości i staje się aktem zbezczeszczenia.

 

Wypełniając powierzone nam nauczycielskie zadanie w Kościele, przypominamy, że miejsca, obrzędy i obrazy święte, nawet w zakresie twórczości artystycznej nie są wyrazem tzw. wolności artystycznej, rozumianej jako zupełna dowolność twórcy w przedstawianiu i interpretowaniu znaków świętych zgodnie z własnym poczuciem estetyki lub subiektywną wyobraźnią artystyczną, która bywa także poruszana motywacją ideologiczną. Dlatego fundamentalnym błędem jest usprawiedliwianie np. ideologicznej zmiany aureoli ikony częstochowskiej na kolory środowisk LGBT, ponieważ aureola tej ikony oznacza świętość Bożą, do której jest także wezwany każdy człowiek. Świętość ta jest wyraźnie ukazana w Piśmie Świętym, w którym nie ma tolerancji dla grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu, wpisanemu w sam program wspomnianych środowisk.

 

Fundamentalny błąd w interpretacji znaków religijnych i współczesnej sztuki sakralnej to przekonanie, że w twórczości religijnej mamy rzekomo wyrażać siebie. Jest dokładnie odwrotnie. Już w 1966 r. Konferencja Episkopatu Polski w „Instrukcji o ochronie zabytków i kierunkach rozwoju sztuki kościelnej" wskazała, że sztuka sakralna wyraża „misterium chrześcijaństwa", a nie np. stan duszy człowieka. Przedmioty i miejsca święte nie są obiektem artystycznego wyrażania siebie, ale wiary Kościoła. Artysta nie ma w sztuce sakralnej wyrażać siebie, ale przymioty Boga, co zaś podlega ocenie Kościoła, a nie tylko samego artysty. Sobór Watykański podkreślił, że to Kościół jest arbitrem w ocenie, „które z dzieł artystów zgadzają się z wiarą, pobożnością i tradycyjnymi zasadami oraz nadają się do użytku sakralnego" (KL p. 122). Bo przecież dzieło to ma służyć modlitwie, a nie promocji żadnej ideologii tego świata, a na pewno nie sprzecznej z przykazaniami Bożymi.

 

Podobnie publiczne parodiowanie Mszy Świętej jest przejawem fundamentalnego braku kultury i poszanowania dla wrażliwości wiernych. W ocenie pasterzy Kościoła polskiego takie akty pogardy dla rzeczywistości świętej oraz medialne ataki stosowane wobec religii katolickiej, stwarzają atmosferę nienawiści, w której dochodzi następnie do fizycznych aktów przemocy, jak niedawno odnotowane pobicia i zranienia losowo wybranych duchownych.

 

Należy przypomnieć również, że zgodnie z Kan. 1376 Kodeksu Prawa Kanonicznego, „kto profanuje rzecz świętą, ruchomą czy nieruchomą, powinien być ukarany sprawiedliwą karą". Natomiast za znieważenie Najświętszego Sakramentu dodatkowo zaciąga się karę ekskomuniki, z której może uwolnić jedynie Stolica Apostolska (Kan. 1367). Kara kościelna zaś nie ma na celu odwetu, ale nawrócenie grzesznika. Dlatego wszystkich katolików prosimy o modlitwę w intencji przebłagalnej szczególnie za grzechy profanacji oraz z prośbą o nawrócenie sprawców czynów przeciw Świętemu Kościołowi.

 

Modlitwa przebłagalna może mieć charakter prywatny, ale może także odbywać się w formie nabożeństw ekspiacyjnych. Nabożeństwa takie są duchową praktyką, w której wierzący przepraszają Boga za grzechy cudzej bezbożności, a także w jakiś sposób pragną w dwójnasób otoczyć czcią znieważoną tajemnicę (Eucharystii, świętej ikony czy miejsca itp.). Zgodnie z obowiązującymi normami (Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów p. 1086) niektóre szczególnie ciężkie akty profanacji wymagają liturgicznego obrzędu przebłagalnego, zanim rzecz święta zostanie przywrócona do użytku świętego. Decyduje o tym opinia biskupa miejsca.

 

Biskupi polscy zezwalają, aby taki obrzęd przeprowadzano z użyciem zatwierdzonych tekstów liturgicznych (czytania, oracje) zgodnie z wzorem podanym w Ceremoniale liturgicznej posługi biskupów (p. 1086-1117), stosując odpowiednie do okoliczności modyfikacje.

 

Wszystkim, którym bliska jest sprawa naprawienia wyrządzonych świętym tajemnicom Kościoła zniewag oraz sprawa pojednania i zaprowadzenia na nowo porządku w rozdartych nienawiścią sercach ludzi, biskupi udzielają pasterskiego błogosławieństwa.

 

II. Aspekty prawne

Z zaniepokojeniem przyjmujemy informacje o kolejnych aktach przemocy wymierzonych w Kościół katolicki i jego wiernych. Działania te są zwykle motywowane nienawiścią i przejawiają się atakami słownymi lub fizycznymi wobec wiernych, księży i biskupów, a także profanacją symboli, miejsc i przedmiotów kultu religijnego, które dla katolików są święte.

 

Takie wrogie chrześcijaństwu działania powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem i dezaprobatą wiernych, jak i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy cenią sobie wartości chrześcijańskie i dorobek cywilizacji europejskiej związany z wolnością religijną, godnością osoby ludzkiej i prawami osób wierzących.

 

Należy odnotować także to, że niejednokrotnie ataki te wyczerpują znamiona przestępstw m.in. zniesławienia, zniewagi, naruszenia nietykalności, przeszkadzania aktom religijnym, obrazy uczuć religijnych, czy nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym. Jednym ze środków prewencyjnych lub reakcyjnych wobec tych działań wymierzonych w Kościół i katolików jest korzystanie z dostępnych środków ochrony prawnej, w tym zawiadamianie o takich sytuacjach organów ścigania.

 

Wypełniając powierzone im nauczycielskie zadania Kościoła, biskupi polscy proszą katolików i ludzi dobrej woli, w tym szczególnie samorządowców, polityków, parlamentarzystów o podjęcie działań jednoznacznie potępiających przemoc motywowaną przynależnością wyznaniową oraz kroków prawnych lub innych, które skutecznie zapewnią realizowanie wolności religijnej i sprawią, że Kościół katolicki w Polsce będzie mógł bez przeszkód nieść orędzie Chrystusa i wypełniać swoją misję.

 

Biskupi pragną także zaapelować do dziennikarzy i innych osób związanych ze środkami społecznego przekazu o uszanowanie prawdy i podjęcie działań zmierzających do ograniczenia fałszu, pogardy i nienawiści w Internecie.

 

Jednocześnie przypominamy, że ataki na Kościół i jego wiernych są grzechami ciężkimi mocno obrażającymi Pana Boga. Dlatego wszystkich katolików prosimy o modlitwę w intencji przebłagalnej szczególnie za grzechy profanacji oraz z prośbą o nawrócenia sprawców.

 

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych

 

Jasna Góra, 27 sierpnia 2019 r.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2019-08-29 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rzeczywiście święta prawda, tabernakulum w bocznej kaplicy-a nie w głównym ołtarzu . Komunia na stojąco to obraza Boga,komunia do ręki, przekazywanie znaku pokoju i latanie po kościele kiedy wierni śpiewają Baranku Boży i powinniśmy klęczeć i wiele innych spraw jak Pokój z wami zamiast Pan z wami a co najgorsze to, to ze to wierni widzą tą obrazę Boga i starają się aby to zmienić mając część kapłanów po swojej stronie. Wstyd aby Bóg był tak poniżany przez swoje dzieci.Krytycznie patrzymy na tych co ponad 2 tysiące lat ukrzyżowali Jezusa a my dziś krzyżujemy GO każdego dnia
11 miesięcy temu / Anna
 
Nie rozumiem przywołań postanowień Soboru Watykańskiego II czy Instrukcji z 1966 r. Przecież oba dokumenty mówią o sztuce sakralnej i użytku sakralnym. Tzw. "tęczowa" Matka Boża powstała z konkretnym zamiarem, w tym część tych intencji z pewnością było mało szlachetnych, ale nie sądzę, by ktokolwiek myślał o celu sakralnym. Więc akurat to chyba nie do końca tu pasuje...
11 miesięcy temu / Mecenas
 
cyt"Przecedzają komara a połykają wielbłąda" chyba źle zrozumiałeś i użyłeś jako porównanie
11 miesięcy temu / do Daro
 
"Wypełniając powierzone im nauczycielskie zadania Kościoła, biskupi polscy proszą katolików ..." Pytanie :To dlaczego jest tak źle czego dowodem są profanacje, bluźnierstwa , przestępstwa kryminalne i ataki na księży ..itd. jeśli - JAK CZYTAMY - Biskupi Polscy WYPEŁNIAJĄ POWIERZONE IM NAUCZYCIELSKIE ZADANIA KOŚCIOŁA ? Uwaga : ZADANIA. Warto przypomnieć, że PODSTAWOWYM zadaniem - obowiązkiem Pasterzy JEDNEGO ŚWIĘTEGO Kościoła Katolickiego jest GŁOSZENIE Ewangelii Jezusa Chrystusa , udzielanie sakramentów, Nauczanie Katechezy tak, aby każdy wierny wiedział jak wypełniać WOLĘ BOŻĄ i wystrzegać się GRZECHÓW. Jeśli w kościołach nie głosi się KAZAŃ, NIE NAUCZA KATECHEZY K.K. a "wszyscy dobrzy" np. zbierający na Orkiestrę Ś.P. wierzący czy nie idą do nieba z dobrymi intencjami i swoimi "uczynkami" to nic dziwnego, że ci sami DOBRZY ludzie, MAJĄ SWOJE POMYSŁY NA DOBRE ŻYCIE i nie potrzebują pouczeń od Tych, którzy ich NAKAZUJĄ KOCHAĆ MIŁOŚCIĄ ŚLEPĄ.
11 miesięcy temu / iskierka
 
A czy odprawianie Mszy Świętej tyłem do PANA BOGA, zasiadanie na tronach w miejscu gdzie powinno być TABERNAKULUM ale nie ma bo zostało wyeksmitowane do bocznej kaplicy, Komunia Święta na stojąco i bardzo często do rąk itd., itp. nie jest profanacją i straszliwą obrazą BOGA W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEGO ??!!! Przecedzają komara a połykają wielbłąda. Czyż te słowa JEZUSA CHRYSTUSA skierowane do kapłanów 2000 lat temu nie są jak najbardziej dzisiaj aktualne i nie tyczą się modernistów i posoborowych nadużyć, na które już prawie nikt nie zwraca uwagi bo skoro ksiądz tak robi to znaczy, że tak ma być i kropka. Ślepi przewodnicy ślepych !!! Co wy CHRYSTUSOWI powiecie i jak się wytłumaczycie z tych wszystkich odstępstw i profanacji w które wplątaliście cały Kościół.??! Zapewne ten wpis mój znowu się nie pojawi bo ja staję w obronie MSZY ŚWIĘTEJ W TRADYCYJNYM RYCIE RZYMSKIM I TRADYCJI KATOLICKIEJ.
11 miesięcy temu / Daro
 
te zwyczaje przywożą księża wracający z misji np z Ameryki południowej a poza tym podczas transmisji z pielgrzymek JPII takie rzeczy się podobały ,że tak radośnie chwalą Pana ,nie wiem co o tym myśleć
11 miesięcy temu / @tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.