DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Biskup z Peru: święcenie żonatych mężczyzn to błędna droga

Biskup z Peru: święcenie żonatych mężczyzn to błędna droga
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

Bp Kai Schmalhausen Panizo z Ayaviri w Peru krytykuje koncepcję dopuszczenia żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich. W jego ocenie to droga zasadniczo błędna i niosąca ze sobą olbrzymie ryzyko.

 

Bp Kai Schmalhausen Panizo kieruje prałaturą terytorialną Ayaviri, wchodzącą w skład peruwiańskiej archidiecezji Arequipa. W rozmowie z niemieckim dziennikiem katolickim „Die Tagespost” mówił między innymi o wyzwaniach czekających na Kościół w Ameryce Południowej zwłaszcza w kontekście dotykającego go kryzysu powołań.

 

Pytany o to, czego spodziewa się po tak zwanym „synodzie amazońskim” mającym zgromadzić się w październiku 2019 roku w Rzymie, bp Schmalhausen Panizo wskazał na dwa jego aspekty. Z jednej strony synod poświęci na pewno wiele uwagi kwestiom ekologii, z drugiej – co budzi w jego ocenie największe emocje – może wypracować bardziej szczegółowe rozwiązania ewangelizacji rdzennych ludów amerykańskich oraz kształcenia nowych kapłanów.

 

Jednym z zagadnień rodzących liczne spory jest podejście do powołań kapłańskich wśród ludności rdzennej kontynentu. Hierarcha przestrzegł przed przecenianiem etnicznej tożsamości takich księży, podkreślając, że muszą być w pierwszej kolejności po prostu katoliccy.

 

- Nie potrzebujemy przeceniania tożsamości kulturowej. To, czego potrzebujemy, to księża z jasną tożsamością kapłańską – powiedział, dodając, że kulturowa tożsamość musi być obecna niejako w tle.

 

Biskup skrytykował też lansowaną przez wiele progresywnych środowisk koncepcję wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn o ustalonej opinii, tak zwanych „viri probati”.

 

- Nie uważam tego za realistyczne rozwiązanie – powiedział. - W mojej ocenie propozycje tego rodzaju są wyrazem klimatu napięcia panującego w Kościele i zwątpienia w możliwość znalezienia rozwiązania; właśnie dlatego takie propozycje zasadniczo nie są zdrowe – dodał biskup.

 

Wskazał następnie na duże zagrożenie związane z poluzowaniem celibatu. - Czy takie pomysły nie niosą ze sobą fałszywego przesłania? Mówimy przecież w ten sposób do naszej młodzieży: Nie trzeba żyć w celibacie; naśladowanie Jezusa w radykalnej miłości do służby bliźniemu jest niemożliwe – ocenił.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2018-01-30 11:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.