DZIŚ JEST:   21   LIPCA   2019 r.

XVI Niedziela zwykła
Św. Wawrzyńca z Brindisi
Św. Apolinarego
 
 
 
 

Biskup usunął proboszcza. Chodził w birecie, były skargi!

Biskup usunął proboszcza. Chodził w birecie, były skargi!
By MK777 [polish wiki] (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Biret.JPG) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Ks. Christoph Eckert przestał być proboszczem parafii w Beckingen (Saara) na mocy dekretu wydanego przez jego biskupa - Stephana Ackermann. Dlaczego? Tego ordynariusz nie wyjaśnia. Parafianie protestują sugerując przy tym, że jedyną winą dotychczasowego proboszcza było celebrowanie liturgii ad orientem, noszenia biretu oraz „zbyt sztywno” realizował wytyczne w kwestii sprawowania katolickich pogrzebów.

 

Duszpasterska wrażliwość niemieckich biskupów przybiera zadziwiające formy wyrazu. Biskup Stephan Ackermann z Trewiru, zwolennik „uwspółcześnienia” Kościoła i jego nauczania, postanowił – w trosce o wiernych – odwołać proboszcza parafii w Beckingen. Sęk w tym, że duchowny dobrze troszczył się o dobro powierzonych mu dusz i parafianie nie chcą, by odchodził. Nie rozumieją także przyczyn decyzji podjętej przez biskupa, która wydaje się posiadać całkowicie uznaniowy charakter.

 

Biskup decyzję uzasadnia powołując się na 1741 kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego, który daje możliwość usunięcia proboszcza ze względu na „sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważną szkodę lub zamieszanie”. Parafianie „zamieszania” ani „szkody” powstałej na skutek działalności ks. Eckerta nie dostrzegaj, biskup ripostuje, że otrzymał - bliżej nieokreślone - skargi.

 

W tej sytuacji parafianom nie pozostało nic innego, jak stanąć w obronie ich duszpasterza. Za ks. Eckertem ujęli się parafianie w każdym wieku, specjalne oświadczenie w tej sprawie wydała też rada parafialna. Jej członkowie zauważają, że pogwałcona została zwyczajna praktyka i mimo ciągłego podkreślania roli, jaką rady odgrywają w życiu Kościoła w Niemczech, trewirska kuria nie sprawiła sobie kłopotu polegającego na zasięgnięciu opinii samych wiernych. Jak się okazuje, świeccy są ważni, o ile ich głos współbrzmi ze stanowiskiem niemieckich progresistów.

 

Na czym polegać ma „wina” ks. Christopha Eckerta? Otóż duchowny „zbyt sztywno” realizował wytyczne w sprawie przewodniczenia katolickim pogrzebom, w święta chodził w birecie i – o zgrozo – czasem liturgię celebrował ad orientem. To wystarczyło.

 

Biskup Stephan Ackermann należy – i nie może to dziwić – do grona liberalnych niemieckich hierarchów. W 2014 roku tłumaczył Niemcom za pośrednictwem mediów, że katolicką etykę seksualną należy uwspółcześnić, bo jest oderwane od rzeczywistości; że odmowa Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w stanie permanentnego grzechu jest anachroniczna, a seks przedmałżeński wcale nie musi być grzechem ciężkim. Biskup Ackermann tłumaczył także, że nie można już więcej mówić o homoseksualizmie jako o czymś perwersyjnym.


 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat


DATA: 2014-11-26 16:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ksiądz jest dla parafian, więc jak mają jakieś uwagi to powinien się dostosować, bo ludzie po prostu przestaną chodzić do kościoła.
ponad 4 lata temu / TheModern
 
W dzisiejszym świecie przesłanie Ruchu Narodowego jest wszędzie aktualne: RAZ SIERPEM, RAZ MŁOTEM - CZERWONĄ HOŁOTĘ!!!
ponad 4 lata temu / guter
 
Postmodernistyczna codzienność.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Niestety, linia przyjeta przez biskupa, jest linia papieza Franciszka. Biskup tylko nasladuje podobne posuniecia Papieza w Argentynie i Watykanie. Parafianom pozostaje udzielanie wsparcia i wdziecznosci dla wiernych nauce i Tradycji Kosciola duchownych. Mogliby wysylac petycje do Watykanu, ale tam decyzje juz podjeto. O poszanowaniu Tradycji mowi sie jako modzie burzacej harmonie w Kosciele. Jest to sytuacja iscie orwellowska. Tradycja to nowinkarstwo, a wezwanie Papieza do mlodziezy: "make mess" (robcie balagan) to widocznie droga do ladu i harmonii.
ponad 4 lata temu / DM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.