DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Biskup Tomasik dziękuje za uchwałę ws. Protestu Radomskich Robotników

Biskup Tomasik dziękuje za uchwałę ws. Protestu Radomskich Robotników
fot.Przemysław Goławski/ wikimedia.commons/GNUlicence

Ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik, wyraził wdzięczność polskim parlamentarzystom za przyjęcie na ostatnim posiedzeniu Sejmu, specjalnej uchwały upamiętniającej protest radomskich robotników w 1976 roku. W najbliższą sobotę z udziałem władz państwowych odbędą się obchody 40. rocznicy tego wydarzenia. Przypomniał także postać zamordowanego ks. Romana Kotlarza.


- Wspominamy bolesne wydarzenia z czerwca 1976 roku. Wielki protest robotników, ale i początek czegoś ważnego, współpraca robotników, intelektualistów i ludzi, którzy byli zatroskani o kształt Ojczyzny. To była współpraca, która zaowocowała później przemianami - mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.


- Po wydarzeniach byli określani w różny sposób, używano wobec nich niezbyt literackich określeń. Pojawiło się również określenie "Miasto z wyrokiem". Radom doświadczył bolesnych wydarzeń, ale także składał przez długi czas ofiarę. Dlatego 25 czerwca jest wołaniem o ludzką solidarność, jest wezwaniem troski o dobro wspólne - powiedział biskup radomski.


Biskup przywołał również fragment uchwały, że ofiarą wydarzeń czerwcowych był także ks. Roman Kotlarz zamordowany w sierpniu 1976 r., który 2 miesiące wcześniej błogosławił radomskich robotników. Biskup Tomasik zauważył, że „winni represji uniknęli odpowiedzialności, a zbrodnie komunistyczne przedawniły się.”

Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował również polskim parlamentarzystom za przyjęcie na ostatnim posiedzeniu Sejmu, specjalnej uchwały upamiętniającej wydarzenia z czerwca 1976 roku. - Podkreślono w niej, że tylko w Radomiu były wysokie kary więzienia dla uczestników protestów, nawet 8-10 lat. Nie było takich wyroków po poznańskich wydarzeniach - zauważył biskup radomski.


Centralnym punktem obchodów 40. rocznicy protestu radomskich robotników będzie Msza św. przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych w Radomiu. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera. Swój udział zapowiedział również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Transmisje z uroczystości przeprowadzi TV Trwam i Radio Plus Radom. Początek o godzinie 13.00.


40 lat temu na ulice Radomia w proteście przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło ok. 25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Zatrzymano ponad 650 osób. Sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat. Pracę straciło ok. 900 radomian. Bezprawnie bito zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia.


 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-06-26 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

TAK! Tak! Tak. To było w połowie lat 70 XX wieku, w czasach \'złotej epoki\' gierkowszczyzny, tej niby dobrej i liberalnej oraz wzrostu gospodarczego komunistycznej dyktatury, tak przez średnie i starsze pokolenie z łezką w oku i nostalgią wspominane!!
ponad 4 lata temu / tak tak TAK!
 
Biskup Tomasik widywany jest na marszach dla życia w Radomiu w towarzystwie prezydenta miasta Witkowskiego, który jako poseł PO głosował za aborcja, pedofilia, in vitro i związkami partnerskimi. Podobne sceny diecezjanie widzą także przy innych okazjach na przykład podczas Apelu Młodych....Jest zwolennikiem robienia \'rabanu" w Kościele..
ponad 4 lata temu / Sceptyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.