DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Biskup Tobin przypomina: dialog to nie wszystko – Kościół musi nauczać!

Biskup Tobin przypomina: dialog to nie wszystko – Kościół musi nauczać!
Źródło: youtube.com

Amerykański biskup Thomas Tobin z diecezji Providence opowiedział się przeciwko taktyce ustępstw Kościoła wobec rozmaitych grup interesu. Podkreślił, że Chrystus nakazał nauczać, przekazywać prawdziwą doktrynę, a nie wsłuchiwać się w rozmaite, często błędne głosy. Duchowny odniósł się także w ostrych słowach do watykańskiej krytyki decyzji Donalda Trumpa o wystąpieniu z paryskiego porozumienia klimatycznego.

 

„Z wielu środowisk wciąż dziś słyszymy, że Kościół musi więcej słuchać: milenialsów (osób urodzonych w latach 80-tych i 90-tych), wspólnoty LGBTQ, osób transgenderowych, feministek i wielu innych grup z konkretnymi programami. Rozumiem to. To ważne, byśmy rozmawiali ze sobą i słuchali się nawzajem. Wiem również tak dobrze, jak nikt inny, że konsultacja to nieodłączny element życia współczesnego Kościoła” - napisał duchowny w swym tekście na łamach portalu thericatholic.com. 

 

Jednak, jak podkreślił biskup, Pan Jezus nie nakazał słuchać konkretnych grup interesu, lecz nauczać. „Choć słuchanie (…) jest pouczające (…), to równie ważne jest to, by te grupy interesu same słuchały Kościoła, skoro jest On prowadzony przez Ducha Świętego, zachowuje i przekazuje Ewangelię oraz nauczanie Chrystusa” - zauważył duchowny. Hierarcha dodał, że w imię otwartości na innych nie można poświęcać prawdy.

 

Trudno się z tym nie zgodzić. Wystarczy wspomnieć słowa Pana Jezusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). Tymczasem postawa dialogu, towarzyszenia czy wsłuchiwania się, choć częściowo uzasadniona, wiąże się z ryzykiem przejęcia poglądów osób obcych chrześcijaństwu. Oznacza to zapomnienie o przemianie, do jakiej wzywa święty Paweł: „A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe” (Rz 12;1-2).

 

Amerykański hierarcha odniósł się również do kwestii związanych z ochroną środowiska i proekologicznych wezwań papieża Franciszka. Przyznał, że to istotne kwestie. Dodał jednak, że „negatywna reakcja na decyzję prezydenta Trumpa o wystąpieniu z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego okazała się przesadna, wręcz histeryczna”.  Zauważył, że debata nad tym, czy porozumienie to w najlepszy możliwy sposób chroni środowisko, jest w pełni uprawniona.

 

Hierarcha zauważył, że „liberalni politycy i hollywoodzkie osobowości” mogliby uczynić więcej dla ochrony środowiska, gdyby zamiast skupiać się na krytyce Donalda Trumpa, ograniczyli swój skrajnie konsumpcyjny styl życia. 

 

Duchowny w swoim napisanym w formie notatek artykule zwrócił także uwagę na spadek powołań w jego diecezji. Z drugiej strony podkreślił również dzieła dokonywane przez Kościół katolicki, zwłaszcza pracę charytatywną. Zachęcił też do pobożnego przeżycia wakacji.

 

Źródła: thericatholic.com / lifesitenews.com / Biblia Tysiąclecia

mjend

DATA: 2017-06-28 15:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała temu biskupu. Tobin mówi jak jest!
ponad 3 lata temu / kk
 
Amen!
ponad 3 lata temu / IzajaszGB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.