DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Biskup Sorondo ignoruje chiński totalitaryzm. Prestiżowy magazyn krytykuje argentyńskiego hierarchę

Biskup Sorondo ignoruje chiński totalitaryzm. Prestiżowy magazyn krytykuje argentyńskiego hierarchę
By Gcmarino (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Nie milkną echa entuzjastycznej wypowiedzi biskupa Marcelo Sánchez Sorondo na temat Chin. Publicysta prestiżowego pisma „First Things” skrytykował hierarchę za przejście do porządku dziennego nad prawdziwą naturą chińskiego reżimu.

 

Daniel Mark na łamach pisma „First Things” krytykuje biskupa Marcelo Sánchez Sorondo. Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych stwierdził w rozmowie z hiszpańskojęzyczną wersją „Vatican Insider”, że Chińczycy to naród najlepiej wdrażający naukę społeczną Kościoła (05.02.2018).

 

Pochwalił je za brak dzielnic nędzy, brak narkotyków wśród młodzieży i politykę ekologiczną.

Zdaniem publicysty, twierdzenia biskupa są naiwne i stanowią „apologię jednego z najbardziej represywnych reżimów świata”, a słowa o braku dzielnic nędzy to błąd w świetle powszechnej wiedzy o chińskiej nędzy. Podobnie nieprawdziwe jest twierdzenie o nieużywaniu narkotyków przez chińską młodzież.  Zdaniem publicysty „First Things” to propaganda. Także rzekome wdrażanie ekologicznych zaleceń Laudato Si przez Chińczyków stoi pod znakiem zapytania. Świadczy o tym choćby szalejący w Państwie Środka smog.

 

Jak podkreśla Daniel Mark „biskup nie zdaje sobie sprawy z tego, że Chiny to totalitarne państwo”. Świadczą o tym, jak podkreśla, choćby aresztowanie Liu Xiaobo, laureata nagrody Nobla. A także deportacja uchodźców z Korei Północnej. Nie lepiej sprawa wygląda w kwestii wolności sumienia. Władze Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej dążą do sinizacji religii. Chodzi tu o dostosowanie religijności mieszkańców Państwa Środka do zasad chińskiego totalitaryzmu.

 

Ofiarami tej polityki są wierni różnych wyznań. Nie chodzi tu tylko o grupę „Falung Gong". Represje dotyczą też mniejszości wyznających islam ujgurów. Zakazano im między innymi poszczenia w Ramadan, a także dawania muzułmańskich imion dzieciom. Z kolei buddyści tybetańscy skarżą się na uwięzienie ich przywódcy Panchem Lamy. 

 

Represje spotykają również chrześcijan. W jednej z prowincji władze usunęły krzyże z kościelnych budynków. W maju 2017 roku aresztowano katolickiego biskupa z Kościoła podziemnego, Petera Shao Zhumina. Doszło do tego już po raz czwarty od 2016 roku.

 

Jak twierdzi autor „First Things" i przewodniczący „Amerykańskiej Komisji do spraw Międzynarodowej Wolności Religijnej”, jeśli słowa biskupa Sorondo służyły usprawiedliwieniu spodziewanego porozumienia watykańsko-chińskiego, to obrano złą taktykę. Wszak opiera się ona na zignorowaniu prawdziwej natury chińskiego ustroju i sytuacji panującej w Państwie Środka. Dlatego też, jak podkreśla publicysta, właściwsze byłoby twierdzenie, że porozumienie służy zminimalizowaniu zła wyrządzanego Kościołowi przez chiński reżim.

 

Chiny znajdują się na 43 pozycji w „Światowym Indeksie Prześladowań" chrześcijan organizacji Open Doors. Ranking obejmuje okres od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku. Co istotne w kontekście spodziewanego porozumienia watykańsko-chińskiego, autorzy indeksu podkreślają, że „chiński podział na kościoły zarejestrowane i niezarejestrowane przez władze (…) nie ma już praktycznie znaczenia. Kościoły zatwierdzone przez rząd mogą stać się celem prześladowań, jak każdy inny kościół, kiedy zaczną być postrzegane, jako zagrożenie (…)”.

 

Twórcy „Indeksu” podkreślają również, że polityka sinizacji kościoła „zyskuje coraz większe znaczenie, co dobrze pasuje do szerszego przekonania, że Partia Komunistyczna mocno opiera się na chińskiej tożsamości kulturowej, aby pozostać przy władzy. Niedawne ograniczenia w Internecie i mediach społecznościowych, nowa ustawa o organizacjach pozarządowych oraz nowe przepisy dotyczące religii poważnie ograniczają wolność chińskich chrześcijan".

 

 

Źródła: firstthings.com / opendoors.pl

mjend


DATA: 2018-02-13 11:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ mi się smutno zrobiło, że w dyskusji na temat tego, że Chiny nie są (najdelikatniej mówiąc) najszczęśliwszym krajem jeśli chodzi o zachowanie Prawa Bożego (bo od czego tu nawet zacząć?) ktoś powołuje się na smog i Laudato si...
6 miesięcy temu / incuss
 
To prawdziwa tragedia, że pierwszoplanowy wpływ na życie Kościoła zyskali duchowni latynoamerykańscy, którzy są przesiąknięci tzw. teologią wyzwolenia!
6 miesięcy temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.