DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Biskup przez lata posługiwał w Amazonii. Mówi, że dokument na synod odstaje od realiów regionu

Biskup przez lata posługiwał w Amazonii. Mówi, że dokument na synod odstaje od realiów regionu
Źródło: youtube.com / Portal O Liberal

Wieloletni biskup misyjny, posługujący w regionie Amazonii ks. José Luis Azcona powiedział, że dokument roboczy dotyczący zbliżającego się Synodu Amazońskiego nie rozwiązuje rzeczywistych problemów, przed którymi stoi Kościół w regionie i de facto „unieważnia Ewangelię Zbawienia”. W jego opinii, Instrumentum laboris przesycone jest gnozą, neopelagianizmem i kompletnie odstaje od rzeczywistości Amazonii, gdzie panują barbarzyńskie zwyczaje.

 

Ks. José Luis Azcona, jest emerytowanym misjonarzem biskupem Marajó, diecezji obejmującej dziesiątki wysp w delcie Amazonki. Przez lata swojej posługi hierarcha stale żył w zagrożeniu, na co dzień mierząc się z handlem ludźmi, pedofilią i innymi działaniami przestępczymi.  W uwagach ostatnio przedstawionych ACI Digital, portugalskiej siostrzanej agencji katolickiej CNA, hierarcha skrytykował dokument roboczy dotyczący październikowego synodu biskupów, który, jak powiedział, nie odnosi się do najpilniejszych wyzwań Kościoła: dominujących wpływów zielonoświątkowców, pracy dzieci, wykorzystywania seksualnego i handlu ludźmi oraz głębokiego kryzysu duchowego.  

 

Hierarcha mówi nawet wprost, że „Amazonia, przynajmniej brazylijska nie jest już katolicka”. Zakwestionował też główne punkty dokumentu Instrumentum laboris, który w jego ocenie przesadnie skupił się na „zniekształconej wizji tak zwanej amazońskiej twarzy”, „międzykulturowości” i święceniach żonatych mężczyzn”. - Ten punkt wyjścia – zauważył – ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia synodu. Jeśli Amazonia jest zdominowana przez zielonoświątkowców, konieczne jest dokładne zajęcie się tą rzeczywistością – tłumaczył. - Jakakolwiek tęsknota za Amazonią, która już de facto nie istnieje, jest fatalna dla jej integralnej ewangelizacji. Nawet w niektórych rejonach Amazonii większość zielonoświątkowa sięga 80 proc. - powiedział.

 

„Penetracja zielonoświątkowców” poszła bardzo daleko i w rzeczywistości „to jest dzisiejsza twarz Amazonii!” – zasugerował, dodając, że „w Instrumentum laboris nie ma ani słowa o tej kwestii. Biskup stwierdził nawet, że „wieloletnie doświadczenie lat spędzonych w regionie potwierdza, iż ​​w wielu diecezjach amazońskich wiara nie żyje w społeczeństwie ani w jego historii. Przepaść między wyznaniem i celebrowaniem wiary poprzez piękną liturgię a rzeczywistością społeczną, środowiskową, kulturową i polityczną nie została jeszcze pokonana”.

 

Bp Azcona ubolewał z powodu barbarzyńskiego traktowania dzieci w regionie. - Niestety, synod nie zna lub nie rozumie, że dla teraźniejszości i przyszłości Amazonii nie ma znaczenia twarz udręczonych, represjonowanych i wykorzystywanych dzieci przez ich własnych rodziców oraz krewnych poddających je niewolnictwu, które stanowi istotną część opuszczonej i zniszczonej twarzy Jezusa w Amazonii. Jest to punkt wyjścia, którego nie można pominąć na synodzie – komentował. - Cały ten dokument jest słaby, jeśli nie rozumie ducha i litery Ewangelii lub nie zobowiązuje się do tego przesłania: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” – mówił.

 

Duchowny przytoczył dane dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci w Amazonii. - Gdzie jest wrażliwość duszpasterska, tak wyraźna i tak mocno wyartykułowana przez Ojca Świętego, papieża Franciszka, wyrażona przez osoby odpowiedzialne za Instrumentum laboris? – pytał bp Azcona. - Gdzie jest obrona Amazonii, jej dzieci w Instrumentum laboris, a zatem na synodzie? Odrzućmy te fałszywe prognozy dotyczące Amazonii, a zamiast tego zapewnijmy nowe ścieżki  - apelował.

 

- Jaka jest twarz Amazonii? Czy można zorganizować synod tej wielkości w październiku na podstawie prezentacji tak dalekiej od rzeczywistości, od tożsamości, od szacunku dla tego, co inne, kiedy ustalone schematy interpretacji rzeczywistości deformują to, co jest rzeczywiste? – pytał wprost duchowny, który spędził wiele lat  na posługiwaniu w regionie. Bp Azcona skrytykował także „tematy związane z inkulturacją Ewangelii w Amazonii i powiązanych obszarach”, które, jak powiedział, „zostały przedstawione w kontekście immanencji, neo-pelagianizmu, degradowania Ewangelii  poprzez uzupełnianie jej kulturami amazońskimi (rdzennymi), eklezjologicznie pozbawionymi podstaw teologicznych i duszpasterskich, de facto unieważniających Ewangelię Zbawienia”.

 

Przywołując dekret „Ad gentes” Soboru Watykańskiego II, biskup wskazał, że „słowa głoszonej przez Kościół Ewangelii decydują o losie osób, narodów, kultur i państw”. - W żadnej części Instrumentum laboris nie stwierdzono niczego podobnego. Przeciwnie, tendencja do degradowania Ewangelii poprzez włączanie miejscowych kultur jest przytłaczająca. Jest to punkt wyjścia, którego nie można pominąć na synodzie – mówił. - Pominięcie tej podstawowej kwestii uczyni synod bezużytecznym i unieważni szczególną, niepowtarzalną moc Boga w Ewangelii, a także wszelki dynamizm misyjny w Amazonii - przekonywał.

 

Biskup zwrócił uwagę, że „w żadnej części Instrumenum laboris nie wspomina się o obecności demonów ani o ich złośliwym wpływie na ludzi, narody, kultury, a także zwycięstwie Chrystusa, jego wyzwoleniu i zniszczeniu potęgi zła”. - Dokument zapomina o świetlistych i wiodących stronach, które mówią o Złym i jego obecności w historii, któremu papież Franciszek poświęcił zapiski w punktach od 158 do 164 w zeszłorocznym apostolskim wezwaniu do świętości „Gaudete et Exultate” – stwierdził.

 

Hierarcha ostrzegł także, że „pelagianizm przenika cały dokument, co prowadzi do przypisania człowiekowi z Amazonii, grupom etnicznym i kulturowym większego znaczenia, niż powinno się, ponieważ są oni rzeczywistością stworzoną i naznaczoną grzechem. Wypiera tez solidną soborową doktrynę o Ewangelii i misji Kościoła z mocy Zmartwychwstałego, jak to jest ujęte w Lumen gentium”. - Wreszcie utopijne idee ożywienia religii przedkolumbijskich – zauważa prałat – oddzielających je od Chrystusa i Kościoła powszechnego - nie będzie postępem, lecz regresją. Odnosząc się do kwestii „nawrócenia ekologicznego”, biskup argumentował, że „potrzeba pokuty za przebaczenie grzechów”. – Jest to – kontynuował – podstawowe wyzwanie, przed którym stoi Kościół w Amazonii. Bez tego absolutnego priorytetu istnienia i działania Kościoła nie ma przyszłości dla Amazonii, ponieważ w ten sposób zapominamy o obecności Królestwa Bożego na świecie.

 

Biskup przypomina też, że zasadniczym zadaniem Kościoła w Amazonii jest ewangelizacja, a nie ekologia i inkulturacja. Jego zdaniem, również wyświęcanie żonatych mężczyzn (viri probati) będzie bezużyteczne. - Duchowni w Amazonii potrzebują, podobnie jak cały Kościół, pokuty, nawrócenia, wiary, która zbawia w ścisłym tego słowa znaczeniu. Doświadczenie oferuje te dowody. Znaczenie posługi kapłańskiej, zwłaszcza w Amazonii straciło na znaczeniu lub jest martwe w praktyce, brak autentycznego pasterskiego nawrócenia kapłanów  - mówił. - Dlaczego wyświęcać viri probati w czasie kryzysu kapłaństwa? – pytał.

 

- Doskonała i wieczna wstrzemięźliwość Królestwa Niebieskiego powinna nadal być znakiem zachęty duszpasterskiej miłości i pierwotnego źródła duchowej płodności w obrębie Amazonii – zaznaczył. – Możemy zapytać, czy taka postawa modlitwy istnieje dla daru celibatu u kapłanów Amazonii? Czy cały Kościół modli się, aby ten wzniosły dar został wylany na całe Ciało Chrystusa? Odpowiedź brzmi: nie!” – konkludował, dodając, że „rozstrzyganie tej kwestii jest czymś całkowicie nieodpowiednim w czasie, gdy duże grupy katolików, tak zwanych konserwatystów, kwestionują Magisterium Kościoła, szczególnie samego Najwyższego Papieża”. - Niektórzy publicznie nazywają go heretykiem, domagając się natychmiastowej rezygnacji. Inni chcą jego rezygnacji z powodu braku konsekwencji w kwestii zwalczania pedofilii w Kościele! Nie podejmujmy dyskusji na temat zasadności wyświecania żonatych mężczyzn. Pewne jest, że odpowiedź twierdząca w tej kwestii otworzyłaby ryzyko podziału, prawdziwej schizmy w Kościele - ocenił duchowny.

 

Podkreślił, że „nie chodzi o zwycięstwo tak zwanych„ konserwatystów” lub „postępowców”. Chodzi o to, co jest największe w Kościele, czyli miłość. Biskup uważa za „niekorzystne”, a nawet „niebezpieczne” podnoszenie kwestii wyświecania żonatych mężczyzn w dokumencie roboczym na Synod Amazoński. - To nie jest wyłącznie problem miejscowej posługi. Jest to sytuacja powszechnego niedoboru księży w Kościele. Te same powody, na które można się powołać w celu dopuszczenia wyświecania żonatych mężczyzn, o które prosi dokument, to te same powody, które można zastosować do całego Kościoła lub do jego większej części - mówił.

 

Według hierarchy „problemem nie jest brak wystarczającej liczby kapłanów, lecz badania, rozeznania przyczyn tego wielkiego braku w celu przyjęcia realistycznego rozwiązania problemu”. - Podstawowym źródłem braku powołań w Kościele, a także w Amazonii, w tym pośród ewangelizowanych ludów tubylczych, jest alarmujący zanik lub brak wiary, która działa w praktyce poprzez miłość i koniecznie w historii oraz społeczeństwie  - tłumaczył. Wyjaśnił więc: „mimo że jest to kwestia dyscyplinarna, staje się etycznym imperatywem rozpoczynającym się od absolutnego pouczenia: Chrystus umarł za nieoświeconego brata; twoja wolność nie jest czymś absolutnym; grzeszę przeciwko Chrystusowi, raniąc sumienie brata; jedynym absolutem jest miłość; ta miłość jest Bożą łaską rozlaną w naszych sercach przez Ducha Świętego”. - Czy taka jest miłość Kościoła w Amazonii? Czy taka jest miłość Boga, która wystarczająco przenika kryteria duszpasterstwa, kryteria kościelne, praktykę jako najwyższą rzeczywistość, czy może to gnoza, pelagianizm, który dowodzi statkiem Kościoła w Amazonii?  - pytał, przestrzegając przed schizmą.

 

Biskup Azcona ma 79 lat. Pochodzi z Pampeluny w Hiszpanii. Został mianowany misjonarzem w Amazonii w 1987 r., a odszedł ze stanowiska w 2016 roku.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

AS


DATA: 2019-08-23 11:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bp Athanasius Schneider o przygotowaniach do Synodu o Amazonii: "Jest to zamach na całość wiary katolickiej. Jest to zamach wszystkich sił modernizmu i liberalizmu, które nagromadziły się już przez okres stu lat w Kościele, i które przypuszczają teraz frontalny atak na istotę wiary chrześcijańskiej. Mamy tu do czynienia praktycznie z otwartą zdradą Ewangelii, z apostazją!" Licheń, 10.08.2019.
4 miesiące temu / Leaf427 za Sace
 
Instrumentum laboris odnosi się pozytywnie do innych wyznań obecnych w Amazonii, czyli również do zielonoświątkowców, o ile tylko są to ludzie "swoi", żyjący problemami lokalnych społeczności, a nie "wydumanymi". Religia człowieka w pełnej krasie.
4 miesiące temu / M.Migas
 
"Podkreślił, że ?nie chodzi o zwycięstwo tak zwanych? konserwatystów? lub ?postępowców?. Chodzi o to, co jest największe w Kościele, czyli miłość. " Zdanie to jest przykładem w jaki sposób "ROZMONTOWANO" po II S.W. Naukę Kościoła Katolickiego przy pomocy słowa klucza : MIŁOŚĆ . Nie jest ważna PRAWDA oparta na NIEZMIENNEJ NAUCE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i Tradycji tylko "miłość". Miłość bez Prawdy to SENTYMENTALIZM , INFANTYLIZM. Skutkiem takiego myślenia jest właśnie panujący ZAMĘT w Nowym Kościele wieloreligijnym, ekumenicznym wywyższającym CZŁOWIEKA. Zatem wierna modlitwa i CZUWANIE KONSERWATYSTÓW jest na wagę złota. Warto także zauważyć, że po II S.W. zaprzestano Misji tradycyjnych , prozelityzmu ogłaszając/ SUGERUJĄC, że jest wiele dróg do ZBAWIENIA. Liczy się "miłość" i "wolność". Do> Dariusza. Jak uczy Jan od Krzyża : Aby zdanie opinia była Prawdą. Żadne zdanie nie może być BŁĘDNE.
4 miesiące temu / iskierka
 
Słowa prawdy...
4 miesiące temu / Dariusz
 
@ airam To nie ja reaguję agresją. Uderzyła mnie Twoja złość. Też mnie razi bylejakosc wielu kapłanów. Nawet z tego powodu nie chodzę do parafialnego kościoła. Ale Twój post jest właśnie pełen agresji. Część z nich jest zniechęconych, samotnych, przytłoczonych roszczeniowoscią ludzi. Umiesz okazać im takie ludzie wsparcie, zwyczajną życzliwość i wdzięczność? Nie wszyscy z tych zachowujacych się bylejako są niewierzący. Nie chcę obniżać im poprzeczki, ale uważam, że bierność i brak życzliwości wiernych czyni nas współwinnymi.
4 miesiące temu / Niki
 
To, co mówi Jego Ekscelencja jest przerażające i teren ten wydaje się stracony dla efektywnej akcji misyjnej Kościoła Katolickiego na całe dziesięciolecia. Obawiam się, że ten nieszczęsny synod będzie swoistym pocałunkiem śmierci!
4 miesiące temu / Karol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.