DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Biskup Paprocki podejmuje post w związku z nadużyciami seksualnymi hierarchów

Biskup Paprocki podejmuje post w związku z nadużyciami seksualnymi hierarchów
źródło: youtube.com / Church Militant

Bp Thomas Paprocki z diecezji Springfield w amerykańskim stanie Illinois wezwał do upublicznienia wszystkich dokumentów związanych ze sprawą byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Stwierdził, że reakcja papieża na oskarżenia arcybiskupa Vigano była nieadekwatna. Zachęcił także do pokuty i modlitwy i powiedział o podjęciu przez siebie 40-dniowego postu.

 

Biskup Paprocki w wygłoszonym w niedzielę kazaniu powiedział, że w ramach odpowiedzi na nadużycia w Kościele konieczne jest podjęcie praktyk modlitewnych i postnych. Ogłosił podjęcie przez siebie praktyki 40 dni postu od mięsa i alkoholu i dodatkowego postu między posiłkami w piątki. Praktykę tę rozpoczął 28 sierpnia, a zakończy 7 października. W tym dniu weźmie udział w maratonie zorganizowanym przez obrońców życia. Trud przygotowania i uczestnictwa w biegu ofiaruje w intencji wynagrodzenia na grzechy duchownych. Ponadto o 19:00 we wspomnienie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus odprawi nabożeństwo pokutno-modlitewne w intencji ofiar nadużyć w Kościele.

 

Biskup Paprocki podkreślił, że nie istnieje coś takiego, jak prywatny grzech, a nadużycia zraniły wszystkich należących do Mistycznego Ciała Chrystusa. Podkreślił zatem, że również modlitwy wiernych pomogą w uzdrowieniu Kościoła.

 

Hierarcha zapowiedział również podtrzymanie w swej diecezji polityki „zero tolerancji” wobec nadużyć w jego seksualnych. Obejmuje ona między innymi współpracę z organami świeckimi.

 

Biskup Paprocki wezwał także do głębokiej odnowy duchowej na wszystkich szczeblach hierarchii kościelnej. Podkreślił, że ma na myśli nie tylko diakonów, kapłanów i biskupów, lecz również papieża.

Pasterz diecezji Illinois przywołał słowa papieża z „Listu do Ludu Bożego”. Jak pisał w nim Franciszek „Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich”.

 

Ponadto w liście do biskupów Chile Franciszek 2018 roku papież przeprosił za swe błędy w ocenie sytuacji.

 

Biskup Paprocki odniósł się także do odpowiedzi papieża Franciszka na oskarżenia arcybiskupa Vigano. Stwierdził, że musi ją określić jako niewystarczającą. Podkreślił, że niezbędne jest dokładne zbadanie sprawy i upublicznienie wszystkich dokumentów dotyczących sprawy McCaricka, tak aby na jaw wyszło kto i co wiedział na temat skompromitowanego hierarchy.

 

Biskup Paprocki podkreślił, że musimy przede wszystkim wierzyć w Jezusa Chrystusa. Zauważył, że chociaż Kościół jest środkiem do zbawienia, to nie stanowi celu samego w sobie. Dodał również, że misja hierarchów polega na służbie, a nie na przywilejach. Duchowny podkreślił, że księciu ciemności zależy na tym, by w obliczu skandali  wierni odwrócili się od Chrystusa. Jednak nasza odpowiedź powinna być dokładnie odwrotna: pełniejsze przylgnięcie do Chrystusa i większa wierność wobec Niego.

 

Źródła: Dioecese of Springfield in Illinois (vimeo.com) / gosc.pl

 

mjend


DATA: 2018-09-06 21:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ WIKI: Upublicznienie tej wiadomości jest bardzo potrzebne. Ma stanowić dobry przykład i pobudzić wiernych do naśladowania!
ponad 1 rok temu / Karol
 
PRYWATNY POST POWINIEN BYĆ PODJĘTY W SKRYTOŚCI, A NIE OGŁASZANY CAŁEMU ŚWIATU.
ponad 1 rok temu / WIKI
 
Jak to nie musimy wierzyc w instytucje Kosciola?! Ostroznie! Przeciez wyznajemy w Credo: wierze w Jeden, Powszechny i Apostolski Koscol !!
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Niektore zle duchy mozna wyrzucic jedynie modlitwa i postem! Piwkne swiadectwo bp Tomasza Paprockiego ze Springfield w USA.
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Taki post trzeba docenić -40 dni bez mięsa i alkoholu, a w piątku bez podjadania między posiłkami! Twardy zawodnik ;)
ponad 1 rok temu / M
 
raban na placu powinien być!!!
ponad 1 rok temu / m
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.