DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Biskup od Synodu Amazońskiego: ochrona środowiska to zadanie od Boga

Biskup od Synodu Amazońskiego: ochrona środowiska to zadanie od Boga
źródło: pixabay.com

Bp Erwin Kräutler, Austriak przez całe lata posługujący w brazylijskiej Xingu, to jeden z dwóch najważniejszych hierarchów przygotowujących Synod Amazoński. W rozmowie z „Tiroler Tageszeitung” mówił niedawno o znaczeniu ochrony środowiska.

 

Biskup wyraził radość między innymi z protestu „Fridays for Future”, w ramach którego dzieci w piątki nie chodzą do szkoły, ale demonstrują na rzecz klimatu. - Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Także z powodu Grety Thunberg, która zaczęła tę rozprzestrzeniającą się po świecie inicjatywę. Była w stanie wiarygodnie przekazać zrozumiały strach. Odczuwam jako swoisty sukces to, że młodzież się dziś tak angażuje, bo martwi się o swoją przyszłość – powiedział.

 

- Ja i inni brazylijscy biskupi od dziesięcioleci zwracamy uwagę na gospodarkę wypaleniskową i zanieczyszczenie środowiska, ale nie daje to wielkiego oddźwięku. Nagle młodzi ludzie wychodzą na ulice i biją brawo, gdy przemawia mała Greta. Rozumieją, że będą musieli cierpieć z powodu tego, co dziś się dzieje, a ci, którzy obecnie mają władzę polityczną lub gospodarczą, będą już wówczas od dawna na emeryturze – lub nie będą żyć, kiedy skutki ich działań staną się odczuwalne – wskazał.

 

Hierarcha powiedział też, że nie sądzi, by protest młodzieży pozostał bez echa. Widać już jego zdaniem wyraźnie, że coś pęka. To w jego ocenie bardzo ważne, bo ludzie są przed Bogiem odpowiedzialni za troskę o środowisko. - Trzeba je pielęgnować z miłością – zaznaczył. Jak dodał, Kościół może wzywać ludzi do troski o przyrodę i „budzić świadomość”. Według biskupa „występowanie na rzecz środowiska jest zadaniem danym każdemu przez Boga”. Kościół musi apelować do sumień.

 

Pach

Źródło: „Tiroler Tageszeitung”


DATA: 2019-06-11 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ ala wilk: Jeśli tylko tyle masz do powiedzenia, to lepiej zachowaj milczenie. I żeby nie było wątpliwości - mój wpis skasował cenzor, choć nie było w nim nic niestosownego...
7 miesięcy temu / Karol
 
W PIĄTKI TO NALEŻY PAMIĘTAĆ O MĘCE ZBAWICIELA ,NIECH PROTESTUJĄ W INNY DZIEŃ
7 miesięcy temu / CECYLIA
 
Świat zawsze był chory! I zdegenerowany i zepsuty... a czasami piękny. Bo tu panuje dyktatura Szatana, której niektórzy potrafią się przeciwstawić. Ale nie wszystkich na to stać.
7 miesięcy temu / DNA
 
Skoro dzisiejszy świat jest chory to kiedy był zdrowszy? W 1914? A może w 1939?
7 miesięcy temu / ala wilk
 
Dzisiejszy swiat jest chory. Wszyscy przekraczają swoje kompetencje. Tusk prawi o specjalnym miejscu w piekle dla brexitowców, a papież o ekologii. Mądry człowiek mówi mało i z dystansem. Do tego wypowiada się głównie na tematy, których studiowanie zajęło mu trochę czasu. Głupiec zaś klepie trzy po trzy na wszystko co się pojawi na tapecie. Porównajcie mądrego profesora z przysłowiową "babą z targu". Naukowiec głównie obserwuje i słucha, kumocha zaś klepie od rana do wieczora.
7 miesięcy temu / Katolik
 
czyńcie sobie Ziemie poddaną oraz I - nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. zatem komuchom w tym księżom robiącym z ekologii religię mówimy NIE
7 miesięcy temu / antykosmita
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.