DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Biskup Nicei: „Nie jestem Charlie”

Biskup Nicei: „Nie jestem Charlie”
Fot. nice.catholique.fr

Radykalni islamiści jako cele swoich napaści wybierają chrześcijaństwo. Tymczasem prowokacje w postaci karykatur Mahometa wychodzą od środowisk laickich, występujących przeciwko wszystkim wyznaniom i antykatolickich, jak redakcja tygodnika „Charlie Hebdo”. Głos w tej sprawie zabrał biskup ordynariusz diecezji w Nicei, która została dotknięta takimi atakami.

 

 

W sobotnim wywiadzie opublikowanym na łamach dziennika „Nice-Matin” ksiądz biskup André Marceau mówi wprost, że „nie jest Charlie”. Dodaje jednak, że „nie wolno dać się zniewolić”, a wolność słowa jest w naszej kulturze ważna. Nie oznacza to jednak, iż można lekceważyć pewne inne wartości.

 

Do tego, by „nie naśmiewać się z religii”, wzywał też dzień wcześniej arcybiskup Tuluzy Robert Le Gall. Powiedział on, że ​​„wolność słowa ma granice” i został natychmiast skrytykowany przez szefa lewicowej partii Zbuntowana Francja, a także lokalnych polityków socjalistycznych. Ksiądz arcybiskup dodał, że karykatury „Charlie Hebdo” są kierowane przeciwko muzułmanom, ale także przeciwko wierze chrześcijańskiej. Wskazał na głęboką różnicę w pojmowaniu wolności i obrony prawa do „bluźnierstwa”.

 

Przywódca lewackiej LFI Jean-Luc Melenchon zarzucił biskupowi, że „usprawiedliwia zbrodnie”. Szefowa Partii Socjalistycznej regionu Oksytanii Carole Delgi dodała z kolei, że „sekularyzacja, wolność wypowiedzi i prawo do krytykowania każdej instytucji religijnej są nierozerwalnie związane z demokratyczno-republikańskim paktem i nie podlega to negocjacji!”. Karykatur bronił też prezydent Emmanuel Macron, co wywołało oburzenie przedstawicieli wielu państw muzułmańskich.

 

Jednak radykalna wizja laickości prowadzi na manowce. Tym bardziej, że celem radykalnych islamistów stają się przecież chrześcijanie. Dlatego ważna wydaje się deklaracja biskupa Nicei, który mówi: „nie jestem Charlie, jestem André Marceau! Bądźmy sobą z naszymi własnymi przekonaniami”. Dorzuca jeszcze: „wolność słowa we Francji jest święta, ale niech każdy bierze na siebie odpowiedzialność”.

 

Chrześcijanie nie czują się odpowiedzialni za ateistyczne szaleństwo walki z religią jako taką. Ważna jest tu także wypowiedź pasterza archidiecezji Albi, księdza arcybiskupa Jeana Legreza, który pyta o sens używania obraźliwych karykatur: „jak możemy uznać, że kwintesencja ducha francuskiego tkwi w wulgarności i złośliwości?”. Hierarcha dodał, że „wolność słowa nie powinna nigdy lekceważyć szacunku wynikającego z przekonań innych”.

 

Bogdan Dobosz

 

 

 


DATA: 2020-11-01 11:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Second na razie zabijają chrześcijan. Tylko i wyłącznie. W Niemczech jako państwie gdzie komunizm został stworzony teoretycznie nie dziwi mnie już nić. Tym bardziej w lewackiej Francji.
25 dni temu / Korsarz
 
Ja też nie jestem Charlie. A szydzenie z religii jest "wartością" tylko w chorych lewackich umysłach. We Francji uczą, że wolno szydzić z religii, ale niech ktoś tylko spróbuje szydzić np. z gejów to zaraz zobaczy tą rzekomą "wolność słowa" w praktyce.
25 dni temu / abc
 
,,W sobotnim wywiadzie opublikowanym na łamach dziennika ?Nice-Matin? ksiądz biskup André Marceau mówi wprost, że ?nie jest Charlie?. Dodaje jednak, że ?nie wolno dać się zniewolić?, a wolność słowa jest w naszej kulturze ważna. Nie oznacza to jednak, iż można lekceważyć pewne inne wartości. Zgadzam się z tą tezą, a to właśnie Żydzi prowokują islamistów. Po co? No, właśnie , po co?
25 dni temu / maria
 
Hierarcha dodał, że ?wolność słowa nie powinna nigdy lekceważyć szacunku wynikającego z przekonań innych?. Też tak uważam Żydowskie prowokacje doprowadziły do mordów. Zresztą nie pierwszy raz od 2 tys. lat. Brawo księże biskupie André Marceau. Prawda nas wyzwoli.
25 dni temu / jan
 
Język lewaków z zasady jest pełen zabójczego jadu, to ich polityczną tożsamość.
25 dni temu / t
 
Biskup ma recje, ale autor nie "czuje" obecnego konfliktu miedzy muzulmanami a Francja
25 dni temu / jack
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.