DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Biskup na synodzie: „czy Piotr nie mógłby być tak miłosierny jak Mojżesz?”

Biskup na synodzie: „czy Piotr nie mógłby być tak miłosierny jak Mojżesz?”
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Mojżesz przychyla się do ludu, ustępuje. Dzisiaj też twardość serca sprzeciwia się planom Bożym. Czy Piotr nie mógłby być tak miłosierny jak Mojżesz? – pytał w trakcie wtorkowego Zgromadzenia Ogólnego Synodu kard. José Luis Lacunza Maestrojuán OAR. Jak relacjonuje arcybiskup Stanisław Gądecki, kard. Maestrojuán doczekał się riposty. Jezus koryguje Mojżesza. Niestałość małżeństwa jest przeciw jego naturze, podkreślił patriarcha Antiochii Grégorie III Laham.

 

Arccybiskup Stanisław Gądecki zaprezentował na swoim blogu relację z drugiego dnia synodu. W trakcie trzyminutowych wystąpień ojców synodalnych arcybiskup Victor Manuel Fernàndez domagał się, by Kościół wspierał małżonków w „rozwoju miłości”. Za doktryną miłosierdzia musi pójść duszpasterstwo miłosierdzia – dodał.

 

Stanowisko w obronie chrześcijańskiego małżeństwa zaprezentował kard. Timothy Michael Dolan. Jak tłumaczył, służąc rodzinie należy wyjść od Objawienia, nie od diagnoz socjologicznych. Podobnego zdania był kard. John Pell, który dodatkowo zgłosił krytyczne uwagi pod adresem „Instrumentum laboris”.

 

Biskup Johan Bonny – co nie było niespodzianką – wzywał do dowartościowania „związków” cywilnych i decentralizacji Kościoła, skutkującej „jednością w różnorodności”.

 

Z kolei kardynał José Luis Lacunza Maestrojuán OAR (przewodniczący konferencji episkopatu Panamy) zapytał, czy Piotr (papież Franciszek) nie mógłby być… „tak miłosierny jak Mojżesz?”. W końcu Mojżesz „przychyla się do ludu, ustępuje”. W trakcie godziny swobodnej dyskusji odniósł się do tego patriarcha Grégorie III Laham. Jak podkreślił, należy mówić, ale o „sakramencie małżeństwa”, wskazywać na jego piękno, na jego niezmienny, duchowy obraz. Jezus koryguje Mojżesza. Niestałość małżeństwa jest przeciw jego naturze – podkreślał.

 

Biskup Antoine Nabil Andari zwrócił uwagę, że w życie chrześcijańskie wkradła się ideologia. Dochodzi do absolutyzacji przyjemności, o miłości i prawach mówi się, ale językiem laickim. Nie ma on nic wspólnego z językiem św. Pawła.

 

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi zwrócił uwagę ojców synodalnych na właściwy przedmiot synodu. Jest nim rodzina, a nie „inne związki”. Zgoda na udzielanie sakramentów rozwodnikom żyjącym w grzechu oznacza tak naprawdę poparcie dla rozwodów:  - Czym się tutaj zajmujemy? Mamy zajmować się rodziną a nie innymi związkami. Jeżeli zgadzamy się na sakramenty dla rozwiedzionych w powtórnych związkach, to popieramy rozwody - powiedział duchowny wedle relacji abpa Gądeckiego.

 

Z kolei kardynał Stanisław Ryłko zwrócił uwagę, że problemem jest nie tylko kryzys rodziny, ale i kryzys wiary. Przypomniał słowa św. Augustyna o tych, którzy oczekują pomocy, ale nie zamierzają się nawracać. - Mówi się, że Kościół ma być jak „szpital wojenny”, ale wielu nie jest w takiej sytuacji, aby musieli iść do szpitala. Św. Augustyn pyta tych, którzy chcą pomocy, ale nie chcą się nawracać: „Dlaczego nas szukacie?”. Tak zachowują się też niektórzy ochrzczeni, którzy są w sytuacji nieuregulowanej, ale nie chcą przystąpić do sakramentu pokuty. Mamy więc nie tylko kryzys małżeństwa czy rodziny, ale bardziej kryzys wiary. 2 Tm 4,2-5: „Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz. Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom. Ty zaś czuwaj we wszystkim, znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swe posługiwanie!” - cytuje słowa biskupa przewodniczący polskiego Episkopatu. 

 


Źródło: abpgadecki.pl

mat

 

 


DATA: 2015-10-08 08:12
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli jest kryzys wiary, to zaczyna się od Watykanu.
ponad 5 lat temu / [email protected]
 
To jacyś dyletanci biblijni, niedouczeni biskupi. Zgroza.
ponad 5 lat temu / DNA
 
Jestem wstrząśnięta, jak to możliwe, że jako biskup wygłasza się takie herezje:( Zgorszenia ciąg dalszy...
ponad 5 lat temu / Eilinel
 
@TOM.Razi mnie upraszczanie faktow a nie sluzy innym.Raczej dodaj- miedzy innymi.Nie mozna tak.Najlepiej doczytaj z Ksiegi Ezechiela 16.(symboliczna historia Izraela) za co narod wraz z Mojzeszem zaostal ukarany.
ponad 5 lat temu / potato
 
Czy ktoś może mi przypomnieć słowa św. Augustyna o tych którzy oczekują pomocy, ale nie zamierzają się nawracać?
ponad 5 lat temu / Goodius
 
Czy jest mozliwe aby nasi kardynalowie nie znali Pisma Sw.albo tylko pobieznie?Na co liczyl kard. Maestrojuán powolujac sie na Mojzesza?Zatwardziale masz serce kardynale i usilujesz zwiesc swoich wiernych,szkodnik chce zawlaszczyc Kosciolem Jezusa usuwajac Jego nauki. sw.MT.19.3
ponad 5 lat temu / potato
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.