DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Biskup Moguncji zorganizuje debatę o Komunii dla protestantów. Na niej oprze decyzję w sprawie

Biskup Moguncji zorganizuje debatę o Komunii dla protestantów. Na niej oprze decyzję w sprawie
Bp Peter Kohlgraf. By Bistum Mainz/Wikimedia

Biskup Moguncji zamierza wydać własne wytyczne dotyczące dopuszczania protestantów do Eucharystii. Najpierw jednak zorganizuje diecezjalną debatę z udziałem zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania.

 

W czerwcu tego roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała nieformalne wytyczne duszpasterskie, w których dopuszcza się przyjmowanie Komunii świętej przez protestanckich małżonków katolików.

 

Tekst ten nie nosił pieczęci Episkopatu jako takiego, co wymógł na Niemcach papież. Ojciec Święty był zdania, że choć opracowane wytyczne są dobrze przygotowane, to sprawa ma zbyt duże znaczenie dla Kościoła powszechnego, by zezwalać na ich publikację jako dokumentu Episkopatu. Stąd o oficjalnym dopuszczeniu ewangelików do Eucharystii decydują w Niemczech biskupi indywidualnie. Od czerwca już kilkunastu z nich albo przyjęło nieformalne wytyczne, albo zapowiedziało, że to zrobi. Inną drogą idzie natomiast biskup Moguncji Peter Kohlgraf.

 

Hierarcha zamierza zorganizować w swojej diecezji szeroką debatę, by wysłuchać zarówno zwolenników udzielania protestantom Najświętszego Sakramentu, jak i przeciwników takiego rozwiązania. Biskup zapowiedział, że w przyszłym roku zamierza opublikować własne wytyczne duszpasterskie, bazując z jednej strony na dokumencie Rady Stałej Konferencji Episkopatu, z drugiej na wyniku debaty.

 

Decyzja Niemców o dopuszczeniu protestantów do Komunii świętej nie zapadła jednogłośnie. Było jej przeciwnych siedmiu biskupów diecezjalnych i sześciu pomocniczych. Pomysł krytykowano też poza Niemcami – jako wprost heretycki i łamiący Kodeks Prawa Kanonicznego.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

Zobacz także:

 

Prostestantyzm potępiony przez papieży

 

Protestantyzm potępiony przez papieży

  


DATA: 2018-09-27 13:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taaak. Postęp jest nieunikniony...NIECH go...
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
W niedzielę byłem na mszy św. W katedrze św Piotra w Wormacji. Komunia udzielana na rękę, szafarzem byli obok księdza świeccy, do mszy służyła dorosła kobieta. Ale: gdyby porównać czas mszy spędzony na klęczkach, moglibyśmy się zawstydzić, wiernych na mszy ok. 150, widziałem tylko jednego rodzica z dzieckiem, większość w podeszłym wieku - to niby kto ma służyć do mszy. Atmosfera wyjątkowo serdeczna, wzajemna życzliwość bije po oczach.
ponad 1 rok temu / Lech
 
Papież odejdzie - bałagan zostanie. Abp. Shneider twierdzi, że bez interwencji Pana Boga się nie obejdzie a ten zamęt może potrwać jeszcze 20-30 lat. W Tradycji ratunek.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
To jest w sumie zastosowanie dokumentu "Epicopalis Communio" w praktyce.
ponad 1 rok temu / ma
 
Jesteśmy świadkami rzeczy NIENORMALNYCH. Biskupi organizują DEBATY n.t. NAUCZANIA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Pytają o zdanie świeckich w tym heretyków. Sposób w jaki to czynią potwierdza ZAGUBIENIE WIARY, NIEPEWNOŚĆ ,bezsilność duchowieństwa, FAKT ROZŁAMU w Kościele Papieża Franciszka , zniszczenia JEDNOŚCI WŚRÓD PASTERZY. Jak wiemy Papież ogłosił, że bierze pełną odpowiedzialność za swoje CZYNY i panujący chaos. Nawet powołuje się na Ducha. Nie wiadomo tylko jakiego ROZŁAMU czy Ducha ŚWIĘTEGO ? Nie ZDEJMUJE TO JEDNAK ODPOWIEDZIALNOŚCI Z BISKUPÓW, którzy będą MUSIELI ZDAĆ RACHUNEK PRZED PANEM BOGIEM na Sądzie. Ich > własne słowa ,czyny i WYTYCZNE< będą świadczyć przeciw NIM.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
@Redakcja: dziękuję.
ponad 1 rok temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.