DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Biskup Moguncji: moglibyśmy zlikwidować obowiązek celibatu

Biskup Moguncji: moglibyśmy zlikwidować obowiązek celibatu

Biskup Moguncji Peter Kohlgraf uważa, że Kościół Katolicki w Niemczech mógłby odejść od obowiązkowego celibatu. W jego ocenie rezygnacja z bezżenności księży jest mało prawdopodobna na poziomie Kościoła Powszechnego, ale lokalnie „wiele może się zdarzyć”.

 

Hierarcha mówił o zniesieniu celibatu w rozmowie z „Christ und Welt”, chrześcijańskim dodatkiem do lewicowego „Die Zeit”. Jak stwierdził, nie jest możliwe zrezygnowanie z obowiązkowego celibatu na poziomie całego Kościoła Powszechnego, ale można tę sprawę oddać w ręce poszczególnych Konferencji Episkopatu. Jak podkreślił, papież Franciszek jest zwolennikiem przekazywania tym gremiom szerokich kompetencji decyzyjnych.

 

Według bp. Kohlgrafa w Niemczech już w ciągu najbliższych dziesięciu lat obowiązkowy celibat księży może odejść do przeszłości. Hierarcha podkreślił, że on sam uznałby taki rozwój wypadków za bardzo pozytywny.

 

Postulat Kohlgrafa nie ma jednak wśród niemieckich biskupów pełnego poparcia. Powiedział o tym bp Stephan Ackermann, gorliwy zwolennik progresywnych zmian w moralności seksualnej. Jak stwierdził w rozmowie z „Südwest Presse”, dla niego celibat jest wartościową formą życia. Jeżeli tymczasem umożliwi się kapłanom posiadanie żon, to nie trzeba będzie długo czekać na całkowite zaniknięcia istnienia duchownych bezżennych.

 

Dyskusja o zniesieniu obowiązku celibatu nabrała w Niemczech rozpędu po publikacji we wrześniu 2018 roku raportu dotyczącego nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Autorzy raportu uznali, że celibat ponosi tu częściową winę. Większość niemieckich biskupów jest innego zdania, ale wielu progresistów wykorzystuje zawarte w raporcie tezy do głoszenia rzekomych benefitów rezygnacji z celibatu. Miałoby to z jednej strony pozwolić na przezwyciężenie kryzysu powołań, z drugiej położyć kres „klerykalizmowi” w Kościele katolickim.

 

Niektórzy niemieccy teologowie wskazują, że po likwidacji celibatu kolejnym krokiem odnośnie stanu kapłańskiego powinno być dopuszczenie kobiet co najmniej do święceń diakonatu.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 52. Niemieckie rewolucje

 

Polonia Christiana 52

 

W numerze: prof. Tadeusz Marczak o powrocie kwestii niemieckiej, ks. prof. Tadeusz Guz o tym, jak rozumieć Niemców, rozmowa z prof. Bogdanem Musiałem. Ponadto: meandry socjalnej wolności, blizny Budapesztu i joga w psychoterapii.


DATA: 2019-04-04 10:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do wszystkich uczestników forum (1 Tym 3:1-5): "Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"
5 miesięcy temu / Marek
 
I co jeszcze? Ach, te niemieckie biskupy!!!
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
Do gracza:powołanie do małżeństwa jest powszechnym powołaniem..jedynie apostołowie rezygnują dobrowolnie z małżeństwa dla królestwa Bożego. Rozumiesz? Oni też mają powołanie do małżeństwa.ale Chrystus kazał niektórym..porzucić ..sieci .jak myślisz:po co?
5 miesięcy temu / M
 
do gęgacz. Ciekawią mnie te Twoje powody narzucenia duchownym obowiązkowego celibatu, jak znam takich dyskutantów, to pewnie będzie o podziale majątku po śmierci duchownego i takie tam bzdety, o których piszą przeciwnicy celibatu. A może rzeczywiście potraktowano słowa Jezusa o bezżenności dla królestwa Bożego poważnie? No ale pewnie wiesz lepiej co kierowało decydentami gdy tą regułę wprowadzano. I w jakim sensie bezżenność księży stała się degeneracją kapłaństwa? No i to zapewnienie, że można mieć jednocześnie powołanie do kapłaństwa i do małżeństwa, być może można (w kościele łacińskim dyspenzy od celibatu w wyjątkowych sytuacjach), ale to Twoje przemyślenia, czy masz może telefon do Pana Boga, że tak zapewniasz? To podaj tutaj na forum, każdy sobie zadzwoni i sprawa będzie jasna. Jak na razie to Kościół potwierdza powołanie, chociażby w formule święceń, a nie Twoje zapewnienia.
5 miesięcy temu / Neptun
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Do asd; Twoja teza jest przewrotna. Pamiętaj, że to Pan Jezus powiedział, aby Apostołowie zostali bezżenni dla Królestwa Niebieskiego, opuszczając swe żony jeśli już mieli. Króluj nam Chryste!
5 miesięcy temu / Yamamoto
 
do Jdda, to, że jest napisane "biskup ma być mężem jednej żony, to wcale nie znaczy, że ma być żonaty (bo np. Paweł sam żył w celibacie i taką formę życia zalecał, wystarczy poczytać Biblię) ale chodziło o to, żeby nie wybierać na biskupa poligamisty. Poza tym Pismo nic nie mówi o tym, że Piotr miał żonę, mówi, że miał teściową, więc może był wdowcem. Poza tym cała ta dyskusja o celibacie w Niemczech wskazuje tylko na bankructwo katechizacji niemieckiej, bo skoro nie ma wystarczającej ilości młodych ludzi, żeby poświęcić naprawdę wszystko dla tej idei, to o czym tu rozmawiać. No i po trzecie to na miejscu księży, którzy stoczyli w życiu prawdziwą walkę o to by wytrwać w celibacie i naprawdę zrezygnowali z założenia rodziny, a teraz okazuje się, że to wszystko było bez sensu, to podałbym tych wszystkich biskupów do sądu, za to, że nie mogli założyć rodziny i nie mogli mieć dzieci. I sądziłbym się nie o 1000 euro ale o miliony. Niemiecki kościół akurat na to stać.
5 miesięcy temu / Neptun
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.