DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Biskup miejsca: w Medjugorie dochodzi do mistyfikacji

Biskup miejsca: w Medjugorie dochodzi do mistyfikacji
Bp Ratko Peric via Wikimedia Common

Biskup Mostar-Duvno, Ratko Peric podkreślił, że w Medjugorie nie doszło do objawień Matki Bożej. Jego zdaniem to mistyfikacja, a nawet celowe oszustwo. Hierarcha diecezji, gdzie znajduje się parafia Medjugorie podkreślił, że zachowanie Gospy kłóci się z postawą Matki Bożej opisaną na kartach Pisma Świętego. Mimo to do miejscowości nadal przybywają pielgrzymi.

 

Duchowny stwierdził, że wizjonerzy i tamtejsi księża manipulują tłumami wiernych, czerpiąc z tego korzyści finansowe. - Biorąc pod uwagę wszystko, co diecezjalne sądownictwo do tej pory odkryło i zbadało, w tym pierwsze siedem dni rzekomych objawień możemy powiedzieć, że objawienia Matki Bożej w Medjugorie nie nastąpiły - stwierdził biskup Ratko Peric.

 

Zdaniem biskupa Perica, objawiająca się kobieta zachowuje się w sposób nielicujący z godnością Matki Bożej. - Często nie mówi jako pierwsza, śmieje się w dziwny sposób, znika po pewnych pytaniach i potem powraca, słucha wizjonerów i księży chcących, by zeszła ze wzgórza do kościoła, choć niechętnie - powiedział hierarcha. - Nie jest pewna jak długo będzie widoczna, pozwala niektórym wizjonerom stać na jej zasłonie, znajdującej się na ziemi; pozwala też innym dotykać jej ubrania i ciała. To naprawdę nie jest nasza Pani z Ewangelii - dodał.

 

Parafia w Medjugorie znajduje się na terenie diecezji Mostar w Bośni-Hercegowinie. Rzekome objawienia rozpoczęły się 24 czerwca 1981 roku. Początkowo spotkały się z uznaniem ówczesnego biskupa Pavao Żanića. Jednak następnie stanowisko biskupa uległo zmianie i stało się krytyczne.

 

W 1996 roku Kongregacja Nauki Wiary przypomniała, że nie ma zgody na kult w Medjugorie. W tym samym roku rzecznik Watykanu odpowiedział, że nie oznacza to jakoby Watykan prosił o nieodwiedzanie tego miejsca. Jednak w 1995-96 Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła, że „nie należy organizować oficjalnych, tak parafialnych, jak diecezjalnych pielgrzymek do Medjugoria, rozumianego jako miejsce autentycznych objawień maryjnych, bo byłoby to niezgodne z tym, co stwierdzili poprzednio biskupi byłej Jugosławii”. Z kolei 2 października 1997 roku biskup Ratko Perić stwierdził, że pewne jest, że objawienia nie mają nadprzyrodzonego pochodzenia.

 

Wątpliwości związane z Medjugorie dotyczą między innymi nieposłuszeństwa wizjonerów względem lokalnych władz kościelnych, a także błędów teologicznych zawartych w wypowiedziach wizjonerów. Na przykład jednak z „wizjonerek” imieniem Vicka wyraziła opinię, że wszystkie religie są równe. Rzekomi widzący twierdzą, że objawienia trwają nadal, choć ich koniec zgodnie z zapowiedziami „Gospy” miał nastąpić wcześniej.

 

Źródła: rorate-caeli.blogspot.com

mjend


DATA: 2017-03-02 09:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Osobiście nie uważam żeby takie objawienia na skalę już globalną były " mistyfikacją"... Rozmaici pielgrzymi z różnych stron świata doznają głębokich duchowych przeżyć obecności Boga zarówno w Medjugorie jak i w dalszym ich życiu. Cudowne nawrócenia, rozmaite losy które wychodzą na prostą w codziennym życiu, czy da się to zignorować? Inna sprawa to " ciasne i subiektywne pojmowanie" miejscowego biskupa zjawisk nadprzyrodzonych. Człowiek ten ma kawał życia za sobą i pewne nawyki, ukształtowanie w czasach reżimu byłej Jugosławii niewątpliwie wpłynęło na jego poglądy. Do tego chce być widoczny za cenę sprzeciwu! Nie odznacza się pokorą ale pychą. Butą. Dlaczego? Czyż pokorny nie jest cichy? nie uniża się przed Panem Bogiem i Matką Bożą? Nie każdemu jest dane zrozumienie rzeczy nadprzyrodzonych i ich ponadczasowy sens... widać że nie każdemu nawet wysoko postawionemu urzędnikowi kościelnemu... Trzeba zdobyć się na postawę pokory, tak jak małe dziecko. Ufać Bogu...
10 miesięcy temu / Anna teolog
 
Dużo już o tym napisano. Wszystko wskazuje na to, że jest to mistyfikacja.
10 miesięcy temu / JR
 
Abp Hoser nie ma za zadanie badać teologii objawień. On został tam przysłany przez Watykan w celu zbadania praktyk duszpasterskich, poprawności kultu, może właśnie dlatego, że powstało duże napięcie pomiędzy diecezją, a Medjugorije.
10 miesięcy temu / stan
 
Medziugorje nie jest tylko dla katolików, a Maryja nie traktuje wszystkich wyznań identycznie. Błąd polega na złej interpretacji orędzia. Na skierowane do Matki Bożej w 1981 r. pytanie, czy wszystkie religie są dobre, Maryja odpowiedziała: "Wyznawcy wszystkich religii są równi przed Bogiem. Bóg panuje nad każdą religią jak władca nad swym królestwem. Nie wszystkie religie na świecie są takie same, gdyż ludzie nie podporządkowali się przykazaniom Bożym w taki sam sposób. Odrzucają je i oczerniają". Jak widzimy, Matka Boża mówi tutaj o ludziach, a nie o religiach i dodatkowo kilka lat później przez widzącą Mirjanę przekazuje Ona następujące słowa: "powiedz wszystkim, że to wy jesteście podzieleni na ziemi. Muzułmanie i prawosławni, z tego samego tytułu co katolicy są równi przed Moim Synem i przede Mną; wszyscy jesteście moimi dziećmi. Oczywiście wszystkie religie nie są równe, ale ludzie są równi przed Bogiem (...)". Nie wystarczy należeć do Kościoła Katolickiego, aby zostać zbaw
ponad 1 rok temu / Renata Anna
 
Abp Hoser w zeszłym roku powiedział, że sprawa niebawem się wyjaśni. Mamy 17 maja 2018 i cisza. Dziwne to jest. :(
ponad 1 rok temu / Andrzej
 
Tam miała badać wszystko komisja watykańska pod przewodnictwem abp Hosera. Dlaczego nie ma żadnych informacji o wynikach tych badań?
ponad 1 rok temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.