DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Biskup Lovey: na Synodzie jest zbyt wielu Europejczyków

Biskup Lovey: na Synodzie jest zbyt wielu Europejczyków
fot. vicbuster / sxc.hu

Biskup Jean-Marie Lovey z Sitten w Szwajcarii uważa, że na synodzie jest zbyt wielu Europejczyków. To prowadzi do skupiania się na takich tematach jak rozwodnicy, chociaż Kościół powszechny ma wiele innych problemów.

 

Biskup Jean-Marie Lovey – jedyny obok kardynała Kurta Kocha szwajcarski delegat na Synod – powiedział w niedzielę w Rzymie, że tematyka zgromadzenia jest „bardzo bliska rzeczywistości większości chrześcijan i w tym sensie rewolucyjna”. Hierarcha dodał też, że w jego kraju nie ma żadnych „jasnych linii” gdy idzie o stanowiska w różnych sprawach mających być poruszanymi na Synodzie, co utrudnia mu przedstawienie „szwajcarskiego stanowiska”. Bp Lovey będzie wobec tego „uważny wobec wszystkich oczekiwań”. Przyznaje zarazem, że sytuacja w szwajcarskim Kościele jest „napięta”. Wielokrotnie bowiem swoje poglądy i nadzieje wobec Synodu artykułowali ludzie, którzy często odrzucają część Objawienia i nauczania Kościoła świętego.

 

Biskup Lovey uważa też, że Ojcowie Synodalni nie powinni skupiać się na kilku wyłącznie europejskich tematach, jak rozwodnicy w nowych związkach czy homoseksualizm. Taką problematykę niejako wymusza nadreprezentacja biskupów z Europy: to 107 z około 270 uczestników Synodu. Według bp. Loveya Kościół ma wiele innych poważnych problemów i musi zajmować się także nimi. Nie oznacza to jednak, by Synod nie miał zajmować się rozwodnikami w nowych związkach czy homoseksualistami, bo według hierarchy mają to być rzeczywistości, których nie można przemilczeć i które wymagają nowego podejścia duszpasterskiego.

 

Szwajcarski biskup odniósł się także do sprawy błogosławieństw dla związków homoseksualnych. Uznał, że byłoby to „obecnie (sic!) nienajlepsze towarzyszenie” tym osobom przez Kościół. Dodatkowo mogłoby to sprawić, że uznano by „problem” za rozwiązany. Wreszcie „wielu chrześcijan” mogłoby takiego kroku nie zrozumieć. Biskup odcina się też od postulatów dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii, mówiąc, że osoby w takiej sytuacji potrzebują przede wszystkim opieki duszpasterskiej.

 

Hierarcha przypomina ponadto, że o tym, co przyniesie Kościołowi Synod, nie zadecydują wcale Ojcowie Synodalni, ale sam papież. - Musimy przygotować się na przyjęcie czegoś, czego może wcale nie oczekiwaliśmy  – powiedział biskup.

 

Źródło: katch.ch

pach
DATA: 2015-10-07 13:17
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.