DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Biskup Latakii: Naszym zadaniem na Bliskim Wschodzie jest uczyć Ewangelii

Biskup Latakii: Naszym zadaniem na Bliskim Wschodzie jest uczyć Ewangelii
Biskup Antoine Chbeir, maronicki hierarcha diecezji Latakia. Screen: You Tube/ACN International

Jeśli chodzi o uchodźców, którzy już są w Europie to oczywiście musicie im pomóc, podać im rękę. Ale jest to zła idea, aby zabierać ich z ich rodzinnych krajów, ich ojczyzn i przenosić do obcych kulturowo krajów – powiedział w Krakowie biskup Antoine Chbeir, maronicki hierarcha diecezji Latakia.


Ksiądz biskup przyznał, że często jest pytany o to, jak można pomoc Syryjczykom. – Mówię szczerze, że nie potrzebujemy niczego, pod warunkiem, że pozwolicie nam żyć w pokoju. Tak jak wcześniej byliśmy w stanie żyć. Mimo tego co powiedziałem, chcę jednak mocno podkreślić ogromną pomoc wielu organizacji humanitarnych, bo pozwoliliście nam przejść przez ten najgorszy okres – mówił duchowny. – Proszę was módlcie się o pokój w Syrii i na Bliskim Wschodzie i bardzo dziękuję za to wszystko co robicie dla nas – dodał.

Jeśli chcecie nam pomóc, pomóżcie nam odbudować szkoły, aby młodzież nie pozostawała przez kolejne lata bez edukacji – mówił biskup Chbair, wyjaśniając, iż uważa, że to zły pomysł, aby sprowadzać uchodźców do Europy, także chrześcijańskich. – Naszym zadaniem na Bliskim Wschodzie jest uczyć Ewangelii. To może przynieść Dobrą Nowinę dla ponad 300 milionów Arabów, a zwłaszcza chrześcijańską moralność – wskazywał. Przypomniał, że dzisiaj chrześcijanie stanowią mniej niż 4 procent populacji Bliskiego Wschodu.

 

Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski tłumaczył, że stanowisko Kościoła w Polsce w sprawie przyjmowania imigrantów i uchodźców nie może być inne od tego, które przekazał papież Franciszek, gdy rok temu spotkał się z biskupami na Wawelu.


Na problem trzeba więc patrzeć mając na uwadze konkretne możliwości państwa. Jednocześnie potrzeba modlitwy o przemianę serc osób zaangażowanych w konflikt zbrojny i tych, którzy próbują zarobić na ludzkiej krzywdzie i wyzysku – apelował metropolita. Docenił rolę polskiego oddziału Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które stara się działać tam, gdzie są przyczyny nieszczęść. – Wciąż pozostaje otwarta sprawa tak zwanych korytarzy humanitarnych, ale to jest kwestia która może być realizowana tylko i wyłącznie przy ścisłej współpracy z państwem, z państwem polskim także, ale nie tylko – mówił abp Jędraszewski.

Ksiądz profesor Waldemar Cisło powiedział z kolei, że obecnie Europa stoi przed problemem, przez który nigdy już nie będzie taka sama. – Stoimy przed problemem uchodźców-emigrantów. Wiem, że ta dyskusja została niestety upolityczniona, wiemy, że cierpienie milionów kobiet i dzieci zostało włączone w pewną grę polityczną – mówił. 

 

Europa jest traktowana przez radykalny islam jako kontynent bez wartości, ponieważ utraciła, jak mówił papież Franciszek w przemówieniu do Parlamentu Europejskiego, zdolność do rodzenia, zdolność do rozwoju. Pozostała tylko wspomnieniem, jako kontynent wielkich idei, wielkich wartości – ocenił ks. prof. Cisło.

Przewodniczący polskiej sekcji PKwP wskazał, że obecnie Europa szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie jest jej fundament i na czym może się dzisiaj oprzeć. – Czyli trzeba wrócić do korzeni, których tak chętnie się wypiera od czasów Oświecenia. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.


– Prośba jest tylko taka, abyśmy nigdy nie robili czegoś, co jest bardzo nieuczciwe. Abyśmy na krzywdzie sierot, kobiet i dzieci, nie robili polityki. Oni już wystarczająco dużo wycierpieli. Róbmy wszystko, aby im ulżyć i im pomóc – apelował ks. prof. Cisło.

– Wciąż mówimy o skutkach, bo emigracja, ucieczka to jest skutek – zauważył. – Dzisiaj organizacje międzynarodowe mówią nam, że 80 proc. kobiet jest gwałconych, że realny problem stanowi handel ludźmi, niewolnikami i dziećmi, ludzie są sprzedawani na organy. I to się dzieje dzisiaj, gdy mówimy o tak zwanym cywilizowanym świecie – dodał, pytany o odpowiedzialność za tę trudną sytuację. 

Kapłan stwierdził, iż nikt odpowiedzialny nie może powiedzieć, że dziś w Syrii czy Iraku jest lepiej niż kilka lat temu. – Jest gorzej. Panuje bezrobocie, nie ma prądu, wody, jest mnóstwo zabitych i rannych. Co więcej, tym, którzy sterują interwencją zbrojną nie chodzi wcale nie o prawa człowieka, ale o ropę i gaz – mówił ks. Cisło.


Powyższe wypowiedzi padły w trakcie wtorkowej prezentacji książki zatytułowanej: „Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan w XXI w.”. Spotkanie odbyło w Sali Papieskiej Domu Arcybiskupów Krakowskich.


Publikacja jest zapisem rozmów Pawła Stachnika z ks. prof. Waldemarem Cisło, przewodniczącym polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

 

KAI

RoM

 


DATA: 2017-06-21 02:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.