DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Biskup Kukah: w Nigerii trwa ludobójstwo wyznawców Chrystusa

Biskup Kukah: w Nigerii trwa ludobójstwo wyznawców Chrystusa
fot. pixabay

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku 2020 z powodu wyznawanej wiary w Nigerii zamordowano 350 chrześcijan. Jak szacuje Intersociety, nigeryjska organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, od czerwca 2015 roku śmierć poniosło już 12 000 wyznawców Chrystusa. W ocenie biskupa Matthew Kukaha można mówić o ludobójstwie, w tej sytuacji  nie sposób jednak liczyć na władze. Nigeria pod wieloma względami przypomina dziś państwo upadłe.

 

Dżihadyści z Prowincji Zachodniej Afryki Państwa Islamskiego – członkowie Boko Haram związani z ISIS – dokonali egzekucji piecu osób, pracowników organizacji charytatywnych porwanych w stanie Borno. Według dostępnych informacji, trzech z nich było chrześcijanami, terroryści przedstawili te morderstwa jako „ostrzeżenie” skierowane do każdego, kto próbowałby nawracać muzułmanów na chrześcijaństwo.

 

Biskup Matthew Kukaha, kierujący diecezją Sokoto, stwierdził, że skala przemocy wskazuje już na ludobójstwo. Ofiarami padają chrześcijanie, śmierć z rąk terrorystów ponosi także wielu muzułmanów. W rozmowie z Pomocą Kościołowi w Potrzebie biskup Kukaha podkreślił, że dziś nikt nie ma już złudzeń: pod wieloma względami Nigeria jest  państwem upadłym. Władze nie wywiązują się z oczekiwań obywateli, nie potrafią stawić czoła zagrożeniu, liczą się wyłącznie interesy przemysłu naftowego.

 

- Nieudolność wojska dodała terrorystom odwagi, pojawiły się także kwestie współudziału w terroryzmie wojskowych zajmujących różne szczeble – tłumaczy duchowny. Jak dodaje, w ostatnich latach terroryści wskutek płaconych okupów otrzymali istotne środki finansowe, a dziś są w stanie finansować się już sami: dzięki przestępczości, wymuszeniom i porwaniom. Co więcej, wiele świadczy o tym, że zdołali także zinfiltrować nigeryjskie służby.

 

Nigeria stała się dziś największym rozsadnikiem dżihadyzmu w regionie. Tymczasem Zachód nie zrobił nic, by udzielić Nigeryjczykom skutecznej pomocy. - Słuchamy obietnic składanych przez Stany Zjednoczone i Europę, ale nic z nich nie wynika – podkreśla hierarcha.

 

Gdyby nie podziały istniejące pośród dżihadystów, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. Kierownictwo Boko Haram zadeklarowało posłuszeństwo Państwu Islamskiemu, później doszło do konfliktu m.in. na tle relacji z innymi grupami, w tym także z Al-Kaidą. Z czasem poskutkowało to rozłamem, jeden spośród liderów został także zamordowany ze względu na jego kontakty z nigeryjskimi władzami.

 

W ostatnim czasie nigeryjskie władze realizowały nową strategię, koncentrującą się na utrzymywaniu większych baz, rezygnując przy tym z utrzymywania mniejszych posterunków w terenie. Według krytyków, to jedynie ośmiela terrorystów, którzy przejęli kontrolę nad kolejnymi terytoriami, dalej atakując wojsko. Gubernator Borneo Babagana Umara Zulum publicznie stwierdził, że walkę z terrorystami uniemożliwiają... skorumpowani wojskowi.

 

Źródło: acnuk.org, BBC

mat


DATA: 2020-08-07 16:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czemu ci chrześcijanie się nie bronią?
2 miesiące temu / Kowalski
 
???? A my wygodnie przed tv udajemy że jesteśmy na Eucharystii!!!!!
2 miesiące temu / Daga 102
 
Islam powinien być zakazany i ścigany przez prawo międzynarodowe.
2 miesiące temu / Marek
 
Nie pamiętam już w jakim objawieniu, ale czytałam że w jednym z objawień Chrystus powiedział że jedyną bronią, dzięki której można pokonać Boko Haram jest różaniec.
2 miesiące temu / Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.