DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Biskup Kazimierz Ryczan: czy Jezus nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną?

Biskup Kazimierz Ryczan: czy Jezus nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną?
Fot. Jrkruk / commons.wikimedia.org, licencja cc
#PIELGRZYMKA    #SOLIDARNOŚĆ    #BISKUP    #SANKTUARIUM    #PRACA    #LICHEŃ    #RYCZAN

Około 80 pocztów sztandarowych z zakładowych związków zawodowych NSZZ "Solidarność" z terenu całego kraju uczestniczyło w niedzielę w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej.

 

Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. O godz. 19:00 związkowcy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na placu przed licheńską bazyliką. Kulminacyjnym punktem dorocznej pielgrzymki do tronu Licheńskiej Pani była Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W homilii, nawiązawszy do ewangelicznego opisu wskrzeszenia Łazarza przez Chrystusa, kapłan pytał czy stać nas dziś na przyjaźń taką, jaką Jezus darzył Łazarza: „Kto jest zdolny do przyjaźni tego nawet śmierć nie rozdzieli. Przyjaźń jest najpiękniejszym rodzajem miłości. Czy stać nas dziś na przyjaźń?" - mówił bp Ryczan.

 

Dalej bp kielecki nawiązał do Polski i „Solidarności": "Wyobraźmy sobie, gdyby Jezus stanął dziś na Giewoncie, czy nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną? Czy nie zapytałby: Coście zrobili z darem, którym była Solidarność?! Ona miała siłę oddziaływania na narody ościenne, ona obaliła Żelazną Kurtynę. Jej siła nie wynikała z nienawiści ani nie torowały jej drogi czołgi ani inne militarne urządzenia. Ona żywiła się wartościami: prawdą, wolnością, sprawiedliwością, przebaczeniem, patriotyzmem i religijnością" - wyliczał podczas homilii w licheńskiej bazylice krajowy duszpasterz ludzi pracy.

 

W trakcie Mszy św. bp Kazimierz Ryczn poświęcił dwa sztandary z ziemi radomskiej. Po zakończeniu Mszy św. związkowcy wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomniki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz pod pomnik upamiętniający wydarzenia Sierpnia '80, znajdujące się nieopodal bazyliki. Tam przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty. Odśpiewano także hymn państwowy.

 

 

Źródło: TV Trwam/KAI

luk


DATA: 2014-04-06 17:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Troszke z innej beczki,czesto jezdze na rowerze, na kielecczyznie, mijam po lasach liczne pomniki pomordowanych partyzantow, czesto opuszczone, zapomniane, Ci bohaterscy ludzie oddali zycie za ten kraj, a ten kraj ich "wplul", klaniajac sie "eurobozkom" spod znaku "mamona, gender, robta co chceta". Mam 36 lat, Chrystus odmienil moje zycie o 180%, tylko Jemu ufam, bo ludzie sa ulomni.
ponad 5 lat temu / LUK
 
Oj płakałby nad Biskupami że nie chcą dać Mu królestwa -Polski, jak bardzo by płakał, wody Wisły by nie zniosły tylu łez.
ponad 5 lat temu / Aaron
 
"Ona żywiła się wartościami: prawdą, wolnością, sprawiedliwością, przebaczeniem, patriotyzmem i religijnością" Jej istnienie opłaciło wielu ludzi utratą życia,rodziny a około 800 000tys. dostało bilet w jedną stronę.To Ci którzy nie pozwoliliby abyśmy byli "wydutkani"(spieniężeni) przy milczeniu autorytetów. Dobrego kotleta.
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.