DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2019 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Biskup Jan Tyrawa: nasi wierni są rozbrojeni i nie potrafią bronić się przed sekularyzmem

Biskup Jan Tyrawa: nasi wierni są rozbrojeni i nie potrafią bronić się przed sekularyzmem
Fot. MJ / KAI / Diecezja.Bydgoszcz.pl

Naszych wiernych uczyniliśmy bezbronnymi intelektualnie. Nasi wierni są rozbrojeni, bezsilni i kupują to wszystko, co im się powie – bo nie ma w nich dostatecznej siły intelektualnej, która pozwoliłaby im się obronić i podjąć rękawicę rzuconą przez te wszystkie sekularystyczne i antykulturowe nurty – mówił podczas Mszy świętej odprawionej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego biskup Jan Tyrawa.

 

W homilii ksiądz biskup odniósł się do zjawiska pentekostalizacji duszpasterstwa i Kościoła w Polsce. Zauważył, że wszystkie współczesne ruchy mówią dużo o Duchu Świętym, który działa w Kościele – ale jakoby działa bezpośrednio – bez żadnego kontekstu i odniesienia do tradycji. – Tak, jak gdyby Duch Święty w podobny sposób nie działał w I, V lub X wieku Kościoła. Jakby nie działał i nie zostawił śladu tego działania, do którego to śladu powinniśmy się odwoływać i czerpać to wszystko, co Kościół przez Ducha Świętego powiedział, czego nauczał – mówił hierarcha.

Biskup wskazał, że powodem rodzenia się dziś takich nurtów czy działań duszpasterskich, które są nie do przyjęcia, jest to, że zgubiliśmy „myślenie metafizyczne”. – Co to znaczy? Że konkret naszego życia, które zostało wkomponowane w ten, a nie inny nurt przestrzeni i czasu, widzimy w kontekście horyzontu całości – jakby w kontekście pierwszego początku i ostatecznego kresu, a nie tylko jako jakąś efemerydę konkretnej sytuacji historycznej, kiedy interpretujemy ją mniej lub bardziej konsumpcyjnie, komercyjnie, politycznie, w takim czy innym duchu utylitaryzmu, korzyści i własnego interesu – opisywał.

Jak przypomniał kaznodzieja, życie należy widzieć w kontekście całości – celu, ku któremu człowiek zmierza, w kontekście sensu i tego, co nazywamy transcendencją, czyli tych prawd, które przychodzą do nas „z góry”. Podkreślił zarazem, że człowiek te prawdy zastał i je odkrywa – w tym sensie są one niezmienne. Nad nimi się nie głosuje.

Biskup nawiązał do popularnych dzisiaj spotkań z zaproszonymi z Afryki czy Ameryki księżmi, którzy prowadzą rekolekcje na stadionach. – Czy oni w ten sposób nie prezentują przesłania duszpasterskiego, zwracając uwagę tylko na jakieś momenty – istotne w teologii i życiu Kościoła, ale oderwane od rzeczywistości? Czy dziś w ten sposób nie jest właśnie interpretowane Boże miłosierdzie? Bez większego kontekstu? A przecież Jan Paweł II w swojej encyklice „Dives in misericordia” mówi, że nie ma miłosierdzia bez krzyża, pokuty, nawrócenia – przypomniał. 

Biskup pytał, jak to się dzieje, że Europa funduje sobie marksistowskie, ateistyczne, zsekularyzowane rządy, które wprowadzają na siłę obcą kulturze chrześcijańskiej moralność – antyrozumną, irracjonalną. – Skąd to się bierze? Po prostu naszych wiernych uczyniliśmy bezbronnymi intelektualnie. Nasi wierni są rozbrojeni, bezsilni i kupują to wszystko, co im się powie – bo nie ma w nich dostatecznej siły intelektualnej, która pozwoliłaby im się obronić i podjąć rękawicę rzuconą przez te wszystkie sekularystyczne i antykulturowe nurty – mówił. 

Modlitwa w święto Ofiarowania Pańskiego była dziękczynieniem za wszystkich, którzy na co dzień swoje życie poświęcają Bogu. Na terenie diecezji bydgoskiej działa trzynaście zakonów żeńskich i osiem męskich.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2019-02-03 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No jest mi wstyd.Konczylismy ta sama szkole podstawowa.A ty kim zostales?
2 miesiące temu / Maria
 
Wyrzuć biskupie ten stolik.Niech Tradycja i Święta Wiara Ojców będzie Ci podporą.
4 miesiące temu / benek
 
chcecie znać prawdę,czytajcie - Orędzia na czasy ostateczne..
5 miesięcy temu / Bożena
 
@posoborowie trwa: Czy jako prawdziwy tradycjonalista utożsamiający się z FSSPX (jako taką deklarację odbieram Twój wpis) podejmujesz wyzwanie zweryfikowania Twojego poziomu intelektualnego w zakresie teologii katolickiej z wyzwaniami apologetycznymi, jakie stawia współczesna rzeczywistość na płaszczyźnie, o której wspominałem w komentarzu, do którego się odniosłeś? Jeśli tak, to podejmij apologetyczne wyzwanie. Nadmienię jednak, że chodzi o poziom wyższy niż metolodologiczna struktura katechizmu kard. Gasparriego. Chodzi nawet o poziom wyższy niż ten reprezentowany przez XIV-wieczną scholastykę. Jeśli w kontekście mojego komentarza, który skomentowałeś, rzeczywiście dasz radę zaprzeczyć tezie o naszym powszechnym rozbrojeniu intelektualnym, to proszę o kontakt.
5 miesięcy temu / Migg
 
No wreszcie jakiś biskup się obudził! Ale czy nie za późno> Ks. biskupie a to zatwierdzał te katechizmy od lat 70? Pełne chaosu i tylko krzyżówek dla wypełnianie, bez treści, apologetyki.
5 miesięcy temu / ks. emeryt katecheta
 
Napisałem cyt. " 'Kawę na ławę' wykładał Abp Marcel Lefebvre." No, nie tylko on, rzecz jasna. Był jeszcze Bp Antonio de Castro Mayer, są biskupi pomocniczy i księża Bractwa Św. Piusa X. Ale nadal wielu katolików nic o nich nie wie. Fragment przedmowy (autorstwa Ks.Michaela Crowdy'ego) do znakomitej książki Abp Lefebvre'a pt."List otwarty do zagubionych katolików" (tytuł skrócony: "List do zagubionych katolików"; polskie wydanie: przełożył Adam Juchniewicz, Wydawnictwo "Te Deum", Warszawa 2006): cyt."Wśród chóru zadowolonych z odnowienia Kościoła przez Sobór Watykański II arcybiskup zapytuje, na czym dokładnie ta odnowa polega. I wskazuje fakty, które moożna wyczytać ze statystyk: dramatyczny s[adek liczbu chrztów, bierzmowań i święceń, zakonników i zakonnic, szkół; nie wspominając już o zdezorientowaniu wiernych, szczególnie młodego pokolenia, co do tego, czym jest wiara katolicka."
5 miesięcy temu / posoborowie trwa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.