DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Biskup Ignacy Dec: adwent to czas przebudzenia z duchowego snu

Biskup Ignacy Dec: adwent to czas przebudzenia z duchowego snu
Fot. Gość Niedzielny / Forum

„Głoszenie Ewangelii jest potrzebne nie tylko w krajach misyjnych, ale także wśród nas, także w naszym katolickim kraju. Na co dzień stykamy się z ludźmi ochrzczonymi, w których zamarła wiara i życie religijne, którzy przyjęli światowy styl myślenia i postępowania. Ich życia nie kształtuje już Ewangelia, ale często jakaś ideologia, jakieś bożki tego świata” – tak w odczytywanym dziś w kościołach diecezji świdnickiej liście pasterskim biskup Ignacy Dec zachęca wiernych do dobrego przeżycia tegorocznego Adwentu.

 

Idźcie i goście to hasło programu duszpasterskiego na nowy rok liturgiczny. Są to słowa Jezusa Chrystusa skierowane do pierwszych uczniów i do nas wszystkich: duchownych i wiernych świeckich. Ten nakaz misyjny wypływa z naszego chrztu i bierzmowania, a także z każdej przeżywanej Eucharystii” – czytamy w liście.

„Wśród nas żyją spoganiali chrześcijanie, których trzeba na nowo ewangelizować” – pisze biskup. Jak podkreśla, ci wierni, co zagubili drogę do Boga, sami nie wrócą do wspólnoty Kościoła, gdzie czekają na nich puste miejsca w świątyniach, gdzie Chrystus czeka na nich ze słowem Ewangelii i Chlebem życia, czeka, by napełniać ich światłem i mocą Ducha Świętego.

„Ta sprawa nie może nas nie obchodzić. To jest zadanie wypływające z naszej wiary i jest to zadanie dla nas wszystkich: dla nas kapłanów i dla was wiernych świeckich. Osobno idąc, nie damy rady. Musimy czynić to wspólnie. Na tej misji ewangelizacyjnej Chrystus nie zapewnia nam bezpieczeństwa i komfortu. Możemy być niekiedy wyśmiani i upokorzeni, ale przecież jest to konsekwencja przyjęcia Jezusa Chrystusa za naszego Króla i Pana” – podkreśla biskup świdnicki.

W dalszej części listu hierarcha podejmuje temat środków oraz narzędzi posługi misyjnej i ewangelizacyjnej. Wskazując na trzy podstawowe narzędzia tej posługi: przykład życia, słowo i modlitwa. „Niech, przeto rodzice przykładem swego życia pokazują, że Kościół jest ich domem, niech wprowadzają swoje dzieci i wnuki w życie wiary i modlitwy. Niech w parafiach powstają zespoły ewangelizacyjne, grupy młodzieżowe i grupy rodzin, które podejmą działalność apostolską w jedności ze swymi pasterzami” – pisze ordynariusz świdnicki.

W ostatniej części listu ksiądz biskup Dec poruszył temat ewangelizacji w Adwencie nawiązując do hasła programu duszpasterskiego na nowy rok liturgiczny „Idźcie i głoście”. „Adwent w naszej szerokości geograficznej jest czasem ubogim w dzienne światło. Adwentowe ciemności symbolizują duchową ciemność świata, która została rozświetlona światłością narodzonego w ludzkim ciele Jezusa Chrystusa, Słońca, które nie zna zachodu. Liturgia adwentowa wzywa nas do przyjęcia tej Światłości, która kiedyś obudziła pasterzy, a dziś powinna obudzić nas wszystkich z duchowego snu. Powinniśmy na nowo przyjąć do naszych serc i do całego naszego życia Zbawcę i na co dzień doświadczać tej bliskości Boga, który stał się dla nas człowiekiem” – pisze biskup Dec.

List pasterski kończą słowa zachęty do dobrego przygotowania się do Świąt Narodzenia Pańskiego oraz świętowania trzystuletniej rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej i stulecie objawień w Fatimie.

 

Źródło: KAI

RoM


DATA: 2016-12-04 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół musi wrócić do korzeni. Msza Święta Trydencka, dyscyplina, hierarchia, a nawet rozważenie zlikwidowania możliwości czytania Pisma Św. w języku narodowym, by nie móc naśladować protestantów - nawet mnie zdarza się cytować Biblię i podświadomie narażam się na najcięższy grzech herezji. Niech Ewangelię głoszą Pasterze Kościoła, a nie zwykli ludzie mogący interpretować Księgi nie tak, jak wyjaśnia je Magisterium Kościoła.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
"Niech w parafiach powstają zespoły ewangelizacyjne, grupy młodzieżowe i grupy rodzin, które podejmą działalność apostolską" Wciąż to samo. Dreptanie w miejscu. Czy nikt nie widzi, że to nie działa?
ponad 2 lata temu / amersand
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.