DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Biskup Atanazy Schneider: synod amazoński to narzędzie do zmiany wiary i Kościoła

Biskup Atanazy Schneider: synod amazoński to narzędzie do zmiany wiary i Kościoła
Biskup Athanasius Schneider. Źródło: YouTube / Polonia Christiana

Pomocniczy biskup Astany Atanazy Schneider w rozmowie z Life Site News podkreślił, że synod amazoński stanowi jedynie narzędzie służące osiągnięcia innych celów, takich jak zmiana wiary i Kościoła oraz stworzenie nowego rodzaju religii. Skrytykował pomysły dopuszczenia żonatych do celibatu i diakonatu kobiet. Podkreślił, że gdy duchowni tracą wiarę, zaczynają czcić stworzenie, w tym samych siebie.

 

Według biskupa Schneidera najważniejszy cel synodu nie polegał bynajmniej na pomocy tubylcom. Zwolennicy zmian w Kościele wykorzystują ich bowiem do realizacji swoich celów. Duchowny podkreślił, że zaczerpnięcie pewnych elementów od przedstawicieli innych kultur jest możliwe, jednak pod warunkiem oczyszczenia ich przez Łaskę.   

 

Biskup Schneider w rozmowie z Claire Chretien odniósł się także do twierdzeń, jakoby na przykład mieszkańcy Amazonii byli niezdolni do zachowania celibatu, uznał je za rasistowskie oraz dyskryminujące. Wszak „wszystkie ludy i plemiona wezwane są do świętości”. Dowodzi tego historia Kościoła nawracającego ludy odległe od chrześcijańskiego ducha. Hierarcha sprzeciwił się także temu, co określił mianem ziemskich i cielesnych koncepcji kapłaństwa.

 

Duchowny przyznał, że istnieje pewne podobieństwo między padającymi na synodzie amazońskim twierdzeniom o niezdolności pewnych grup do zachowania celibatu a poglądami zwolenników dopuszczenia niektórych rozwodników w nowych związkach do Komunii. Obydwa sądy opierają się bowiem na twierdzeniu, jakoby istniały grupy osób niezdolnych do wypełniania pewnych zasad religijnych. Oczywiście między jednym a drugim istnieje różnica. Wszak celibat, w przeciwieństwie do zakazu cudzołóstwa nie jest przykazaniem, lecz szczególnym powołaniem danym pewnym ludziom.

 

Biskup Schneider odniósł się także do padających podczas synodu pomysłów wprowadzenia diakonatu kobiet. Podkreślił, że sprzeciwia się to Objawieniu, gdyż to Pan Jezus, a nie Kościół ustanowił sakramenty, a sakrament święceń przeznaczył dla mężczyzn. Diakonat nie stanowi zaś osobnego sakramentu. Istnieje jeden sakrament święceń kapłańskich. Ponadto w 1994 roku Jan Paweł II wykluczył możliwość ordynacji kobiet. Wprawdzie papież pisał ogólnie o święceniach kapłańskich, jednak jak mówił biskup Schndeider, implicite odnosi się to również do diakonatu.

 

Hierarcha odniósł się także do twierdzeń dotyczących diakonatu kobiet w pierwotnym Kościele. Podkreśllił, że po pierwsze „diakonise” posługiwały wyłącznie w niektórych miejscach i tylko przez pewien czas. Po drugie zaś słowo diakon posiadało inne znaczenie (przynajmniej w tym kontekście). Kobiety te przyjmowały jedynie błogosławieństwo, a nie święcenia kapłańskie. Pełniły one posługę głównie wśród innych niewiast. Nie można więc porównywać tamtych „diakonis” do mężczyzn przyjmujących święcenia diakonatu.  Dlatego też późniejszy Kościół zaprzestał określania tamtych kobiet mianem diakonów, by uniknąć mylenia ich z mężczyznami-diakonami. Ponadto praktyka ta z upływem czasu zanikła.

 

Biskup podkreślił również, że dążenie do święceń diakonatu dla kobiet stanowi krok do dopuszczenia ich do święceń prezbiteratu i ordynacji biskupich. W ten właśnie sposób doszło do zmian we Wspólnocie Anglikańskiej. Według duchownego, święcenia kobiet oznaczałyby utworzenie równoległego „kościoła”. Byłyby zresztą nieważne. Odejście od kapłaństwa sakramentalnego (zarezerwowanego dla mężczyzn) stanowiło wymysł protestantów.

 

Gdyby papież zaakceptował święcenia kobiet, to popełniłby herezję, a biskupi i wierni musieliby się sprzeciwić. Biskup Schneider wyraził jednocześnie nadzieję, że do tego nie dojdzie, dzięki Bożej interwencji. Jak podkreślił hierarcha, katolicy nie powinni uczestniczyć we Mszach z udziałem kobiet-diakonów. Niestety już teraz, mimo braku akceptacji „święceń” diakonatu dla kobiet istnieją przypadki kobiet przebierających się w szaty liturgiczne, mówiących kazania, czytających Ewangelie i rozdających Komunię. Jak podkreślił, dzieje się to głównie w Niemczech i innych krajach Zachodu. Pewnym przygotowaniem do tego są żeńskie „akolitki” czy lektorki.

 

Tymczasem Kościoły orientalne, podobnie jak Kościół katolicki przed Soborem Watykańskim II nie dopuszczają kobiet do wkraczania do części świątyni zwanej sanktuarium, znajdującej się najbliżej tabernakulum. W tej postawie Kościoła chodziło także o wymiar symboliczny. Kobiety znajdujące się w nawie Kościoła reprezentowały bowiem sam Kościół, będący właśnie rodzaju żeńskiego (Oblubienica Chrystusa).

 

Biskup Schneider podkreślił również, że katolicy powinni dbać o rozkwit tradycyjnej wiary w rodzinach, do czego przyczynia się także lektura starych katechizmów. Podkreślił, że Bóg stworzył nas do dobra i piękna.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend

 

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

     


DATA: 2019-11-06 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

mię Atanazy Zobowiązuje!Św.Atanazy m.in. twierdził: Wyheretycy macie Kościoły, ale Wiarę mamy My!Próbując Go naśladować chyba powinno być, że:Synod jest narzędziem, ale Kto tymi narzędziami operuje?-Ojcowie SWII.Czyj duch inspirował SWII?-na pewno nie Duch Święty, bo byłby ze sobą samym SPRZECZNY!To nie JPII określił warunki Kapłaństwa, tylko co najwyżej przypomniał obowiązujące od zarania PRAWA!Poganizm to opisany przez Ks.prof. Pogonowskiego TRYBALIZM,i całe źródło tych plugawych nauk ukazując w konkretnych osobach!Św.Paweł dokładnie uzasadnił Celibat w 1Kor 7, o Wyższości Dziewictwa nad cielesnością. Modernizm o wszystkim mówi z: wielką miłością; zrozumieniem; wiedzą; troskliwością . . .ALE tylko do jednej granicy! - gdy ktoś im przypomni na czym powstał Kościół, wtedy kończy się miłość a zaczyna terror z piekła rodem!
6 miesięcy temu / AndzrejBR
 
Symboliczny filmik animowany na początku :D ciekawa treść = polecam: "12 pytań o nawrócenie Rosji. Fatima wciąż aktualna!" z Apologeticum TV, z dnia 1 lis 2019
6 miesięcy temu / kwiatek77
 
Dziś mamy samych ?prawdziwych? wiernych , pasterzy , prawdziwe ?wspólnoty? , prawdziwych ?świętych? bo ?mądrych? i otwartych na kosmos i cały świat . Dopiero co tłum wołał santo subito. Pewnie Ty też. A jeśli tak to dlaczego mamy KATASTROFĘ i to dopiero ZAUWAŻALNĄ dla WIELU teraz pomimo pracy nowych ewangelizatorów i obiecanego światowego pokoju, radości i dobrobytu dla wszystkich? I wtedy i teraz każdy kto widzi inaczej rzeczywistość będzie nazwany wrogiem zaś krytyczne opinie będą odebrane jako ATAK a nie możliwość do zastanowienia, OCZYSZCZENIA i wypełnienia WOLI BOŻEJ jak NAJLEPIEJ - a nie jak oczekuje świat i zmodernizowana Wspólnota kościoła przywykła do pochlebstw wbijających w PYCHĘ.
6 miesięcy temu / iskierka > Wer
 
Wero OPOWIADASZ O MARZENIACH. A ja patrzę, słucham i NIE WIERZĘ w to wszystko co do mnie dociera a sprowadza się do jednego. Papież jest SCHIZMATYKIEM a Jednego Świętego Kościoła Katolickiego tego w Watykanie i jego strukturach NIE MA. Wokół otaczają mnie "mądre" głowy mężczyzn i ZWODZĄ mnie mówiąc przez ostatnie 5 lat to co już wiem. Dziękuję PCh za informacje jednakże oczekuję OD KONTESTATORÓW UWAŻAJĄCYCH SIĘ ZA WIERNYCH NAUCE K.K. postępowania ZGODNIE Z KODEKSEM PRAWNYM KOŚCIOŁA i to tym z przed 1940 r. Kto nie przyjmuje CAŁEJ NAUKI K.K., jego DEPOZYTU WIARY, z Świętą Tradycją stawia się POZA KOŚCIOŁEM. Kim jest Bp. Schnejder wiem . Nie ma to jednak znaczenia wobec Słowa Słudzy Nieużyteczni jesteście i KATASTROFALNEJ SYTUACJI K.K. Bp.S. przez te 60 lat współtworzył ten Nowy posoborowy kościół może dlatego moje OCZEKIWANIA do przebudzonych Pasterzy są większe. Jestem tylko owcą co głośno "beczy" za prawdziwym Pasterzem co użyje KIJA NA WILKI i POPROWADZI.
6 miesięcy temu / iskierka > Ver
 
@iskierka: Iskierko, zaatakowałaś słownie bs. Atanazego, prawdziwego obrońcę wiary i Tradycji KK. Dziękujmy Bogu za tego mężnego biskupa, wspierajmy Go, nie atakujmy. Szukajmy sposobów jak my możemy wspierać nasz Kosciół, nie liczmy, że ktoś zrobi to za nas. @Jacek: Lista bezpiecznych kościołów.. mam 40 km do miejsca gdzie Ofiara Mszy św. jest godnie sprawowana - Podkarpacie to niestety pustynia pod tym względem "panuje" katolicyzm pisowsko-oazowy: msze z bębenkami itp, a do tego wieś, więc Msza Św. to w spoorej części ogłoszenia parafialne i czytanie intencji z podawaniem nazwisk ofiarodawców, z piszczącą organistką czasem mam ochotę zrzucić j z chóru... O Mszy Św. porannej to można sobie na wsi tylko pomarzyć. A o Mszy Św. godnie i prawdziwie po katolicku sprawowanej tu choćby raz w tygodniu to mogę pomyśleć tylko w najodważniejszych marzeniach.
6 miesięcy temu / vera
 
Napisałam = Kobieta ma w Kościele rolę Oblubienicy, dającej życie Matki...oczywiście chodziło mi o macierzyństwo jako noszenie życia...bo wiemy z biologii, że kobieta nie jest płodna 24/7 przez cały miesiąc...a mężczyzna jest płodny cały czas...powinnam napisać NOSZĄCEJ ŻYCIE MATKI...bo kobieta nie daje życia w porządku natury...dlatego też w SYMBOL dającego życie Ojca naturalnie wpisany jest mężczyzna...Możliwe, że dlatego Pan Jezus przyszedł na świat jako mężczyzna aby ukazać płodność wszelaką Boga Ojca...Maryi cechą zaś jest być NIEPOKALANĄ, a nie płodną...jak wiemy Maryja miała JEDYNAKA! Choć oczywiście "Więcej bowiem może znaczyć jeden niż tysiąc i lepiej umrzeć bezdzietnym, niż mieć dzieci bezbożne." Tym się powinny zająć kobiety = wychowywaniem dzieci w pobożności aby potrafiły żyć w łasce uświęcającej na co dzień!
6 miesięcy temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.