DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Bircza znika z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pod wpływem ukraińskiego negacjonisty?

Bircza znika z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pod wpływem ukraińskiego negacjonisty?
Z lewej strony tablica w pierwotnej postaci, z prawej – "poprawiona". Fot. Ewaryst Fedorowicz

Odsłonięta w piątek na Grobie Nieznanego Żołnierza tablica upamiętniająca mieszkańców Wołynia, Małopolski i wschodniej Lubelszczyzny, którzy w latach 1943-1946 stawiali zbrojny opór banderowskim bandom, została ocenzurowana. Według informacji księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, stało się to na skutek stanowiska słynącego z antypolskich poglądów szefa ukraińskiego IPN, Wołodymyra Wiatrowycza.

 

Krótko przed uroczystością z tablicy zniknęła nazwa Birczy, która aż trzy razy broniła się przed banderowcami w roku 1945 oraz następnym. Jeszcze w czwartek wieczorem napisy nie były okrojone, już dzień później szef MON odsłonił tablicę bez wymienionej pierwotnie jako ostatnia nazwy miejscowości.

 

"(…) z informacji nieoficjalnych wynika, że uczyniono to pod presją strony ukraińskiej, a zwłaszcza Wołodymyra Wiatrowycza, szefa IPN w Kijowie, który od lat neguje banderowskie ludobójstwo na Polakach, Żydach i innych narodowościach oraz atakuje polskich patriotów. W tych dniach zarzucił on publicznie, że polskich wiosek przed UPA bronili czekiści. Tej narracji, popieranej przez prezydenta Petro Poroszenkę, w niesłychanie uległy sposób podporządkowali się niektórzy przedstawiciele obecnego obozu władzy w Polsce (…)" – napisał w felietonie na łamach rmf24.pl ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

O odsłonięcie tablic przez wiele lat zabiegały m.in. rodziny ofiar ukraińskich nacjonalistów i organizacje kresowe. Starania te były wspierane przez posłów Michała Dworczyka (obecnego wiceministra obrony) oraz Tomasza Rzymkowskiego.

 

„Przykre, a nawet szokujące, jest podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie, tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie to się nie podoba. Jest to uderzenie w polską suwerenność. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki” – skomentował ksiądz Isakowicz-Zaleski.

 

Duchowny na swoim blogu przypomniał ustalenia Ewy Siemaszko, która w odniesieniu do Birczy napisała, że pośród jej obrońców nie było ani funkcjonariuszy NKWD, ani Urzędu Bezpieczeństwa. Przeciwko ukraińskim agresorom stanęli żołnierze i milicjanci – byli akowcy, którzy we wstąpieniu do MO dostrzegli sposób na zbrojne wsparcie zagrożonej przez OUN i UPA ludności cywilnej.

 

 

Źródło: rmf24.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2017-11-12 16:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i znów robieni jesteśmy w konia. PiS, prezydent RP, banderyzuje Polskę, Chazaryzuje.
ponad 2 lata temu / Ajek
 
Odwdzięczycie się przy wyborach? Zagłosujecie na Platformę, która, jak wiadomo, jest na wskroś patriotyczna? Na złość babci odmroźcie sobie uszy!
ponad 2 lata temu / Dr. Butz !
 
Walczyło też Wojsko Polskie, to spod Oki. Jednym z żołnierzy był mój wujek, jeszcze żyjący (94 lata), wcielony do armii wraz z nadejściem frontu wschodniego; nie był Akowcem.Spod Berlina część oddziałów polskich wysłano właśnie do Birczy.
ponad 2 lata temu / Joan
 
drogo pisie przy następnych wyborach kresowiacy się odwdzięczą
ponad 2 lata temu / kresowiak
 
obrona polskiej ludności przed zbrodniarzami UPA Historia rozsądzi Bóg rozsądzi A panu Wiatrowyczwi powinno być wstyd zakłamywać.Lepiej było upowcom wybić ludność polską niż z nią współpracować w budowaniu swojego dobrobytu?Pan Wiatrowycz wie ile bólu zadali banderowcy i czemu ciągle taki UPArty?
ponad 2 lata temu / Marija
 
obywatelu Kaczynski, obywatelu Macierewicz, Hańba! Nigdy nie uda wam się zmienić historii Polski
ponad 2 lata temu / obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.