DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Bircza pamięta. Władze samorządowe o powrocie tablicy na Grób Nieznanego Żołnierza

Bircza pamięta. Władze samorządowe o powrocie tablicy na Grób Nieznanego Żołnierza
Zdjęcie ilustracyjne By Patryk Matyjaszczyk (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Ocenzurowana z nazwy Bircza tablica pamiątkowa, jaka miała widnieć na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna powrócić na należne jej miejsce. Domagają się tego władze samorządowe miejscowości, która trzykrotnie stawiała opór UPA.

               

Nazwę Birczy miejscowości, która w latach 1945-46 aż trzykrotnie obroniła się przed najazdem UPA usunięto z Groby Nieznanego Żołnierza w Warszawie w niewyjaśnionych okolicznościach. Stało się to tuż przed odsłonięciem tablicy przez ministra Antoniego Macierewicza. Prawdopodobnie powodem zamiany tablicy były działania ukraińskiego IPN. O sprawie więcej pisaliśmy tutaj.

 

W sprawie głos zabrały władze samorządowe Birczy, które przypomniały, że chylą czoła przed wszystkimi bohaterami, w tym przed walczącymi w obronie Birczy w latach 1945-46. „Dziękujemy im za ofiarę, trud i świadectwo siły, wili trwania oraz walki. Za ich duchowe dziedzictwo wiary i patriotyzmu w prowadzonych walkach o Niepodległą Polskę” – napisał wójt gminy Bircza i przewodniczący rady gminy.

 

Samorządowcy zapewnili, że dołożą starań, aby wyjaśnić całą sytuację. Sporządzona zostanie też lista mieszkańców Birczy, którzy domagają się przywrócenia tablicy w pierwotnym brzmieniu.

 

Źródło: bircza.pl

MA

 

 

 


DATA: 2017-11-13 13:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Właśnie w taki dzień w Prawosławną wigilię chcieli zaskoczyć mieszkańców Birczy i ich wymordować te rezuny z UPA Gdy od Nowej wsi Węgierskiej górki Starej Birczy i Leszczawy Sotniami i kureniami zdążąli podwodami dla rabunku Od Cisowej .Ale zaskoczenia nie uzyskali bo koordynacji nie przestrzegali a obrońcy czujni byli i nie spali.Nic to że ze wszystkich stron atakowali obrońcy ich do ziemi przywarli i już nie parli a jak padli wodzowie Konyk i Orski to stawali na głowie by lasy dogonili ścierwa na polach zostawiając Zachodnia grupa U 2 i U 6 26 odcinka taktycznego Łemko Czy Grób Nieznanego Żołnierza w Polsce nie godny jest do Tablicy z nazwą tej miejscowości bo jakiś chachła Ukraiński na to nie pozwala? Wstyd i Hańba dla MON gdzie byle kołtun im dyktuje kto bohater a kto zdrajca Pamiętają to ci co w sadach i zbożu leżeli z niemowlętami gdy szumowina przemieszczała się miedzy domami.
5 miesięcy temu / felix
 
dlaczego nie wolno narodowi mordowanegu krzywdzonemu upodlonemu nie wolno znac swojej histori? komu zalezy na zaklamywaniu historii
6 miesięcy temu / POLAK ktory pamieta
 
Polska przez wieki władała dużą częścią ziem ukraińskich, do zawłaszczenia ich przez bandyckiego Stalina. W 89 r była niepowtarzalna szansa upomnieć się o polskie kresy. Jednak nasza służalcza klasa polityczna nawet się na ten temat nie zająknęła. Jako pierwsi uznaliśmy niepodległość Ukrainy , zamiast po upadku ZSRR walczyć dyplomatycznie o nasze ziemie, mało jest tak polskich miast jak Lwów. Dziś niestety kultywowany jest tam oprawca Bandera i jego ludobójcy. My praktycznie nie protestujemy. Tylko lżeni przez pozostałe siły polityczne i wyzywani od faszystów narodowcy zawsze pamiętają o naszych rodakach na tych historycznie polskich ziemiach. Bircza trzykrotnie bohatersko broniła się przed ludobójcami. Nasze władze usunęły z tablicy tą bohaterską miejscowość i jej walecznych mieszkańców, bo to się nie podobało neobanderowskiemu wiatrowyczowi. Wstyd dla rządu i prezydenta. Dobrze, że PCH24 pisze o tych ważnych dla Polaków sprawach, podobnie jak portal Kresy.
7 miesięcy temu / Michu.
 
Pewnie gdyby nie było nacisków ze strony Ukrainy to rozeszłoby się po kościach. Choć historia w tej sprawie nie jest jednoznaczna to ludzie by kupili tłumaczenie takie że to byla milicja i inne organy państwa. A tak to mamy ukraińców którzy na terenie Polski, na Grobie Nieznanego Żołnierza ustalają treść tablic. Hańbą się to skończyło i dla MON i dla Adriana. Dodajmy jeszcze do tego że szef ukrainsliego IPN mówi że Polska MUSI odbudować banderowcom pomniki i mamy obraz naszych milusińskich zarządców kondominium. Bo kto teraz zaprzeczy że to jednak nie kondominium zarządzane z zewnątrz.
7 miesięcy temu / Nasa
 
Prezydencie RP Andrzeju Duda czy slyszysz glos Polakow z miasteczka Bircza na Podkarpaciu?!Dobrze by bylo gdyby to do Ciebie dotarlo!
7 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.