DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Biograf świętego Jana Pawła II o wojnie kulturowej: Kościół musi stanąć do walki!

Biograf świętego Jana Pawła II o wojnie kulturowej: Kościół musi stanąć do walki!
Zdjęcie ilustracyjne. Autor: English: Senior Airman Jacqueline Kabluyen, U.S. Air Force [Public domain], Wikimedia Commons

Kościół musi ogrzać wyziębione dusze – pisze George Weigel w tekście przetłumaczonym przez „Gościa Niedzielnego”. Biograf świętego Jana Pawła II zwraca uwagę na problem eutanazji w Kanadzie. Zbiera ona olbrzymie żniwo. Skala zbrodni nie byłaby możliwa gdyby nie akceptacja procederu przez społeczeństwo. Dlatego Kościół musi zrobić wszystko, by odmienić ludzi. Musi wziąć udział w wojnie kulturowej.

 

Weigel zacytował blogowy wpis swojego wakacyjnego duszpasterza, o. Tima Moyle’a z Quebecu. Kapłan opisuje sytuację ojca rodziny, który leczył się na nowotwór. Mimo że choroba niekiedy zabija pacjenta, to zawsze warto podejmować z nią walkę, gdyż często odnosi się w niej sukces. Niestety zdarza się, że chory nie może kontynuować walki i żyć, gdyż tak zdecyduje lekarz.

 

Opisywany mężczyzna nie był w stanie agonalnym, ale mimo tego nagle zmarł. Powodem nowotwór? Bynajmniej! Pacjent zachorował na niezwiązaną z nowotworem infekcję pęcherza. Rodzina liczyła, że ojciec powróci do domu, ale lekarz zdecydował, że… nie warto go leczyć, gdyż zapewne kiedyś i tak umrze na nowotwór. Zmarł zostawiając żonę i dwie studiujące córki. Co ważne, pacjent oraz jego żona wyraźnie oczekiwali leczenia zabójczego zakażenia. Zostali zignorowani.

 

„Kulturę śmierci w Kanadzie wzmacnia każdy podatnik, finansujący państwowy system opieki zdrowotnej. Brutalna prawda jest taka, że bardziej opłacalna jest eutanazja pacjentów niż leczenie chorób” – pisze cytowany przez „Gościa Niedzielnego” teolog i publicysta George Weigel.

 

„Pytałem kanadyjskiego katolika, lidera walki z eutanazją, dlaczego tak bogaty kraj nie może zapewnić opieki paliatywnej wszystkim potrzebującym. Odpowiedział, że tylko 30 proc. Kanadyjczyków ma do niej dostęp. Rząd, czy to konserwatywny, czy liberalny, nie podejmuje tej wstydliwej sprawy. Wygrywa rachunek ekonomiczny” – opisuje sprawę biograf Jana Pawła II.

 

„W Kanadzie, kraju dojrzałem demokracji, tego typu kalkulacja rządu nie przetrwałaby długo, gdyby podobna zimna kalkulacja nie dokonywała się w duszach nazbyt wielu jej obywateli. I to jest powód, dla którego Kościół musi angażować się w wojnę kulturową” – stwierdza George Weigel.

 

Jego zdaniem zadaniem Kościoła jest rozpalić wyziębione dusze oraz odbudować szacunek dla ludzkiej godności, której zaprzeczeniem jest polityka Kanady uznającej człowieka chorego za bezwartościowego, a więc nadającego się do utylizacji. Weigel pisze o zredukowaniu ludzkiej osoby do przedmiotu, przez co odbiera się człowiekowi prawo do życia. Prawo niezbywalne, wpisane w człowieka a nie nadane przez państwo.

 

„Wojna kulturowa będzie trwać” – zauważa pisarz dodając, że Kościół musi stanąć do tej walki.

 


Źródło: „Gość Niedzielny”

MWł
 


DATA: 2017-08-24 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli duchowieństwo zaczyna być letnie, a nie gorące w takich sprawach jak aborcja i eutanazja to zawsze staje się to początkiem upadku. Wówczas tylko takie oddolne działania jak M.Wagner mogą ruszyć sumienia. Boże daj każdemu z nas odwagę abyśmy nie milczeli w chwilach prób i szkalowania wiary.
ponad 2 lata temu / Andrem
 
Pan Bóg nam pokazuje do czego nas prowadzą współcześni rządzący w tym ci z UE. Czas ich pogonić gdzie pieprz rośnie i wybrać normalnych ludzi do Rządzenia
ponad 2 lata temu / Guignol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.