DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Bierut wyrzucony na śmietnik. Rudnica pozbywa się komunisty i uczci „Inkę”

Bierut wyrzucony na śmietnik. Rudnica pozbywa się komunisty i uczci „Inkę”
fot.Stalin i Bierut. Broszura wydana na 70 lecie urodz Stalina, grudzien 1949 Wydanie specjalne przez: Zwiazek Dziennikarzy i Zwiazek Wydawnictw Prasowych Druk: Zaklady wkleslodrukowe R. S. W. Warszawa. Reprodukcja: FoKa/FORUM
#KOMUNIZM    #BIERUT    #ULICA    #DEKOMUNIZACJA    #GORZÓW WIELKOPOLSKI    #MOSKWA    #PZPR    #IPN    #PRL    #RUDNICA

Ulica im. Bolesława Bieruta we wsi Rudnica (woj. lubuskie) zmieni nazwę – tak zdecydowały władze gminy Krzeszyce. To odpowiedź na apel wystosowany niedawno przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

W naszym kraju nie ma ulic Hitlera czy Stalina i nie powinno być Bieruta. Nadanie ulic patrona jest jego uhonorowaniem– tłumaczył apel Andrzej Zawistowski z IPN.

 

Na początku wójt gminy Krzeszyce, Stanisław Peczkajtis niechętnie patrzył na pomysł zmiany nazwy ulicy. –Chcę postawić tablicę, podkreślić jakim zbrodniarzem był Bierut, a nie likwidować tą nazwę – mówił kilka dni temu. Ostatecznie jednak rada gminy zdecydowała inaczej i 3 marca Bierut oficjalnie przestanie być patronem rudnickiej ulicy. Efekty od razu rzuciły się w oczy: zdemontowano tabliczkę z imieniem komunisty, odpowiedzialnego za śmierć wielu polskich żołnierzy i działaczy niepodległościowych.

 

Jaka będzie nowa nazwa? Rada gminy ma o tym zdecydować na początku marca. Wiele wskazuje jednak, że patronką ulicy nie zostanie „Inka”, jak chciał IPN i lokalne organizacje kombatanckie. Wójt Peczkajtis uznał, że dotychczasowa ulica Bieruta to zbyt mało reprezentatywne miejsce dla takiej nazwy. Imieniem „Inki” ma zostać nazwany natomiast nowobudowany ośrodek sportowo-rekreacyjny. Zaś ulica, nosząca dotychczas imię komunisty, będzie najpewniej nosić nazwę ulicy Gorzowskiej.

 

Rudnicką ulicę nazwano imieniem Bieruta 60 lat temu, jeszcze za życia tego komunistycznego aparatczyka, I Sekretarza KC PZPR i prezydenta PRL.

 

 

Źródło: tvn24.pl

ged


DATA: 2015-02-17 19:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

mimo Bieruta nadal jesteś lewackim kmiotkiem
ponad 5 lat temu / do Anny
 
Pani Aniu myslenie nie boli , zapewne ma pani zdjecie swego idola na biurku .Zlikwidowanie ziemianstwa bylo jak zniszczenie Polskosci , zaborcy zawsze o tym wiedzieli ale udalo sie to perfekcyjnie jedynie komunistom.Skutki zas dzis sa oplakane
ponad 5 lat temu / pit
 
A co stoi na przeszkodzie by była i ulica, i ośrodek im. "Inki". Pan wójt chce podarować i świeczkę i ogarek. Tak mi się wydaje. Jesli nie Bierut, to nikt.
ponad 5 lat temu / blanka
 
A co z innymi miejscowościami gdzie są komunistyczne nazwy lub pomniki bolszewickie? Jest ich w Polsce pobieżnie licząc z 1000. Miała być lista takich miejscowości z nazwami oraz tablicami i pomnikami sowieckimi. 25 lat ponoć PO (PSL) upadku Pierwszej Komuny w Polsce i w Europie i nadal pozostałości socjalistyczne są w symbolice i tradycji polskich miejsc.
ponad 5 lat temu / lokaj Wielkich Spraw
 
Gdyby nie Bierut (mówiąc metaforycznie) nie byłoby reformy rolnej. Ciekawe czy ci kmiotkowie o ty pomyśleli. Nie mieli hrabiów w rodzie, ale wyrobników.
ponad 5 lat temu / Anna
 
Deo gratias!
ponad 5 lat temu / John Galt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.