DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Valdis Grinsteins

Bierny Zachód patrzy na Polskę


Rozeznać duszę polską, duszę powstańca, buntownika i bohatera, oddzielić w niej to, co heroiczne od tego, co niesie zarzewie anarchii – oto tytaniczne zadanie dla badacza, który wniknął w najgłębsze zakamarki narodowego ducha Polaków. To praca dla kogoś, kto zna od podszewki mechanizmy i motywy reakcji własnych ziomków, kto od dziesiątek lat przesiąknięty jest polską historią, kulturą, rzeczywistością i specyficzną mentalnością. Iluż Polaków potrafi oddzielić ziarna od plew i właściwie ocenić historię własnych powstań? A cóż dopiero, jeśli się – jak ja – spogląda na te sprawy z drugiej półkuli, nawet mając korzenie łotewskie, bliskie przecież kulturowo Polsce… Podobny problem z oceną powstańczych zrywów w Polsce ma od dawna Zachód, który na wydarzenia nad Wisłą spogląda niekiedy z sympatią, choć głównie obojętnie, powierzchownie, z mieszaniną podziwu i lęku.

W kwestii polskich powstań opinią publiczną na Zachodzie z jednej strony kierowała sympatia, z drugiej zaś – obawa o naruszenie równowagi międzynarodowej bądź też stanu korzystnego dla świata zachodniego (a skrajnie niekorzystnego dla Polski). W efekcie, zaniechanie jakichkolwiek działań i niepodejmowanie przez Zachód żadnych decyzji dotyczących polskich zrywów powstańczych, w Polsce odbierane było jako obojętność i pozostawienie jej samej sobie.

Z zachodniej perspektywy polskie zrywy powstańcze rozpoczynają się od powstania listopadowego, ponieważ wcześniejsze tego typu wydarzenia postrzegane są jako związane z wojnami rewolucji francuskiej lub napoleońskimi. Kończą się natomiast utworzeniem „Solidarności” postrzeganym jako powstanie przeciw Sowietom. W każdym z kolejnych przypadków spotykamy się z tą samą różnicą opinii i wynikającym z niej tym samym brakiem działania...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Chociaż nie znamy jeszcze oficjalnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, to badania wskazują, kto z polityków uzyskał mandat deputowanego. Na liście zwycięzców nie brakuje osób znanych w polskiej polityce od lat, a nawet od dekad. 

 
 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (42,4%) – to wstępne, sondażowe wyniki niedzielnego głosowania.

 

Sukces wyborczy ugrupowań, które w ostatnich tygodniach prześcigały się w nienawiści do Kościoła, życia ludzkiego i rodziny, każe nam dzisiaj postawić pytanie: kim jesteśmy my, Polacy, że dajemy się porwać obietnicy zniszczenia tego, co stanowi największą wartość?

 

 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego – wedle sondażowych wyników – Konfederacja uzyskała 6,1 proc. głosów wyborców. To prawdopodobnie pozwoli na wprowadzenie do europarlamentu trzech posłów.

 

Według wstępnych prognoz opublikowanych w niedzielę wieczorem największą frakcją w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie Europejska Partia Ludowa, która zdobędzie 173 miejsca. Na drugim miejscu najprawdopodobniej znajdą się socjaliści, którzy będą mieli 147 europosłów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.