DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Valdis Grinsteins

Bierny Zachód patrzy na Polskę


Rozeznać duszę polską, duszę powstańca, buntownika i bohatera, oddzielić w niej to, co heroiczne od tego, co niesie zarzewie anarchii – oto tytaniczne zadanie dla badacza, który wniknął w najgłębsze zakamarki narodowego ducha Polaków. To praca dla kogoś, kto zna od podszewki mechanizmy i motywy reakcji własnych ziomków, kto od dziesiątek lat przesiąknięty jest polską historią, kulturą, rzeczywistością i specyficzną mentalnością. Iluż Polaków potrafi oddzielić ziarna od plew i właściwie ocenić historię własnych powstań? A cóż dopiero, jeśli się – jak ja – spogląda na te sprawy z drugiej półkuli, nawet mając korzenie łotewskie, bliskie przecież kulturowo Polsce… Podobny problem z oceną powstańczych zrywów w Polsce ma od dawna Zachód, który na wydarzenia nad Wisłą spogląda niekiedy z sympatią, choć głównie obojętnie, powierzchownie, z mieszaniną podziwu i lęku.

W kwestii polskich powstań opinią publiczną na Zachodzie z jednej strony kierowała sympatia, z drugiej zaś – obawa o naruszenie równowagi międzynarodowej bądź też stanu korzystnego dla świata zachodniego (a skrajnie niekorzystnego dla Polski). W efekcie, zaniechanie jakichkolwiek działań i niepodejmowanie przez Zachód żadnych decyzji dotyczących polskich zrywów powstańczych, w Polsce odbierane było jako obojętność i pozostawienie jej samej sobie.

Z zachodniej perspektywy polskie zrywy powstańcze rozpoczynają się od powstania listopadowego, ponieważ wcześniejsze tego typu wydarzenia postrzegane są jako związane z wojnami rewolucji francuskiej lub napoleońskimi. Kończą się natomiast utworzeniem „Solidarności” postrzeganym jako powstanie przeciw Sowietom. W każdym z kolejnych przypadków spotykamy się z tą samą różnicą opinii i wynikającym z niej tym samym brakiem działania...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy narzucone przez Londyn prawo pozwoliło zabić 129 nienarodzonych z Irlandii Północnej. Najważniejsza brytyjska organizacja obrońców życia podkreśla, że kraj ten jest traktowany niczym kolonia.

 

 
 

Były czeski przywódca skrytykował w wywiadzie dla katolickiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana nadużywanie przez rządy epidemii do wprowadzania surowych ograniczeń społecznych. Zaznaczył, że o ile na początku rozprzestrzeniania się wirusa, gdy nieznane było jego faktyczne oddziaływanie i szkodliwość, było to jakoś uzasadnione, to już wraz z upływającymi tygodniami sytuacja miała się inaczej.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.