DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Valdis Grinsteins

Bierny Zachód patrzy na Polskę


Rozeznać duszę polską, duszę powstańca, buntownika i bohatera, oddzielić w niej to, co heroiczne od tego, co niesie zarzewie anarchii – oto tytaniczne zadanie dla badacza, który wniknął w najgłębsze zakamarki narodowego ducha Polaków. To praca dla kogoś, kto zna od podszewki mechanizmy i motywy reakcji własnych ziomków, kto od dziesiątek lat przesiąknięty jest polską historią, kulturą, rzeczywistością i specyficzną mentalnością. Iluż Polaków potrafi oddzielić ziarna od plew i właściwie ocenić historię własnych powstań? A cóż dopiero, jeśli się – jak ja – spogląda na te sprawy z drugiej półkuli, nawet mając korzenie łotewskie, bliskie przecież kulturowo Polsce… Podobny problem z oceną powstańczych zrywów w Polsce ma od dawna Zachód, który na wydarzenia nad Wisłą spogląda niekiedy z sympatią, choć głównie obojętnie, powierzchownie, z mieszaniną podziwu i lęku.

W kwestii polskich powstań opinią publiczną na Zachodzie z jednej strony kierowała sympatia, z drugiej zaś – obawa o naruszenie równowagi międzynarodowej bądź też stanu korzystnego dla świata zachodniego (a skrajnie niekorzystnego dla Polski). W efekcie, zaniechanie jakichkolwiek działań i niepodejmowanie przez Zachód żadnych decyzji dotyczących polskich zrywów powstańczych, w Polsce odbierane było jako obojętność i pozostawienie jej samej sobie.

Z zachodniej perspektywy polskie zrywy powstańcze rozpoczynają się od powstania listopadowego, ponieważ wcześniejsze tego typu wydarzenia postrzegane są jako związane z wojnami rewolucji francuskiej lub napoleońskimi. Kończą się natomiast utworzeniem „Solidarności” postrzeganym jako powstanie przeciw Sowietom. W każdym z kolejnych przypadków spotykamy się z tą samą różnicą opinii i wynikającym z niej tym samym brakiem działania...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1945 - 9 Batalion 3 Dywizji Strzelców Karpackich jako pierwszy wkroczył do Bolonii i wywiesił biało-czerwone flagi. Zajęcie Bolonii wieńczyło ofensywę sprzymierzonych rozpoczętą 9 kwietnia 1945 r.

 
 

Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan najpełniej ukazuje prawdę o człowieku jako istocie stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Prawdę o godności człowieka, o świętości jego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, o rodzinie jako podstawowej komórce społecznej – powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski w orędziu wygłoszonym w Wielką Sobotę wieczorem na antenie TVP z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Drodzy Przyjaciele, Czytelnicy i Dobrodzieje portalu PCh24.pl!

 

Ile to już lat przychodzi nam obchodzić święta Zmartwychwstania Pańskiego w atmosferze wszechobecnego kryzysu, również kryzysu Kościoła!

 

Niech wyjątkowy czas pamiątki największego wydarzenia w dziejach – Zmartwychwstania Pana Jezusa – będzie dla nas nadzieją na wielki triumf Chrystusowej Owczarni, a więc Kościoła Świętego!

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.