DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Valdis Grinsteins

Bierny Zachód patrzy na Polskę


Rozeznać duszę polską, duszę powstańca, buntownika i bohatera, oddzielić w niej to, co heroiczne od tego, co niesie zarzewie anarchii – oto tytaniczne zadanie dla badacza, który wniknął w najgłębsze zakamarki narodowego ducha Polaków. To praca dla kogoś, kto zna od podszewki mechanizmy i motywy reakcji własnych ziomków, kto od dziesiątek lat przesiąknięty jest polską historią, kulturą, rzeczywistością i specyficzną mentalnością. Iluż Polaków potrafi oddzielić ziarna od plew i właściwie ocenić historię własnych powstań? A cóż dopiero, jeśli się – jak ja – spogląda na te sprawy z drugiej półkuli, nawet mając korzenie łotewskie, bliskie przecież kulturowo Polsce… Podobny problem z oceną powstańczych zrywów w Polsce ma od dawna Zachód, który na wydarzenia nad Wisłą spogląda niekiedy z sympatią, choć głównie obojętnie, powierzchownie, z mieszaniną podziwu i lęku.

W kwestii polskich powstań opinią publiczną na Zachodzie z jednej strony kierowała sympatia, z drugiej zaś – obawa o naruszenie równowagi międzynarodowej bądź też stanu korzystnego dla świata zachodniego (a skrajnie niekorzystnego dla Polski). W efekcie, zaniechanie jakichkolwiek działań i niepodejmowanie przez Zachód żadnych decyzji dotyczących polskich zrywów powstańczych, w Polsce odbierane było jako obojętność i pozostawienie jej samej sobie.

Z zachodniej perspektywy polskie zrywy powstańcze rozpoczynają się od powstania listopadowego, ponieważ wcześniejsze tego typu wydarzenia postrzegane są jako związane z wojnami rewolucji francuskiej lub napoleońskimi. Kończą się natomiast utworzeniem „Solidarności” postrzeganym jako powstanie przeciw Sowietom. W każdym z kolejnych przypadków spotykamy się z tą samą różnicą opinii i wynikającym z niej tym samym brakiem działania...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa” – stwierdziła na Twitterze europoseł Wiosny Sylwia Spurek, cytując autora książki „Jak stworzyć wegański świat”.

 
 

„Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2019 r. wyniosło ok. 973,3 mld zł, co oznacza spadek o 1,8 mld zł wobec czerwca br. i wzrost o 19 mld zł wobec końca 2018 roku” – poinformował we wtorek resort finansów.

 

„Wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa o ostatecznym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) ta dżihadystyczna organizacja znów rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by miała przestać stanowić zagrożenie”, informuje „New York Times”.

 

Wznowienie dialogu w kwestiach historycznych nie jest możliwe, dopóki w Polsce zaprzecza się wyzwoleniu jej przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Izwiestija” ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

 

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wprowadza wyraźnej klauzuli sumienia. Zawiera jednak przepisy podkreślające samodzielność farmaceuty i wskazujące, że ma on obowiązek działać według zasad etyki zawodowej, które z kolei nakazują postępowanie zgodnie z sumieniem. W konsekwencji aptekarze chcący odmówić wydania produktu ze względu na sprzeciw sumienia nadal będą musieli powoływać się przede wszystkim na Konstytucję, zapewniającą każdemu wolność sumienia, której integralnym elementem jest prawo do sprzeciwu sumienia. W przesłanym do Ministerstwa Zdrowia stanowisku Instytut Ordo Iuris postuluje, by projekt uzupełnić o klauzulę sumienia, która, jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, stoi na straży wolności sumienia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.