DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Biegu ku czci Wyklętych w Zdołbunowie nie będzie. Ukraińskie władze przeciwne wydarzeniu

Biegu ku czci Wyklętych w Zdołbunowie nie będzie. Ukraińskie władze przeciwne wydarzeniu
Fot.Agnieszka Otlowska/Foto Gosc/FORUM

Władze samorządowe Zdołbunowa na Ukrainie nie zgodziły się na przeprowadzenie tam Biegu Torpem Wilczym. Miał się on odbyć 26 lutego. Decyzja zapadła po wypowiedziach niektórych ukraińskich historyków. Twierdzą oni, iż bieg ku czci Żołnierzy Niezłomnych godzi w Ukraińców, którzy mieli być na Wołyniu mordowani przez… żołnierzy AK.

 

Falę krytyki w stosunku do przeprowadzenia II Biegu Tropem Wilczym w Zdołbunowie, (w ubiegłorocznym wzięło udział około 150 osób) rozpoczął internetowy wpis miejscowego historyka, Ihora Marczuka, który stwierdził, że „Żołnierze Wyklęci to przecież AKowcy, którzy zabijali Ukraińców na Wołyniu”. Władze miasta, które rok temu współorganizowały Bieg, po tych wypowiedziach nie zdecydowały się wesprzeć go w tym roku, a wniosek złożony w sprawie pozwolenia na przeprowadzenie imprezy zaopiniowały negatywnie. Głównym organizatorem Biegu Tropem Wilczym, który będzie miał miejsce w wielu miejscach Polski i świata, jest Fundacja Wolność i Demokracja. Z powodu braku zgody władz miasta Zdołbynów Bieg Tropem Wilczym w tej ukraińskiej miejscowości odwołano.

 

W związku z odwołaniem Biegu w Zdołbunowie Fundacja wydała oświadczenie w tej sprawie. „Z żalem i zdziwieniem przyjmujemy informację o krytycznym stosunku części środowiska ukraińskich historyków i komentatorów życia publicznego do organizowanego w niektórych miejscowościach, zamieszkiwanych przez mniejszość polską na Ukrainie, biegu Tropem Wilczym. Ideą biegu jest upamiętnienie tych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po zakończeniu II wojny światowej z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej dominacji, tocząc krwawy, nierówny i, jak się okazało, skazany na klęskę bój” – pisze w wydanym stanowisku zarząd Fundacji.

 

„Szanując decyzję władz (Zdołbunowa), nie podzielamy przesłanek, które ją sprokurowały. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się pogodzić nasze postrzeganie najnowszej historii na tyle, by prawdziwi bohaterowie po obu stronach granicy mogli być godnie uczczeni” – zaznaczają autorzy pisma (Robert Czyżewski – prezes Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja oraz jej sekretarz Lilia Luboniewicz).

 

Informacja o odwołaniu Biegu Tropem Wilczym najbardziej zmartwiła Polaków zamieszkałych w Zdołbunowie. Żyje ich tu nie mało. Podczas rzezi wołyńskiej to miasto stało się ostoją Polaków. W nim chronili się przed zbrodniarzami UPA, gdyż strzegli go żołnierze z silnego obwodu AK. W całym powiecie zdołbunowskim UPA zamordowała około 3,6 tys. Polaków. Jednak zbrodnie UPA nie przeszkadzają organizować na Ukrainie marszów i imprez na cześć jej członków.

 

26 lutego co najmniej 60 tys. biegaczy w ponad 200 miejscach w całej Polsce weźmie udział w Biegu Tropem Wilczym. W ten sposób uczczą Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i wspominać będą walczących w polskim podziemiu antykomunistycznym.

 

Projekt Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – jest największym wydarzeniem sportowo-społecznym w Polsce. W tym roku, w piątej już edycji, w projekt zaangażowało się kilka tysięcy organizatorów z 200 miast w Polsce i kilkunastu za granicą (biegną w tym roku takie miasta jak Londyn, Nowy Jork, Chicago i Wilno; organizację tras biegowych planują Oslo, Paryż, Sztokholm i wiele innych miast za granicą). W ubiegłym roku w 160 miejscach udział w biegu wzięło ponad 40 tys. biegaczek i biegaczy. Długość tras biegowych ustalana jest lokalnie – może to być 5 lub 10 km, ale jednak jeden dystans jest obligatoryjny dla wszystkich 200 miast organizatorów: jest to bieg na 1963 m – co upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza niezłomnego Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

 


Źródła: kresy24.pl, kresy.pl

AB
 


DATA: 2017-02-17 16:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy kolejne rządy PO-PiSu doczekają się, aż trzecie pokolenie AK weźmie w końcu sprawy w swoje ręce? Jeżeli na kolejne wrogie zachowania Ukraińców nie będzie adekwatnej reakcji skarlałych politykierów rządzących Polską, to jest kwestią czasu powstania ruchów pozarządowych, które upomną się o sprawiedliwość. Może to także odbić się bardzo nieprzyjemną czkawką dla kombinatorów w rządzie, Sejmie i Senacie...
ponad 1 rok temu / wmo
 
Jakie PO/PSL? PiS robi to samo! Dworczyk wypowiedział takie oto zdanie: - "Jeśli Ukraina chce dołączyć do grona krajów europejskich, to z Banderą na sztandarze będzie to NIEMALŻE niemożliwe". NIEMALŻE! Okłamują Polaków, tylko się kurzy! I jeszcze pobierają za to wynagrodzenia z polskich pieniędzy!
ponad 1 rok temu / @Mikołaj
 
My się prosimy a oni dyktują warunki!!!!!!!!!!!!!! Przykład decyzja radnych z Legnicy o powstaniu szkoły ukraińskiej. Nadal władze, radni PO/PSL ???
ponad 1 rok temu / Mikołaj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.