DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Biedny katolik patrzy na „czarne marsze”

Biedny katolik patrzy na „czarne marsze”
Warszawa, 21.03.2018. FOT.Jacek Lagowski/FORUM

I znów nas zaskoczyli. Znów pozostanie nam biernie przyglądać się bezczelnemu barbarzyństwu. Lewacy skrzykują się na „czarcie marsze”, chcą forsować drzwi kurii biskupich i zapewne bić kapłanów. A katolicy? Patrzą. I na ulice nie idą.

 

Dlaczego jesteśmy tacy bierni? Dlaczego w katolickim kraju w ciągu paru godzin potrafią skrzyknąć się szaleńcze hordy nawołujące do zabijania dzieci w łonach matek, a my siedzimy w domach z podkulonymi ogonami? Mało jest organizacji kościelnych, które mogłyby wyprowadzić ludzi na ulice?

 

Gdzie jest w tych dniach Akcja Katolicka? Gdzie są duszpasterstwa młodzieży akademickiej, które mogłyby zadać kłam powtarzanym od wielu godzin hasłom o „studentach protestujących przeciwko zakazowi aborcji”? Gdzie jest pokolenie Jana Pawła II? Gdzie są tak ochoczo chwalący Boga i jego prawa uczestnicy modlitw na polach lednickich czy wolontariusze organizujący Światowe Dni Młodzieży?

 

Wiemy, gdzie są.

 

W kruchcie. Tam gdzie ich wsadzono. Tam, gdzie przez lata pozwalali się wtłoczyć wrogom Kościoła oraz tym Jego prominentnym członkom, którzy przyznawali lewicy rację. Którzy mówili, że czasy się zmieniły, że Kościół (a więc i wierni świeccy) nie może mieszać się do polityki, że wiara to jedynie indywidualna sprawa każdego człowieka, ale broń Boże nie wspólnotowa czy narodowa.

 

I mamy teraz tego efekty. W Ojczyźnie Jana Pawła II bezkarnie nawołuje się do morderstw, chodzi po ulicach z wulgarnymi antyklerykalnymi transparentami, a katolicy… patrzą.

 

Może niejeden się pomodli – jeśli uzna na chwilę, że jednak można się modlić o sprawy dotykające jakoś polityki. Popularni w internecie kapłani zaś zaraz zadeklarują uczestnikom lewackich marszów przebaczenie bez konieczności przyznania się do winy i deklaracji zadośćuczynienia. Kto inny wyda natomiast lakoniczny komunikat o zaniepokojeniu stanem prac nad ustawą.

 

My, katolicy, sami tego chcieliśmy. Gdy półtora roku temu przygotowaliśmy projekt ustawy całkowicie zakazujący dzieciobójstwa, wielu z nas uznało, że ważniejsze są inne sprawy, jeszcze inni poczuli potrzebę pilnego odcięcia się od projektu ustawy, kolejni wręcz potępili go w mediach „upoważniając PiS” do odrzucenia prawa przywracającego elementarny porządek.

 

Dziś nadal pokutujemy za te podziały i za ówczesny brak odwagi. Lewacy idą zwartym szykiem po „prawo” do morderstwa, próbują forsować biskupie drzwi, a my patrzymy. Bo ta aborcja to jakiś „kontrowersyjny” temat. Bo wiara to indywidualna sprawa. Bo nie wolno ludziom narzucać katolickiego światopoglądu. Bo jest demokracja, różnorodność i nie wszyscy muszą przestrzegać Bożych Przykazań. 

 

Wielu katolików naprawdę uwierzyło w te cieplackie bieda-mądrości. A one stopniowo wypierają z duszy wiarę w Boga. Pierwszym tego etapem jest dezercja z walki o świętość ludzkiego życia – i niechęć do prowadzenia jej nawet, o ironio, najbardziej demokratycznymi metodami.

 

 

Krystian Kratiuk

 

 


DATA: 2018-03-22 17:29
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może zwolenników całkowitego zakazu aborcji jest po prostu dużo mniej niż uczestników Czarnych Protestów. Wiem, że to zbyt straszne do wyobrażenia ale może tak być. I co teraz?
11 miesięcy temu / Czarownica
 
To w dużym stopniu wina Franciszka. To on wpędza katolików w jakieś poczucie winy, bo wewnętrznie nie zgadzamy się ani na imigrantów, ani na homoseksualistów czy tańce w kościele.Nasz Episkopat najbardziej trwoży się o dobre relacje z muzułmanami, żydami. Tak naprawdę zostaliśmy sami. Uderz w pasterza, a rozpierzchną się owce. Gdyby metropolitą warszawskim był abp Wielgus, może katolicy wyszliby protestować, ale abp Nycz woli wysłać bp Markowskiego do Jedwabnego, a nie na Krakowskie Przedmieście. Faryzeizm niszczy naszą wspólnotę katolicką, sprawia, że jesteśmy bierni.
11 miesięcy temu / Sally
 
Polska nie jest "krajem katolickim" tylko krajem, w którym mieszkają katolicy - jeszcze... To bardzo istotna różnica. W kraju katolickim, panują katolickie prawa, więc Polska zdecydowanie do takich nie należy.
11 miesięcy temu / oe
 
"Gdy półtora roku temu przygotowaliśmy projekt ustawy całkowicie zakazujący dzieciobójstwa, wielu z nas uznało, że ważniejsze są inne sprawy" Kto to jest : "wielu z nas". Ja tak nie uznaje. Co ja skromny parafianin mam zrobić. Iść do biskupa, księdza z awanturą. No co.
11 miesięcy temu / Mirrro
 
Samo życie. Nadal twierdzę, że Polska nie jest krajem katolickim, tylko tradycyjnym - z tradycji idę do kościoła (a już na pewno na święconkę), nie do końca rozumiejąc jego naukę, z tradycji przyjmę księdza itp., ale dam sobie zarazem wmówić bzdury o tym, że "religia sprawa prywatna" itd.
11 miesięcy temu / Eulalia
 
Świetny tekst.
11 miesięcy temu / Piotr K.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.