DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Bieda nie jedno ma imię

Bieda nie jedno ma imię
ranjithd / sxc.hu
#USA    #GOSPODARKA    #KRYZYS    #BIEDA

Kryzys ekonomiczny coraz bardziej odbija się na sytuacji finansowej zwykłych ludzi. Poziom życia coraz bardziej się pogarsza, poszerza się zjawisko biedy. Mówiąc o biedzie myślimy zwykle o ludziach, którym często brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby. Co jednak jest podstawową potrzebą, nie jest już tak oczywiste, a bieda biedzie, jak się okazuje, nie jest równa. Widać to najlepiej na przykładzie Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie biedni żyją na całkiem niezłym poziomie...

 

Według raportu przygotowanego przez amerykańskie Biuro Spisu Powszechnego w biedzie żyje 47 mln. obywateli USA. To najgorszy wynik od 1965 roku. Ustalony przez Office of Management and Budget próg, poniżej którego możemy mówić o biedzie wynosi dla małżeństwa z dwójką dzieci 22 300 dol. rocznie. Mimo to nie da się oczywiście porównać biedoty z lat 50-tych czy 60-tych do ludzi uznawanych za biednych w dzisiejszych czasach.

 

Według Roberta Rectora z Heritage Foundation poziom życia takich osób jest zdecydowanie wyższy, gdyż mają oni wiele udogodnień, które jeszcze pół wieku temu były dostępne tylko dla zamożnych. Dla przykładu ludzie kwalifikujący się do tej kategorii zwykle posiadają dwa kolorowe telewizory z podłączeniem do kablówki czy anteny satelitarnej, klimatyzację, DVD, kuchenkę mikrofalową, a blisko 40% ma także komputer. 92% z nich nie doświadcza nawet głodu. Porównując jakość jedzenia pod względem odżywczości, zarówno dzieci biedne jak i dzieci z klasy średniej odżywiają się podobnie. Sytuacja biedoty poprawiła się także w wyniku wprowadzenia systemu Medicare i Medicade w zakresie opieki medycznej, dostępne są także tanie mieszkania komunalne, dofinansowanie szkolnych obiadów, dopłaty do rachunków elektrycznych czy stypendia.

 

Rector zauważa jednak, że liczba ubogich podana w raporcie Office of Management and Budget została zawyżona. Twierdzi także, podobnie jak wielu innych ekonomistów, że ubóstwo powinno być liczone w stosunku do zamożności społeczeństwa (czyli przepływu pieniądza w gospodarce w przeliczeniu na jednostkę) nie według wskaźnika dochodów gospodarstw domowych czy jednostek. Dodaje także, że w społeczeństwie informacyjnym, a takim są przecież Stany Zjednoczone, inna jest specyfika ubóstwa. Internet, do którego dostęp ma 70% ludzi biednych, daje możliwości aktywnego poszukiwania pracy. Takich możliwości nie mają mieszkańcy wielu innych rejonów świata.

 

Pozostaje pytanie czy bieda w wydaniu amerykańskim nie jest rażącym przykładem marnotrawstwa publicznych pieniędzy? Wszak ludzie, których stać na posiadanie dwóch telewizorów, satelity czy nawet komputera koniecznie muszą to wszystko mieć dzięki „dobroczynności” rządu, która wszak polega na nakładaniu coraz większych obciążeń fiskalnych na pozostałych obywateli? Czy nie lepiej aby rząd zamiast zabierać, pozostawił ludziom więcej w kieszeniach i nie ograniczał w ten sposób przedsiębiorczości? Czy nie lepiej aby umożliwił w ten sposób powstawanie nowych miejsc pracy, aby ci biedni mogli korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw na własny rachunek?

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.informacjeusa.com


DATA: 2012-08-01 11:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.