DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Białystok: zakończyła się budowa Muzeum Pamięci Sybiru

Białystok: zakończyła się budowa Muzeum Pamięci Sybiru
fot. flickr.com

Uroczystym przekazaniem pęku kluczy do drzwi Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozpoczęto działalność jedynej takiej placówce muzealnej w Polsce. Budowa nowoczesnego budynku trwała prawie dwa lata. Całkowita powierzchnia muzeum, które upamiętnia wszystkie wywózki Polaków na Wschód, ma 5,5 tysiąca metrów kwadratowych. 

 

Szczególnie szczęśliwy z powodu wejścia do nowego obiektu był podczas uroczystości dyrektor muzeum – Białystok otrzymał dziś jeden z ładniejszych budynków w mieście. Przed nami budowa jego serca – wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru, nad przygotowaniem której intensywnie pracujemy. Stworzymy tu przestrzeń pamięci, będziemy snuć opowieść o polskich rodzinach żyjących w bardzo trudnych warunkach, z dala od ojczyzny – powiedział podczas uroczystości przekazania budynku Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru. Budowa ekspozycji potrwa do 2021 roku. Kosztować będzie około 11 mln zł. Według założeń ekspozycja ukazująca historię deportacji Polaków na Sybir zajmie powierzchnię 2 tys. m2 i zostanie podzielona na trzy segmenty tematyczne.

 

Wykonawca muzeum poświęconego pamięci Sybiraków przebudował istniejący przy ul. Węglowej magazyn o powierzchni ok. 3,1 tys. m2 na potrzeby ekspozycji. Wybudował także nową część o powierzchni prawie 2,4 tys. m2 na potrzeby zaplecza techniczno-administracyjnego. Firma zdemontowała istniejącą bocznicę kolejową i wybudowała infrastrukturę techniczną. Zadbała też o zagospodarowanie terenu wokół muzeum i budowę parkingów. Całkowity koszt tych prac to ponad 40 mln zł.

 

Według przemyślanej koncepcji nowej placówki ma ona być uzupełnieniem mapy muzealnej zarówno Białegostoku jak i całego kraju. Będzie ukazywać dramat wywózek, których w ciągu wieków doświadczali Polacy. Docelowo Muzeum Pamięci Sybiru będzie nowoczesne i multimedialne. Według założeń, w skład wystaw stałych, oprócz ekspozycji poświęconej czterem wielkim sowieckim wywózkom w latach 1940-41, mają znaleźć się ekspozycje dotyczące wcześniejszych, XIX wiecznych zesłań Polaków na Sybir. Muzeum ma już swoją stronę internetową o bardzo ciekawej zawartości.

 

Adam Białous


DATA: 2019-12-10 10:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piękny ten pomnik w Bialymstoku
11 miesięcy temu / Konrad
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.