DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Białystok: trwają poszukiwania szczątek 40 Niezłomnych

Białystok: trwają poszukiwania szczątek 40 Niezłomnych

Pracownicy pionu poszukiwań i identyfikacji IPN rozpoczęli dziś na cmentarzu parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku prace poszukiwawcze, które mają na celu odnalezienie szczątek około 40 osób zamordowanych po roku 1945 przez UB. Prace sondażowe będą trwały do końca tygodnia.

 

Poszukiwania prowadzone są na podstawie relacji świadków, dokumentów należących do administracji cmentarza Wszystkich Świętych, dokumentacji z archiwum IPN oraz Urzędu Stanu Cywilnego. - Ze źródeł tych wiemy m.in. iż osoby, których szczątek poszukujemy, zmarły na terenie dawnego wiezienia UB w Białymstoku. Dokumenty nie podają oczywiście, że osoby te zostały zamordowane wskutek brutalnych metod przesłuchań UB. Zostało tam zapisane, iż śmierć nastąpiła np. z powodu niewydolności serca czy uwiądu starczego - powiedział PCh24.pl Bogusław Łabędzki, starszy inspektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku.

 

Prokuratura białostockiego IPN prowadzi śledztwo, które dotyczy m.in. pochówków ofiar UB na cmentarzu św. Rocha - dzisiejszym Wszystkich Świętych. Ciała zabitych w więzieniu UB przewożono, przeważnie nocą, na cmentarz św. Rocha i tam chowano w nieoznakowanych grobach.

 

W latach 1946 - 56 na terenie więzienia przy ulicy Kopernika w Białymstoku funkcjonariusze UB dokonywali egzekucji osadzonych tam więźniów, głównie członków podziemia niepodległościowego i osób podejrzewanych o sprzyjanie podziemiu. Zasadniczo ich ciał nie wydawano rodzinom, ale chowano na terenie więzienia oraz w innych miejscach m.in. na cmentarzu św. Rocha. Według danych przekazanych przez historyków z białostockiego oddziału IPN wynika, że w białostockim więzieniu UB wykonano ponad 200 wyroków śmierci. Wielu jednak Niezłomnych zabito podczas przesłuchań, tak że liczba zamordowanych w tym więzieniu przez UB sięga 400 osób.

 

W ramach  śledztwa prokuratury IPN Białystok (S51/13/Zk) w sprawie zbrodni zabójstwa osób osadzonych w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956 czyli zarówno okupacji sowieckiej, niemieckiej jak i działalności UB. Zbadany został teren dawnego przywięziennego ogrodu.  Podczas prac ekshumacyjnych z tego pola śmierci wydobyto szczątki blisko ponad 400 osób. 

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-08-10 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten szczątek - nie ta "szczątka"!
1 miesiąc temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.