10 sierpnia 2020

Białystok: trwają poszukiwania szczątek 40 Niezłomnych

Pracownicy pionu poszukiwań i identyfikacji IPN rozpoczęli dziś na cmentarzu parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku prace poszukiwawcze, które mają na celu odnalezienie szczątek około 40 osób zamordowanych po roku 1945 przez UB. Prace sondażowe będą trwały do końca tygodnia.

 

Poszukiwania prowadzone są na podstawie relacji świadków, dokumentów należących do administracji cmentarza Wszystkich Świętych, dokumentacji z archiwum IPN oraz Urzędu Stanu Cywilnego. – Ze źródeł tych wiemy m.in. iż osoby, których szczątek poszukujemy, zmarły na terenie dawnego wiezienia UB w Białymstoku. Dokumenty nie podają oczywiście, że osoby te zostały zamordowane wskutek brutalnych metod przesłuchań UB. Zostało tam zapisane, iż śmierć nastąpiła np. z powodu niewydolności serca czy uwiądu starczego – powiedział PCh24.pl Bogusław Łabędzki, starszy inspektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prokuratura białostockiego IPN prowadzi śledztwo, które dotyczy m.in. pochówków ofiar UB na cmentarzu św. Rocha – dzisiejszym Wszystkich Świętych. Ciała zabitych w więzieniu UB przewożono, przeważnie nocą, na cmentarz św. Rocha i tam chowano w nieoznakowanych grobach.

 

W latach 1946 – 56 na terenie więzienia przy ulicy Kopernika w Białymstoku funkcjonariusze UB dokonywali egzekucji osadzonych tam więźniów, głównie członków podziemia niepodległościowego i osób podejrzewanych o sprzyjanie podziemiu. Zasadniczo ich ciał nie wydawano rodzinom, ale chowano na terenie więzienia oraz w innych miejscach m.in. na cmentarzu św. Rocha. Według danych przekazanych przez historyków z białostockiego oddziału IPN wynika, że w białostockim więzieniu UB wykonano ponad 200 wyroków śmierci. Wielu jednak Niezłomnych zabito podczas przesłuchań, tak że liczba zamordowanych w tym więzieniu przez UB sięga 400 osób.

 

W ramach  śledztwa prokuratury IPN Białystok (S51/13/Zk) w sprawie zbrodni zabójstwa osób osadzonych w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956 czyli zarówno okupacji sowieckiej, niemieckiej jak i działalności UB. Zbadany został teren dawnego przywięziennego ogrodu.  Podczas prac ekshumacyjnych z tego pola śmierci wydobyto szczątki blisko ponad 400 osób. 

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram