DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Białystok: radni mniejszości chcą zmienić nazwę ulicy sławiącej imię „Łupaszki”

Białystok: radni mniejszości chcą zmienić nazwę ulicy sławiącej imię „Łupaszki”

Klub radnych Forum Mniejszości Podlasia, zrzeszający w białostockiej radzie miejskiej  głównie samorządowców mniejszości białoruskiej, przygotował projekt uchwały, którą chce znieść nazwę białostockiej ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”, zabitego przez komunistów Żołnierza Niezłomnego. Ta uchwała godząca w dobre imię polskiego bohatera narodowego, ma szanse być przyjętą, gdyż Forum Mniejszości Podlasia jest koalicjantem PO i razem mają większość głosów w Radzie Miasta.

 

 

Głosowanie projektu uchwały ma być przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu 28 października. Autorzy uważają, że major Zygmunt Szendzielarz jest osobą nie mniej kontrowersyjną niż inny bohater podziemia, którego nie akceptują – kapitan Romuald Rajs ps. „Bury”. W projekcie uchwały piszą o „Łupaszce”: „W swoim życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej”. Dlatego chcą, aby unieważnić decyzję rady poprzedniej kadencji, która w roku 2018 nadała jednej z nowych ulic miasta imię majora Zygmunta Szendzielarza, dowódcy słynnej 5. Wileńskiej Brygady AK.

 

Najmocniej przeciwko patronowi protestowali wówczas (większość mieli radni PiS) właśnie członkowie ugrupowania Forum Mniejszości Podlasia, głównie przedstawiciele mniejszości białoruskiej. Oskarżają oni żołnierzy podziemia niepodległościowego, działających w południowej części dawnego województwa białostockiego, o dokonanie zbrodni na ludności prawosławnej. Największy atak przypuszczają tu na kapitana Romualda Rajsa „Burego”, jednak o to samo oskarżają też „Łupaszkę”. Niektórzy z nich, zupełnie nie wiedzieć czemu, nawet Danutę Siedzikównę „Inkę”, której pomniki stoją dziś w całej Polsce.

 

Projekt uchwały autorstwa radnych mniejszości, którym chcą oni odebrać ulicy imię majora „Łupaszki”, ma w dużej części kuriozalne uzasadnienie. Otóż ich zdaniem, trzeba zmienić nazwę, gdyż wandale kilkukrotnie oblali farbą tablicę z imieniem bohatera. „Co gorsze, na przedmiotowej ulicy doszło nawet do aktów wandalizmu zniesławiających postać mjr. Zygmunta Szendzielarza” – piszą autorzy uchwały. Zamiast więc postarać się, aby zamontowano kamery miejskiego monitoringu, w celu schwytania sprawców czynów przestępczych, o co od dawna zabiega duża grupa Białostoczan, radni mniejszości twierdzą, że wandalizm uzasadnia zmianę nazwy ulicy.

 

Zwolennicy zmiany mają swoją propozycję – „Ulica 100-lecia Praw Kobiet”. Tę samą zaproponowała władzom miasta, w petycji, skrajnie feministyczna organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet.

 

Plany radnych FMP znane są opinii publicznej już od chwili rozstrzygnięcia ostatnich wyborów samorządowych i powstania w radzie miasta większościowej koalicji radnych PO – FMP. Pierwszym komunikatem ze strony radnych mniejszości była zapowiedź dążenia do zniesienia nazwy ulicy majora „Łupaszki”. Natomiast pierwszy poparł ten pomysł syn prezydenta miasta Krzysztof Truskolaski, obecny poseł Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej – Nowoczesnej. Dlatego w marcu grupa patriotycznie usposobionych Białostoczan sformowała petycję do władz miasta, aby nie zmieniać nazwy ulicy. W ciągu bardzo krótkiego czasu podpisało się pod nią ponad tysiąc osób. 

 

Obecnie widać jednak, że „głos obywatelski” w sprawie pozostawienia nazwy ulicy Żołnierza

Niezłomnego, jest przez rządzących miastem spychany do kąta.

 

W projekcie czytamy: „Właściwym więc jest odłożenie decyzji o nadaniu imienia ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” do czasu jednoznacznego określenia jego postaci przez historyków, tak aby patroni białostockich ulic byli postaciami, które łączą a nie dzielą”.

 

Po pierwsze, to nazwa ulicy majora „Łupaszki” została jej nadana przez radę miasta już w roku 2018, więc o co chodzi z tajemniczym „odłożeniem decyzji”? Po drugie powstaje pytanie, czy aby na pewno autorzy projektu znają stosunek państwa polskiego do Zygmunta Szendzielarza i oficjalne stanowisko wobec tej postaci polskich instytucji zajmujących się historią, m.in. IPN?  

 

„Łupaszko” na Białostocczyźnie

W sierpniu 1944 r. część żołnierzy wileńskiego AK  i miejscowi Żołnierze Niezłomni zebrali się w okolicy wsi Kiersnowo, ponownie pod rozkazami majora Zygmunta Szendzielarza. Kompletna 5. Wileńska Brygada AK wyszła znów w pole 5 kwietnia 1945 r. W szczytowym okresie latem tego samego roku liczyła ponad 250 żołnierzy (trzy szwadrony, kompania szturmowa, drużyna podoficerska). Przeprowadziła kilkadziesiąt skutecznych akcji przeciw NKWD oraz UBP, MO i KBW i ich agenturze. Była najsilniejszym i zarazem najskuteczniejszym oddziałem AK na Białostocczyźnie.

 

„Łupaszka” został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP 30 VI 1948 r. w Osielcu. Po długotrwałym śledztwie został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie 2 listopada 1950 r. na karę śmierci. Więziono go w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.  Podczas śledztwa zachował godną postawę biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za działania podlegających mu oddziałów. Idąc na śmierć, żegnał kolegów AK-owców z celi słowami: „Z Bogiem, panowie”. Został stracony w tym więzieniu 8 lutego 1951 r.

 

Prace ekshumacyjne na Powązkach w Warszawie (2013) prowadzone przez IPN doprowadziły do identyfikacji szczątków majora. Pośmiertnie awansowano go do stopnia pułkownika. Bohaterski „Łupaszka” spoczął, z honorami oddanymi mu m.in. przez premiera i prezydenta RP, w grobie rodzinnym na Powązkach.  W całej Polsce jest dziś wiele ulic imienia Zygmunta Szendzielarza, ma on też wiele pomników. Pierwszy stanął wiele lat temu w Kiersnowie, ostatni odsłonięto i poświęcono zaledwie pod koniec marca w Osielcu. 

 

 

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2019-10-21 20:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej?. Może chodzi o Dubinki koło Wilna? Ale tam to Litwini, a nie Białorusini. "Ulica 100 lecia praw kobiet". A mam takie pytanie. Czym różnią się prawa kobiet od praw człowieka? @Zbigniew A co sądzisz o poprzednim kulcie zbrodniarzy z UB i KBW? To dopiero byli bandyci nadani nam przez obce państwo jako rząd.
8 miesięcy temu / trooper
 
Zbigniew, Ty w rodzinie pewnie nie jednego komucha miales co? Boli Cie to.
8 miesięcy temu / Asan
 
@Qwerty Żartem jest kult tzw.wyklętych lansowany przez IPN i środowiska skrajnie prawicowe.Ze zwykłych bandytów robi się swiętych.
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
Warto też pamiętać jak straszną cenę zapłaciła jego córka, za wierność ojca wobec Polski.
8 miesięcy temu / Frondo z Krainy
 
Zbigniew nie powtarzaj głupot i kłamstw. Jeżeli chcesz żartować to ten temat nie jest miejscem na to.
8 miesięcy temu / Qwerty
 
@Polski Pan Łupaszko był bandytą i skończył jak bandyta, ale dzisiaj niektórzy próbują robić swiętych z tzw.wyklętych.
8 miesięcy temu / Zbigniew
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.