DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Białystok: przestrzelone czaszki, spętane ręce. IPN odkrył kolejne pole śmierci

Białystok: przestrzelone czaszki, spętane ręce. IPN odkrył kolejne pole śmierci
Fot. Adam Białous /PCh24

Pracownicy IPN, prowadzący od piątku prace poszukiwawcze na terenie posesji znajdujących się w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego w Białymstoku, odnaleźli szczątki 19 osób, najpewniej ofiar zbrodni UB. W poprzednich etapach prowadzonych tam poszukiwań odkryto szczątki 21 osób. Tak duża liczba odnalezionych świadczy, iż jest to duże pole śmierci komunistycznego terroru. Dlatego IPN postanowił, że jesienią ruszy kolejny etap prac.

 

Odkryte obecnie szczątki 19 osób leżały w 3 jamach grobowych, zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią, co jak twierdzi dr Krzysztof Szwagrzyk, szef pionu poszukiwań i ekshumacji IPN, jest ewenementem nigdzie wcześniej nie stwierdzonym. Jego zdaniem, wszystko wskazuje na to, iż ekshumowane szczątki należą do ofiar komunistycznych zbrodni.

 

Na niektórych czaszkach wyraźne są ślady przestrzałów czaszki. Ręce niektórych zostały skrępowane z tyłu. Te osoby musiały zostać zastrzelone na miejscu, nad dołami śmierci. Ciała innych ofiar UB, zostały w to miejsce, znajdującym się na białostockim osiedlu Pietrasze, przywiezione z innych miejsc egzekucji. W dołach śmierci odnaleziono też szczątki ubrań, butów oraz medaliki z Maryją i Jezusem. Z pisma jakie PCh24.pl otrzymało od prokuratora Janusza Romańczuka, naczelnika pionu prokuratorskiego białostockiego oddziału IPN dowiadujemy się, iż obecne prace na polu śmierci na Pietraszach będą trwać do końca czerwca.

 

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzone są  na Pietraszach przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku wspólnie z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach śledztwa w sprawie zabójstw i innych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku w latach 1944–1954.

 

Według zeznań świadków oraz raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w miejscu gdzie znaleziono szczątki jeszcze po wojnie były okopy. Co kilka dni, z białostockich katowni UB, przyjeżdżał tu samochód, a osoby w mundurach ludowego wojska polskiego, zrzucały do dołów zwłoki, które przysypywano warstwą słomy, a potem piasku. Egzekucje wykonywano również na miejscu.

 

Adam Białous


DATA: 2018-06-25 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najpewniej?
ponad 1 rok temu / szeregowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.