DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Białystok: przegląd filmów LGBT na międzynarodowym festiwalu. Co na to podlascy podatnicy?

Białystok: przegląd filmów LGBT na międzynarodowym festiwalu. Co na to podlascy podatnicy?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (pasja1000)

 

W tym roku w programie trwającego w Białymstoku Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Żubroffka” po raz pierwszy miał miejsce oddzielny przegląd – tzw. blok filmów, których bohaterami są homoseksualiści. Wybrane na festiwalowy blok filmy pokazują osoby LGBT jako współczesnych herosów „przełamujących normy zaściankowego środowiska”. Organizatorzy festiwalu mówią wprost, że tegoroczny blok filmowy – nazwany „Tęczowe Szorty” – włączyli w program z powodu wydarzeń, jakie miały miejsce podczas pierwszego „marszu równości”, który 20 lipca przeszedł ulicami Białegostoku.

 

Białostocka homoparada stała się też dla twórców festiwalu „Żubroffka” pobudką do wprowadzenia w tegorocznej edycji kolejnego bloku filmowego nazwanego „Krótkie filmy o nienawiści”. O inspiracjach, które białostocki „marsz równości” wzbudził w organizatorach festiwalu, jeden z nich opowiedział w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”.

 

Ogólnie tematyka tolerancji, reakcji społecznej na LGBT, szerzącej się nienawiści do Innego jest stale obecna w konkursach ŻUBROFFKI, bo tym żyje właśnie nasz świat. Jednak po sytuacji, która zdarzyła się w naszym mieście podczas lipcowego Marszu Równości postanowiliśmy podczas festiwalu pokazać specjalne bloki filmów z całego świata skupiające się właśnie na tej tematyce – powiedział Maciej Rant, dyrektor programowy „Żubroffki”.

 

Po „marszu równości” media sympatyzujące z ideologią LGBT „piały”, że Białystok 20 lipca okazał się „miastem nienawiści”. Przedstawiano zwolenników LGBT pobitych przez przeciwników homoparady, roztaczano opisy dantejskich scen. Nieco później wszystko to okazało się mistyfikacją. M.in. często pokazywana na zdjęciach w mediach poturbowana kobieta daleka była od sprzyjania homoparadzie, a obrażenia odniosła usiłując odbić z rąk policji swojego chłopaka – przeciwnika ideologii LGBT. Ponadto ani na policję, ani do szpitala, nie zgłosił się nikt poturbowany podczas homoparady, chociaż media donosiły o wielu rannych. Medialna tuba puściła jednak w świat famę o „nienawistnym mieście”, która – jak widać – udzieliła się również twórcom festiwalu „Zubroffka”, nie ukrywających sympatii dla Stowarzyszenia Tęczowy Białystok, organizatora marszu LGBT w Białymstoku.

 

O sympatii tej świadczy chociażby wpis namawiający do udziału w pokazie „tęczowych filmów” prezentowanych podczas „Żubroffki”, jakie Stowarzyszenie Tęczowy Białystok umieściło na facebookowym profilu.

 

„Już jutro początek festiwalu filmów krótkometrażowych Żubroffka. Miło nam poinformować, że mamy na nim swoją liczną reprezentację” – chwalą się członkowie Tęczowego Białegostoku. Innym faktem potwierdzającym bliski związek pomiędzy członkami „tęczowego” stowarzyszenia i organizatorami festiwalu  jest wybór przez twórców „Żubroffki” Joanny Głuszek ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok do roli prowadzącej dyskusję, która odbyła się po zakończeniu pokazów filmów o tematyce homoseksualanej w bloku „Tęczowe Szorty”.

 

Pokaz filmów w bloku „Tęczowe Szorty” w Białymstoku, na który wstęp był bezpłatny, miał miejsce 4 grudnia w miejskiej Galerii „Arsenał”. Głównym organizatorem „Żubroffki” jest miejski Białostocki Ośrodek Kultury i miejskie kino Forum, w którym prezentowanych jest większość festiwalowych filmów. Tak Galeria „Aresenał” jak i BOK są oczywiście finansowane z budżetu miasta Białystok. Zapewne nie wszystkim mieszkańcom Białegostoku podoba się pomysł, aby instytucje kultury utrzymywane z pieniędzy pochodzących z ich podatków, organizowały pokaz filmów lansujących homoseksualny styl życia. Niestety nikt z władz miasta mieszkańców Białegostoku o to nie zapytał.

 

O pokazanych podczas „Tęczowych Szortów” filmach można się sporo dowiedzieć chociażby z ich omówienia, które udostępniono na profilu Stowarzyszenia Tęczowy Białystok „Homoseksualny mops, przełamujący normy zaściankowego środowiska. Transseksualna kobieta, znajdująca sens życia w opiece nad Santa Muerte (zakazany przez Kościół kult śmierci). Dziewczyna z niepełnosprawnością, szukająca spełnienia swoich erotycznych fantazji… To tylko niewielka część ludzkich historii, które czekają, by rozbłysnąć feerią tęczowych barw” – czytamy w entuzjastycznym opisie filmów.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Żubroffka” odbywa się w Białymstoku od 14 lat. Przez ten czas z niewielkiego festiwalu wyrosła duża międzynarodowa impreza filmowa. W tym roku w dniach 4-8 grudnia w Białymstoku i innych miastach Podlasia w ramach festiwalu pokazanych zostanie aż 200 filmów twórców z całego świata. Pokazy filmów organizowane są w kinach, galeriach, muzeach, klubach i na uczelniach.  O nagrody (łączna ich pula to 50 tys. zł) rywalizuje 107 filmów. Ranga tego wydarzenia kulturalnego jest więc poważna, a dla twórców prezentowanych podczas niego filmów i ich tematów stanowi okazję do promocji.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2019-12-07 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a co oni mają robić po tych studiach antopolożki filmu , socjolożki filmu , historyczki filmu ,kierunek "siedze i nudze sie na widowni 60 filmu" itp., no jest kariera do zrobienia , w lgbt i ekofemidebiliżmie , jeszcze jak wizerunek typu -lata mijają a jam niczyja- czyli agnieszka h. , choć ona robi karierę na wyglądzie zbliżonym w.a.wszystko co chcielibyście o seksie wiedzieć
3 miesiące temu / do l.
 
Oni nie odpuszcza, to walka na smierc i zycie pomiedzy silami swiatla i ciemnosci.
3 miesiące temu / gosc
 
"Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" Mt 18, 6.
3 miesiące temu / Roman
 
Prezydent jest z PO, mieszkam w Białymstoku i nic o tym nie słyszałam jak zwykle wprowadzone po cichaczu żeby ludzie nie protestowali...
3 miesiące temu / Gabi2x2
 
Małe uściślenie- ranni byli na marszu m.in. Można znaleść informacje o chłopaku któremu kontrmanifestanci złamali obojczyk podczas marszu winny został skazany na chyba 3 miesiace
3 miesiące temu / Mira
 
I myślą, że dzięki temu zmienią poglądy białostocczan, czy tylko chcą ich w ten sposób ukarać, a może po prostu rozdrażnić? Czy ten kraj jest demokratyczny czy homokratyczny?
3 miesiące temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.