DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2019 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Białystok: koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

Białystok: koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS
Zdjęcie ilustracyjne. Fot: Krystian Maj/FORUM

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zakończył w czwartek proces czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS. Odczytanie wyroku zapowiedział na 26 czerwca.

 

W pierwszej instancji procesu przeprowadzonego w Sądzie Okręgowym jeden z Czeczenów został uniewinniony, trzech zaś usłyszało wyroki skazujące (wymierzone kary to dwa lata i miesiąc więzienia) – jednak nie za wspieranie działalności ISIS, ale wspieranie tzw. Emiratu Kaukaskiego. Jest to organizacja terrorystyczna działająca na terenie Rosji. Prokuratura odwołała się od tego wyroku.  W sądzie apelacyjnym domaga się zwrotu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez białostocki sąd okręgowy. W czwartek, w procesie  apelacyjnym strony wygłosiły mowy końcowe. Ogłoszenie werdyktu 26 czerwca.

 

4 Czeczenów ABW zatrzymało w Łomży i w Białymstoku na początku roku 2015. Przez 2 lata przebywali oni w areszcie. Wiosną roku 2017 zwolniono ich za kaucją. Oskarżeni  to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Mieszkali oni w ośrodkach dla uchodźców w Białymstoku i w Łomży.

 

Działalnością grupy Czeczenów jako pierwsi, na początku roku 2014, zainteresowali się funkcjonariusze białostockiego oddziału Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W toku postępowania operacyjnego zgromadzili odpowiednie materiały, głównie nagrania 152 rozmów telefonicznych prowadzonych przez Czeczenów, które przekazali ówczesnej Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku.

 

Ta w grudniu 2014 roku wszczęła śledztwo. Jego efektem był akt oskarżenia przeciw 4 Czeczenom. Podano w nim, iż grupa ta działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a również w Turcji. Czeczeni mieli tam rekrutować bojowników na tzw. dżihad, oraz zbierać pieniądze (około 9 tys. euro) i kupować sprzęt paramilitarny, który miał być dostarczany dla bojowników ISIS w Syrii i Iraku. Są też oskarżeni o udzielenie pomocy rannemu w Syrii bojownikowi ISIS. 

 

Proces Czeczenów trwa od października  2016 roku, kiedy to stanęli przed białostockim sądem okręgowym. W I instancji sąd skazał trójkę z czwórki oskarżonych, jednak uznając ich za winnych wspierania działań nie ISIS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego, organizacji terrorystycznej, która dąży do założenia państwa islamskiego w Rosji. Sąd Okręgowy uznał, że prokuratura nie przedstawiła dostatecznych dowodów na to, iż oskarżeni Czeczeni wspierali ISIS. Ten sam sąd przyznał jednak, że nie może uznać linii przyjętej przez obronę, jakoby Czeczeni prowadzili działalność, której celem było odzyskanie przez Czeczenię niepodległości, bez użycia środków terrorystycznych.   

 

Adam Białous


DATA: 2018-06-14 19:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Czeczenii nie ma wojny, więc jakim prawem dostali status uchodźcy? Od kiedy to zjawisko występowania na danym terenie terroryzmu zostaje podciągnięte pod pojęcie wojny?! Powinni zostać deportowani do Rosji i tam odbyć zasądzoną karę.
7 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.