DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Białystok: koalicja przeciw „Łupaszce” kontratakuje. Radni będą walczyć z pamięcią o bohaterze

Białystok: koalicja przeciw „Łupaszce” kontratakuje. Radni będą walczyć z pamięcią o bohaterze
FOT.: Adam Białous

Radni koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia przygotowali uchwałę ws. skierowania do sądu administracyjnego decyzji wojewody podlaskiego, który unieważnił uchwałę radnych koalicji odbierającą białostockiej ulicy imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Głosowanie nad uchwałą przeciw decyzji wojewody już 9 grudnia.

 

W programie sesji białostockiej Rady Miasta na 9 grudnia głosowanie nad odwołaniem się do sądu administracyjnego w sprawie decyzji Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego, zaplanowano jako ostatni punkt programu obrad. Aby decyzję wojewody można było zaskarżyć w sądzie potrzeba większości głosów radnych. Wiadomo, że sprawa odebrania białostockiej ulicy imienia bohatera narodowego, pułkownika Zygmunta Szendzielarza jest punktem zapalnym w sporze pomiędzy radnymi PO – Forum Mniejszości Podlasia, którzy godzą w dobre imię „Łupaszki”, Żołnierza Niezłomnego, a radnymi PiS.

 

Ułożenie programu spotkania Rady Miasta 9 grudnia wydaje się być prowokacyjne. – Przed głosowaniem w sprawie ulicy im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, zaplanowano dzielenie się opłatkiem. Łatwo można przewidzieć jaka będzie atmosfera przed tym głosowaniem. Uważam więc, że ułożony w ten sposób program sesji rady, celowo uniemożliwia dopełnienie chrześcijańskiej, pokojowej tradycji dzielenia się chlebem. Dlatego zamierzam nie wziąć udziału w spotkaniu opłatkowym, które koalicja większościowa traktuje jedynie instrumentalnie – powiedział nam Paweł Myszkowski, radny PiS.

 

Trudno jest przewidzieć wynik głosowania nad uchwałą kierującą decyzję wojewody ws. ulicy „Łupaszki” do sądu administracyjnego. Przypomnijmy, iż uchwała odbierająca ulicy imię żołnierza  niezłomnego, dowódcy słynnej 5 Wileńskiej Brygady AK, przeszła tylko jednym głosem. Wywołała oburzenie środowisk patriotycznych w całym kraju i wśród Polonii zagranicą. Ostro skrytykował przyjęcie tej uchwały m.in. IPN, którego prezes w specjalnym liście skierowanym do radnych wytknął mijanie się jej autorów (w uzasadnieniu uchwały) z faktami historycznymi. Obecny w ostatni piątek w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z mieszkańcami miasta, powiedział m.in. iż cieszy się z unieważnienia przez wojewodę uchwały godzącej w dobre imię „Łupaszki”.

 

To zdecydowane veto postawione próbie odebrania ulicy imienia bohatera narodowego, może mieć wpływ na głosowanie radnych 9 grudnia. Nie bez znaczenia jest też czas, kiedy odbędzie się to głosowanie. Tylko kilka dni później obchodzić będziemy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, czyli kolejnego aktu zniewolenia narodu przez komunistów. A przecież pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” to symbol walki z komunistami o wolność Polski.

 

28 października br. białostocka Rada Miasta, głosami radnych większościowej koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia, odebrała ulicy imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”, zabitego przez komunistów, żołnierza niezłomnego. Nowa nazwa ulicy miała brzmieć „ulica Podlaska”. 25 listopada Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, unieważnił tę uchwałę Rady Miasta Białystok. Wojewoda w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał na bardzo liczne błędy legislacyjne, których dopuszczono się podczas tworzenia i przyjmowania uchwały. Podał też, że zarzuty postawione „Łupaszce” w uzasadnieniu uchwały, mają się nijak do faktów historycznych, które w specjalnym piśmie, opisał białostockim radnym dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

 

Przypomnijmy, iż w całej Polsce wciąż powstają upamiętnienia bohaterskiego „Łupaszki”. Pod koniec marca tego roku odsłonięto i poświęcono pomnik pułkownika Zygmunta Szendzielarza w Osielcu, gdzie w roku 1948 został on aresztowany przez UB. Zaledwie kilka dni temu na ścianie byłego więzienia UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, odsłonięto i poświęcono tablicę poświęconą Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” oraz trzem żołnierzom wileńskiej AK. Wszyscy oni, z wyroku komunistycznego sądu, zostali zabici w tym warszawskim więzieniu 8 lutego 1951 roku.

 

Adam Białous


DATA: 2019-12-06 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cześć i Chwała Bohaterom ! Niech zawsze będzie w naszej pamięci płk. Łupaszko !
7 miesięcy temu / Dowgird
 
Do aha, gdzieś ty się historii uczył czyżby na kursach marksizmu i leninizmu? Poczytaj trochę zanim będziesz próbował zabrać zdanie w kwestii w której jesteś bolszewickim nieukiem
8 miesięcy temu / Kpt. Żbik
 
Ci cywile donosili masowo do bezpieki na ludzi Łupaszki, których w UB torturowano i mordowano bestialskimi wymyślnymi metodami. Jeśli cywile w czasie walki donoszą wrogowi, to są zdrajcami i wrogami tak samo.
8 miesięcy temu / @Aha
 
Bohater nie pozwala swym podwładnym na mordy, gwałty i grabież cywili. Szyndzielarz splamił mundur Polskiego Żołnierza tak jak Brygada Świętokrzyska czy komunistyczni kaci z bezpieki.
8 miesięcy temu / Aha
 
Sędziowie przeciw rządowi i radni, już niedługo wojna domowa administracyjna komuchów z patriotami !
8 miesięcy temu / eee
 
Na złość mamie obetnę sobie rękę. Dorośli radni, a zachowują się jak dzieci. WSTYD!
8 miesięcy temu / aIRAM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.