DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Białostocka „Łączka” znów odkrywana

Białostocka „Łączka” znów odkrywana
#ŻOŁNIERZE WYKLĘCI    #ŁĄCZKA    #DNA    #BIAŁYSTOK    #UB    #EKSHUMACJE    #PODLASIE    #IPN    #PRL    #KOMUNIZM    #SZCZĄTKI

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się trzeci etap ekshumacji na terenie dawnego ogrodu Więzienia Karno-Śledczego UB przy ulicy Kopernika w Białymstoku. Prokuratorzy IPN, archeolodzy, antropolodzy i genetycy będą pracować tam miesiąc. Miejsce to zostało odkryte w październiku 2013 r.

 

Za główny cel prac IPN stawia sobie dokładne przebadanie zlokalizowanych w ubiegłym roku wielu jam grobowych, obszaru nazwanego przez badaczy „rozległym polem grobowym”, wydobycie szczątków ludzkich i pobranie materiału DNA do dalszych badań. Zaplanowano także odkrywki na terenie samego aresztu śledczego, w miejscu, gdzie po wojnie dokonywano rozstrzeliwań więźniów, a później urządzono tam zsyp na śmieci. Teraz jest to teren budynku gospodarczego.

 

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na terenie dawnego ogrodu Więzienia Karno-Śledczego UB w Białymstoku prowadzone są w ramach śledztwa wszczętego przez białostocki IPN latem 2013 roku. Dochodzenie ruszyło po badaniach sondażowych, kiedy odkryto szczątki trzech osób. Dotychczas odkryte jamy grobowe kryją co najmniej kilkanaście szkieletów ludzkich, sześć z nich wydobyto. Kości badane są w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Prace ekshumacyjne prowadzone są w ramach śledztwa dotyczącego zabójstw osób osadzonych w tym areszcie, w tym członków polskich organizacji niepodległościowych. Chodzi o działalność funkcjonariuszy komunistycznych w okresie od drugiej połowy września 1939 r. do 1956 r., czyli zarówno okupacji sowieckiej, jak i działalności UB. Mają one na celu odnalezienie szczątków od kilkudziesięciu do ponad dwustu ofiar, przede wszystkim osób zamordowanych na terenie białostockiego więzienia, a także tych, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i zostały tu pochowane.

 

Równocześnie z pracami poszukiwawczymi IPN prowadzi akcję pobierania próbek DNA m.in. od członków rodzin żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z terenu dawnego województwa podlaskiego. Do tej pory pobrano próbki od około 110 osób. Materiał trafi do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

KRaj


DATA: 2014-05-02 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.